В Комітеті у закордонних справах відкрито виставку канадського художника українського походження Тараса Полатайка (відео)

Інформаційне управління
21 квітня 2016, 18:06

 

20 квітня у стінах Комітету у закордонних справах відбулося відкриття виставки канадського художника українського походження Тараса Полатайка.

В експозиції представлено серію фотографій, яка стала результатом спілкування художника з пацієнтами хірургічного відділення Головного військового клінічного госпіталю в Києві. На церемонії були присутні  посол Польщі в Україні – Генрік Літвін, голова Комітету у закордонних справах Ганна Гопко, народний депутат та член Комітету у закордонних справах Світлана Заліщук, автор фотопортретів Тарас Полатайко, куратор виставки Володимир Кадигроб та інші .

Герої проекту були поранені на сході України, вони потрапили в АТО з різних областей України, всі вони мали власні мотиви, проте війна залишила на них однаково глибокий відбиток. Тарас Полатайко зібрав 11 фотопортретів та історій військових-добровольців. Якщо відповіді інтерв’юйованих досить стримані, конкретні, фотопортрети доповнюють ті враження і переживання, які не промовляються вголос. 

Для художника було принципово не робити жодного редагування, виставка є живим зрізом тих напружених днів початку АТО і волонтерського руху влітку 2014. Експозиція включає в себе інтерв’ю солдат, з якими художник розмовляв випадково, без окремого відбору. Деякі з них - призовники, деякі - контрактники, а деякі - добровольці, які пішли на фронт з Майдану (Площа Незалежності в Києві, де у 2013-2014 рр. проходили акції протесту під назвою Євромайдан). Дехто був легко поранений, а дехто отримав важкі поранення та ампутовані кінцівки.  Те, що почує глядач, це їх невідредаговані розповіді, які іноді перериваються медсестрами, які дають їм знеболювані  препарати. Один з хлопців – Сергій Овражко – добровільно повернувся на фронт і загинув.

«Відкриття благодійного проекту «Війна. 11 портретів» в НАМУ започаткувало безтермінову благодійну програму НАМУ по збору коштів на допомогу пораненим в АТО та їх родинам. Після НАМУ виставку почали запрошувати інші музеї в Україні та за кордоном. Кошти збиралися волонтерами міст, де відбувалася виставка, вони ж вирішували, кому надавати кошти. В кінці виставки ми разом звітували про зібрані кошти в соцмережах та для медій. У більшості випадків, волонтери збирали кошти на лікування поранених з їх міста або регіону» – коментує художник Тарас Полатайко.

Виставка вже демонструвалася в Ukrainian Institute of America (New York), Ukrainian Embassy in Canada (Ottawa), Barbara Edwards Contemporary (Calgary), Latitude 53 (Edmonton), Marienkirche (Frankfurt), Canadian Embassy in Poland (Warsaw), в Одеському музеї сучасного мистецтва, Чернівецькому художньому музеї, Івано-Франківському центрі сучасного мистецтва, Музеї "Тюрма на Лонцького" (Львів), Хмельницькому музеї сучасного мистецтва. Ініціатором виставки є  Комітет у закордонних справах.

Роботи будуть експонуватись з 20 квітня до 30 травня за адресою: м.Київ, вул. Садова 3а, 8-й поверх.

Довідково: Тарас Полатайко народився в Чернівцях,  живе і працює в Канаді з 1989 року. Представляв Україну на міжнародних виставках і проектах:  Бієнале у Сан Пауло (Бразилія, 2002), Корейська Бієнале (Південна Корея, 2009), Тель-Авівська Бієнале (2011), Alberta Biеnnіal в Едмонтоні (Канада, 2013). У 2012 році реалізував проект у Національному художньому музеї України - перформанс "Спляча красуня". Серед інституцій, які демонстрували роботи художника: Bazel Art Fair (Швейцарія), Priska Juschka Fine Art (Нью-Йорк), Artspace (Сідней, Австралія), Artspeak (Ванкувер), Barbara Edwards Contemporary (Торонто), Мистецький Арсенал (Київ), Центр Сучасного мистецтва ЗамокУяздовскій (Варшава).