У контексті нещодавнього скасування Верховною Радою України (за поданням Уряду) податкових пільг усім без винятку суб’єктам спеціальних економічних зон і територій пріоритетного розвитку актуальна тема  слухань привернула значну увагу громадськості до  заходу.

Учасники заходу зазначили, що сьогодні існує низка проблем, пов'язаних з спеціальними економічними зонами (СЕЗ) в Україні. Зокрема, законодавство в сфері СЕЗ не обмежує можливості їх нецільового використання, а формулювання мети їх існування в законодавстві є розмитим. Не врегульований правовий статус спеціального правового режиму економічної діяльності та територіях пріоритетного розвитку (ТПР).

На громадських слуханнях було представлено проект закону про внесення змін до Закону "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон". Експерти, що розробляли законопроект, ознайомили учасників громадських слухань з його основними положеннями. Було проведено детальний аналіз законопроекту, були висловлені пропозиції та зауваження.

Метою законопроекту є вирішення проблем та правове забезпечення виконання спеціальними економічними зонами тих завдань, які, як свідчить досвід країн Центрально-Східної Європи (зокрема Республіки Польща), можуть бути успішно досягнуті. А саме: стимулювання розвитку депресивних і слаборозвинених територій, реструктуризація окремих галузей економіки, нарощування експорту товарів і послуг шляхом залучення інвестицій, впровадження інноваційних технологій та створення нових робочих місць.

Також законопроект покликаний вирішити проблему використання СЕЗ лише для оптимізації податкового навантаження окремих підприємств та зловживання пільговим митним режимом.

Змінами пропонується, зокрема, обмежити максимальний строк функціонування окремої СЕЗ на рівні рамкового закону. Таке обмеження покликане уніфікувати українські СЕЗ та вирівняти права їх суб’єктів. Обмеження на рівні саме 25 років ґрунтується, з одного боку, на модальній величині терміну створення українських СЕЗ, а з іншого, враховує польський досвід в цій сфері (усі СЕЗ Польщі були створені на 20 років).

Автори законопроекту виступають за чіткий поділ завдань, які мають виконувати СЕЗ в Україні, а також окреслення шляхів їх виконання.

Необхідно також визначити конкретний перелік фіскальних пільг, які може отримати новий суб’єкт СЕЗ (зареєстрований після 01.01.2005 р.) на рівні рамкового закону.

Особливий правовий режим економічної діяльності на території пріоритетного розвитку, відповідно до законопроекту, визначається як особливий тип СЕЗ й підпадає під всі норми, що регулюють функціонування СЕЗ.

 
Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Повідомлення ”

29 серпня 2022 20:00
02 червня 2022 11:20
22 лютого 2022 12:30
23 листопада 2021 12:04
22 вересня 2021 13:40
24 серпня 2021 15:06
20 липня 2021 15:28
20 липня 2021 10:06
19 липня 2021 17:58
16 липня 2021 12:51