На засіданні Комітету зазначалося, що законопроект (реєстр. №1103) спрямований на удосконалення процедури конфіскації майна, яке використовувалося з метою вчинення злочину або під час вчинення злочину, а також майна, отриманого внаслідок вчинення злочину.
Проектом закону пропонується доповнити чинний Кримінальний кодекс новими статтями 96? "Спеціальна конфіскація" та 96? "Випадки застосування спеціальної конфіскації", а також внести зміни до низки статей Кримінального процесуального кодексу України, врегулювавши підстави та порядок застосування спеціальної конфіскації.
Під час обговорення народні депутати висловили низку зауважень до законопроекту. Зокрема, члени Комітету вказували на те, що в проекті є неузгодженості з положеннями статті 59 Кримінального кодексу, оскільки нерідко передбачається конфіскація майна незалежно від того, чи належить воно засудженому. До того ж, підкреслювали парламентарії, "положення щодо застосовування спеціальної конфіскації у випадках, коли гроші, цінності або інше майно були предметом злочину або використовувалися як засоби чи знаряддя вчинення злочину, але, при цьому, не зроблено необхідних застережень, дають підстави для серйозних сумнівів та побоювань". На засіданні зазначалося, що предмети злочину в переважній більшості випадків не належать злочинцю. Окрім того, досить часто предмети злочину належать особам, що є потерпілими від злочину (зокрема, предмети злочину належать потерпілим у всіх випадках, коли скоюються злочини проти власності).
Також висловлювалися зауваження до положень проекту щодо фактичного поширення спеціальної конфіскації на осіб, які не підлягають кримінальній відповідальності; застосовування спеціальної конфіскації грошей, цінностей або іншого майна, що передані обвинуваченим або засудженим іншій особі (організації), якщо особа, яка прийняла майно, знала або повинна була знати, що воно отримано внаслідок злочинних дій; вилучення із Кримінального кодексу ті конкретні випадки, коли спеціальна конфіскація справді є доцільною.
На думку членів Комітету, положення проекту в разі їх прийняття у запропонованій редакції можуть призвести до масових необгрунованих порушень майнових прав фізичних та юридичних осіб, які непричетні до вчинення злочину або навіть є потерпілими від злочину.
