У вівторок, 12 липня 2005 року, Перший заступник Голови Верховної Ради України Адам Мартинюк зустрівся з делегацією Комітету у закордонних справах Всекитайських зборів народних представників Китайської Народної Республіки.
А.Мартинюк під час зустрічі назвав особливо цінним досвідом Китаю для України – це створення вільних економічних зон, зазначивши при цьому, що “українці заздрять китайцям у дотриманні ними законів”.
За його словами, в Україні було багато зловживань при існуванні вільних економічних зон, і уряд пішов на зміни до бюджету на 2006 рік, якими були відмінені всі закони, спрямовані на існування таких зон. А.Мартинюк не вважає це рішення вірним через те, що вільні економічні зони мали свої переваги і свої позитивні результати.
Перший заступник Голови Верховної Ради України зазначив, що українці хотіли б мати такі темпи розвитку, як і в Китаї.
За його словами, економіка України ледь досягла рівня розвитку 1990 року, незважаючи на гарні темпи розвитку. “Минулого року товарообіг України склав 1.5 млрд дол, а за 5 місяців цього року – вже 926 млн дол, при збереженні таких темпів ми вийдемо за 2 млрд дол”, - сказав він.
Адам Мартинюк наголосив на тому, що Україна підтримує Китай в питанні “єдиного Китаю”. “Незважаючи на зміну керівництва в Україні, ця політика залишається стабільною”, - сказав він.
Він також нагадав, що рік тому був створений проект стратегічного договору між Україною і Китаєм, і китайське керівництво попередньо схвально поставилось до його змісту під час візиту Голови Верховної Ради України В.Литвина до Китайської Народної Республіки.
Член Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників, Голова Комітету у закордонних справах Цзян Еньчжу назвали візит Голови Верховної Ради України В.Литвина дуже успішним.
За його словами, керівництво Китаю “високо оцінює позицію України в питаннях Тайваня, тобто єдиного Китаю”.
В свою чергу, китайський народ підтримує Україну – її суверенітет, незалежність та територіальну цілісність – зараз і в майбутньому.
“Ми високо оцінюємо політику України і дорогу, яку обрав український народ”, -сказав Цзян Еньчжу. Він підкреслив, що зараз швидко розвиваються культурні, торгівельні, економічні зв’язки між нашими країнами. “Україна – третій партнер торгівлі серед країн СНД з Китаєм”, - сказав Цзян Еньчжу.
Члени делегації наголосили на тому, що КНР підтримує ідею підписання стратегічного договору між обома країнами.
Цзян Еньчжу зазначив, що китайці вміють робити висновки зі своїх політичних помилок, зараз “політика – це перш за все, розвиток економіки країни”.
За його словами, Китай посідає 110-е місце серед країн світу, має 1200 дол за рік на душу населення, відстає за рівнем розвитку культури, освіти, науки від багатьох країн, в тому числі і від України. До труднощів країни він відніс велику чисельність населення та різний рівень розвитку провінцій.
До стратегічної мети Китаю Цзян Еньчжу відніс зростання рівня розвитку економіки країни у чотири рази в 2020 році в порівнянні з 2000 роком, та 3300 дол. на душу населення за рік, завершення модернізації Китаю до 2050 року.
Цзян Еньчжу вважає позитивним в Україні наявність багатьох реформ, високу якість освіти, працьовитість та мудрість народу.
А.Мартинюк назвав цінним для України досвід Китаю по збереженню цілісності держави і висловив сподівання, що Україна буде унітарною, цілісною державою.