Законопроектом пропонується законодавчо встановити право роботодавця не сплачувати внески до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за осіб, що не підлягають такому страхуванню. Так, згідно статті 5 чинного закону, це стосується, зокрема, працюючих пенсіонерів та осіб, в яких, відповідно до законодавства України, виникло право на пенсію.
Основами законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та чинним законом передбачено, що платниками страхових внесків на відповідний вид страхування є роботодавці та застраховані особи. Таким чином, наголосили члени Комітету, звільняючи роботодавців від сплати страхових внесків, автор законопроекту залишає норму щодо сплати внесків тільки працівниками, що порушує принципи страхування.
Введення запропонованої норми, на думку народних депутатів, призведе до значного зменшення надходжень до Фонду соціального страхування на випадок безробіття, що автоматично порушить його фінансовий стан, спричинить скорочення виплат застрахованим особам, надання соціальних послуг та обмеження виконання статутних зобов’язань Фонду. Одночасно такі зміни створять перевагу для використання роботодавцями праці пенсіонерів, іноземців та осіб без громадянства.
Також на засіданні Комітету звернуто увагу на поняття "страхування" та "сплата страхових внесків". Страхування здійснюється з метою матеріального забезпечення особи та надання послуг у разі настання страхового випадку (події, внаслідок якої особа втрачає заробітну плату (дохід) та знаходиться у стані повного або часткового безробіття). Таким чином, наголосили члени Комітету, пенсіонери не відносяться до застрахованих осіб, оскільки мають пенсійне забезпечення, відповідно до законодавства. Страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування відносяться до обов’язкових платежів, що сплачуються із заробітної плати і встановлюються в залежності від виду страхування.