Законопроектом (реєстр. №1024-1) пропонується привести у відповідність з Законом України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" статті 89 та 90 Бюджетного кодексу України та встановити чіткий механізм фінансування реабілітаційних центрів та відділень для інвалідів і дітей-інвалідів за рахунок коштів, що виділяються на соціальний захист населення із місцевих бюджетів та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів.
Комітет підтримує законодавчу ініціативу щодо необхідності покращання умов фінансування реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів.
Водночас члени Комітету вважають за доцільне зауважити, що згідно з частиною ІІ проекту Закон набуває чинності з моменту підписання, що не узгоджується з абзацом 5 статті 94 Конституції України, відповідно до якого закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування. Крім того, відповідно до частини 3 ст. 27 Бюджетного кодексу України "Закони України, які впливають на формування доходної чи видаткової частини бюджетів, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому. В іншому разі норми відповідних законів, що впливають на формування доходної та/або видаткової частини бюджетів, застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, наступного за плановим".
Народні депутати також звернули увагу на недостатню обґрунтованість зазначення у проекті таких організаційних форм як центри соціальної, медичної, трудової, фізкультурно-спортивної і професійної реабілітації інвалідів, центри ранньої соціальної реабілітації дітей інвалідів тощо, оскільки Законом України "Про реабілітацію інвалідів в Україні» вони безпосередньо не передбачені. Члени Комітету вважають, що при формулюванні пропонованих проектом змін слід керуватись статтею 12 цього Закону, яка містить складові структури системи реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів, серед яких є й реабілітаційні установи для інвалідів, дітей-інвалідів.