Прийнято з урахуванням пропозицій Президента закони:
"Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування міжнародних автомобільних перевезень"
Закон прийнятий Верховною Радою України 12 січня 2012 р.
Президент України, розглянувши закон, повернув його до Верховної Ради для повторного розгляду.
Законом враховані пропозиції Президента України щодо внесення відповідних змін до законів "Про дорожній рух" та "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", які уточнюють їх положення стосовно обов'язкової наявності ліцензійної картки при здійсненні перевезень автомобільним транспортом лише небезпечних вантажів.
Врахована також пропозиція Президента України щодо зміни назви центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту на "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту".
Відповідний законопроект зареєстровано за №8029.
"Про внесення змін до Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності"
Законодавчим актом, зокрема, передбачається розширити Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затверджений Законом "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності" (з наступними змінами), доповнивши його новими документами дозвільного характеру (пункт 1).
При цьому, зазначається у пропозиціях, до Переліку пропонується включити документи дозвільного характеру, необхідність одержання яких уже передбачена законами "Про Червону книгу України", "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів", "Про природно-заповідний фонд України", "Про відходи"та іншими.
Водночас, законом передбачається включити до зазначеного Переліку і документи дозвільного характеру, необхідність одержання яких чинними законами України ще не передбачена. Йдеться про такі документи дозвільного характеру, як дозвіл на проведення на землях водного фонду робіт, пов'язаних з розчисткою русел річок, каналів і дна водойм; дозвіл на розроблення проектів нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин; дозвіл на викиди забруднюючих речовин, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки; дозвіл на утримання диких тварин у напіввільних умовах; реєстраційне свідоцтво, що видається суб'єктам господарювання, які розробляють документи щодо обгрунтування обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Одержання названих документів дозвільного характеру не передбачено відповідно Водним кодексом України, законами "Про охорону атмосферного повітря", "Про захист тварин від жорстокого поводження".
Такі доповнення до Переліку, вважає Президент України, не узгоджуються з основними вимогами до дозвільної системи у сфері господарської діяльності, визначеними Законом "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності": виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюється необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види (стаття 4), а також суперечать головній меті реформи у сфері дерегуляції - суттєвому скороченню дозвільних документів для усунення бар'єрів для розвитку малого та середнього бізнесу.
Президент України пропонує у пункті 1:а) у підпункті 1: в абзаці другому цифри "16" і "65" виключити; абзаци третій і дев'ятий виключити; б) у підпункті 3: в абзаці дев'ятому слова "напіввільних умовах чи" виключити; абзаци другий та третій виключити, у зв'язку з чим в абзаці першому цифри "155" замінити цифрами "153", а пункти 146 - 155, якими пропонується доповнити Перелік, вважати відповідно пунктами 144 - 153;
Підтримано також пропозицію, згідно із якою цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Відповідний законопроект зареєстровано за №9394.
Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні"
Зокрема, законом, прийнятим парламентом 12 січня 2012 року, при центральних, обласних та місцевих органах виконавчої влади утворюються консультативні, дорадчі або інші допоміжні органи у сфері розвитку малого і середнього підприємництва (стаття 11).
Президент України зауважує, що за Конституцією України систему органів виконавчої влади складають Кабінет Міністрів, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, а також місцеві державні адміністрації, які здійснюють виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі.
Крім того, відносини, пов'язані з утворенням органами виконавчої влади консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, врегульовано законами "Про центральні органи виконавчої влади" та "Про місцеві державні адміністрації", якими визначено організацію і діяльність відповідних органів виконавчої влади.
Тому, вважає Президент України, положення закону, який надійшов на підпис, порушує основний принцип утворення консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, за яким утворення чи не утворення таких органів є правом, а не обов'язком. Закріплення ж у законі імперативної норми щодо утворення консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів у сфері розвитку малого і середнього підприємництва при центральних органах виконавчої влади та місцевих державних адміністраціях зобов'язує всі органи виконавчої влади (навіть у випадку, коли розвиток малого і середнього підприємництва не віднесено до компетенції відповідного органу виконавчої влади) утворити зазначені допоміжні органи.
Для усунення зазначених недоліків Президент України вважаю за необхідне виключити із Закону "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" положення про обов'язкове утворення органами виконавчої влади консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів з питань розвитку малого і середнього підприємництва.
Народні депутати підтримали й інші пропозиції Президент України, висловлені до закону.
Відповідний законопроект зареєстровано за №9202.
"Про внесення змін до Закону України "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори"
Глава держави в пропозиціях до закону, прийнятого 12 січня 2012 року, зазначив, що є необґрунтованим його положення щодо виключення з переліку відомостей і документів, необхідних для одержання суб?єктом господарювання ліцензії на здійснення обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, свідоцтва (посвідчення, сертифіката спеціаліста), що підтверджує професійну придатність керівника юридичної особи або керівника відповідного підрозділу юридичної особи для зайняття діяльністю з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що ліцензується (підпункт 3 пункту 1 Закону). Президент України зазначає, що водночас за пропонованою Законом новою редакцією частини другої статті 9 Закону "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" наявність у керівництві чи серед працівників юридичної особи осіб, визнаних непридатними до здійснення окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), пов'язаних з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів, або визнання у тому самому порядку непридатною до здійснення окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), пов'язаних з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, фізичної особи - підприємця, яка має ліцензію на здійснення медичної або ветеринарної практики, є однією з підстав для відмови у видачі ліцензії на здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Народні депутати також підтримали пропозицію Президента України внести зміни до статті 26 чинного закону, доповнивши її положенням про те, що фізичні особи-підприємці, які мають ліцензію на медичну або ветеринарну практику, мають право отримувати ліцензію також на перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Відповідний законопроект зареєстровано за №9021.
"Про охоронну діяльність"
Закон був прийнятий Верховною Радою України 17 листопада 2011 року. Законодавчий акт визначає організаційно-правові принципи здійснення господарської діяльності в сфері надання послуг з охорони власності та громадян.
Президент України, розглянувши закон, повернув його до Верховної Ради для повторного розгляду.
Президент України запропонував з метою чіткого визначення підстав щодо врегулювання питань з прийняття рішення про усунення недоліків в діяльності суб'єктів охоронної діяльності, частину 4 статті 6 викласти в такій редакції: "Рішення про усунення суб'єктом охоронної діяльності недоліків, виявлених під час здійснення державного нагляду (контролю), приймається центральним органом виконавчої влади у сфері охоронної діяльності з підстав порушення вимог цього Закону щодо:
умов залучення громадян до охоронної діяльності та/або порядку підготовки та перепідготовки персоналу охорони;
укладення договорів про надання послуг з охорони".
Врахована також пропозиція Президента України щодо викладення частини 5 статті 6 викласти в новій редакції. Згідно із пропозицією, "Рішення про зупинення дії ліцензії суб'єкту охоронної діяльності приймається центральним органом виконавчої влади у сфері охоронної діяльності за результатом здійснення державного нагляду (контролю) з таких підстав:
наявність у складі засновників суб'єкта охоронної діяльності фізичних осіб, що мають непогашену чи не зняту судимість за скоєння умисних злочинів або не зареєстрованих за місцем проживання в установленому законодавством порядку;
охорона суб'єктами охоронної діяльності недержавної форми власності особливо важливих об'єктів державної власності, перелік яких визначено в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;
порушення умов охорони при перевезенні небезпечних і цінних вантажів, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
використання пунктів централізованого спостереження, що не відповідають за своїм будівельним, конструктивним, технічним забезпеченням вимогам національних стандартів України;
використання транспорту реагування, обладнаного з порушенням порядку, визначеного Міністерством внутрішніх справ України;
порушення порядку придбання, зберігання, використання та застосування спеціальних засобів;
порушення порядку застосування заходів фізичного впливу;
порушення порядку використання службових собак;
використання спеціальних засобів, не включених до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України;
порушення вимог цього Закону щодо забезпечення належного зберігання відео- та фотоматеріалів, отриманих під час здійснення заходів охорони;
недотримання обмежень в охоронній діяльності, передбачених пунктами 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11 частини першої статті 10 цього Закону.
У рішенні про зупинення дії ліцензії на охоронну діяльність вказуються правові підстави такого зупинення, а також строк для усунення порушень суб?єктом охоронної діяльності, який не повинен перевищувати 30 календарних днів".
Відповідний законопроект зареєстровано за № 4824.
Прийнято в цілому закони:
"Про внесення змін до статті 6 Закону України "Про політичні партії в Україні" (щодо зупинення чи припинення членства в партії)
Згідно із законом, громадянин України має право в будь-який час зупинити чи припинити своє членство в політичній партії шляхом подання заяви до відповідних статутних органів політичної партії. Членство в політичній партії зупиняється чи припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень. З цього ж дня припиняється перебування громадянина України на будь-яких виборних посадах в політичній партії
Відповідний законопроект зареєстровано за №9276.
"Про громадські об'єднання"
Закон прийнято з новою назвою.
Законодавчий акт визначає правові та організаційні засади реалізації права на свободу об?єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань.
Відповідно до закону, громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та (або) юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.
Документом, зокрема, передбачено:
надання юридичним особам права об?єднуватися для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів;
надання громадським організаціям права діяти на всій території України;
спрощення державної реєстрації громадських об?єднань;
приведення положень щодо контролю за діяльністю громадських об'єднань до європейських стандартів;
спрощення ведення громадською організацією господарської діяльності для реалізації статутних завдань.
Документом також встановлюється, що реєстрація громадських об?єднань здійснюється безоплатно, а плата справляється за внесення змін до статуту, видачу дубліката оригіналу свідоцтва про реєстрацію чи статуту громадського об?єднання. Обмежено підстави відмови в реєстрації громадських об?єднань та скорочено термін їх реєстрації до семи робочих днів; громадські організації і громадські спілки можуть здійснювати діяльність як юридичні особи приватного права, так і без статусу юридичної особи.
Відповідно до закону, громадські об?єднання зі статусом юридичної особи можуть здійснювати підприємницьку діяльність не лише через створені ними підприємства і товариства, а й безпосередньо, якщо така діяльність відповідає меті громадського об?єднання та сприяє її досягненню.
Документом визначено також право громадських об?єднань на участь у роботі консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, що утворюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування для проведення консультацій з громадськими об?єднаннями та підготовки рекомендацій з питань, що стосуються сфери їхньої діяльності.
Закон містить також норму, відповідно до якої громадські організації, легалізовані на момент введення Закону в дію, мають протягом п?яти років привести свої статути у відповідність з цим Законом на безоплатній основі.
Відповідний законопроект (під назвою "Про громадські організації") зареєстровано під №7262-1.
"Про внесення змін до Закону "Про особливості провадження у справах про адміністративні правопорушення в період проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні" (щодо розгляду справ на території спортивної споруди)
Законодавчим актом вилучено із Закону "Про особливості провадження у справах про адміністративні правопорушення в період проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні" положення щодо можливості розгляду справ про адміністративні правопорушення, на період проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні, безпосередньо на території спортивної споруди у спеціально обладнаних приміщеннях.
Відповідний законопроект зареєстровано за реєстр. №10177.
"Про внесення зміни до статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"
Законом доповнено перелік об'єктів, при будівництві яких замовники не сплачують пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, зокрема, це - об'єкти енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу), об'єкти централізованого тепло-, водопостачання та водовідведення.
Відповідний законопроект зареєстровано за №9778.
"Про індустріальні парки"
Законом визначено основні засади, умови та порядок створення і функціонування індустріальних парків з метою забезпечення економічного розвитку та підвищення конкурентоспроможності територій, активізації інвестиційної та інноваційної діяльності, створення нових робочих місць, розвитку сучасної виробничої та ринкової інфраструктури.
Зокрема, закон містить положення щодо утворення, функціонування, ліквідації індустріальних парків на землях державної, комунальної і приватної власності, закріплюються законодавчі вимоги до вибору земельних ділянок, визначено правові форми використання земель індустріальних парків, підстави, умови і порядок здійснення суб'єктивних прав на земельні ділянки для створення індустріальних парків. Також визначається юридична природа договору про створення та діяльність індустріального парку, закріплюються основні права та обов'язки ініціатора та керуючої компанії такого парку, встановлюються умови, порядок здійснення господарської діяльності на його території та визначаються форми та види державних преференцій учасникам індустріального парку.
Відповідний проект зареєстровано за №8396.
"Про внесення змін до статей 361 і 362 Цивільного процесуального кодексу України (щодо підстав перегляду рішення чи ухвали суду)
Закон спрямований на забезпечення права громадян на перегляд рішення чи ухвали суду у зв?язку з нововиявленими обставинами у разі встановлення вироком суду, що набрав законної сили, злочинів судді (суддів), сторін, інших осіб, які брали участь під час розгляду та вирішення справи, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення.
З метою забезпечення уніфікації та комплексного врегулювання усіх процесуальних кодексів, пункт 2-1 частини другої статті 361 Цивільного процесуального кодексу, яка визначає підстави для перегляду рішення, ухвали суду або судового наказу у зв?язку з нововиявленими обставинами, викладено у такій редакції: "Встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення".
Відповідний законопроект зареєстровано за №8411.
"Про внесення змін до Закону України "Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз" (нова редакція)
Закон визначає правові, організаційні та фінансові засади діяльності, спрямованої на протидію виникненню і поширенню захворювання на туберкульоз, забезпечення медичної допомоги хворим на туберкульоз, і встановлює права, обов'язки та відповідальність юридичних і фізичних осіб у сфері протидії захворюванню на туберкульоз.
Законом встановлено, що протидія захворюванню на туберкульоз є складовою державної політики щодо забезпечення якісної і доступної медичної допомоги, реалізації державних цільових програм лікування найбільш поширених небезпечних для здоров'я і життя людини захворювань, проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів з метою ранньої діагностики захворювань, надання гарантованого обсягу безоплатної медичної допомоги.
Відповідно до закону, здійснення протитуберкульозних заходів, забезпечення кожному громадянину в разі захворювання на туберкульоз безоплатності, доступності та рівних можливостей отримання відповідної медичної допомоги належать до завдань центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Також законом встановлено, що медична допомога, туберкулінодіагностика, хіміопрофілактика туберкульозу та санаторно-курортне лікування хворих на туберкульоз у державних і комунальних закладах охорони здоров'я здійснюються (надаються) безоплатно.
Під час лікування хворі на туберкульоз безперебійно та безоплатно забезпечуються протитуберкульозними препаратами відповідно до їх переліку і обсягів, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Хворі на туберкульоз, а також малолітні і неповнолітні особи, інфіковані мікобактеріями туберкульозу, під час стаціонарного чи санаторно-курортного лікування у протитуберкульозних закладах безоплатно забезпечуються харчуванням за нормами, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до закону, медичні працівники всіх без виключення закладів охорони здоров‘я, а також індивідуально практикуючі медичні працівники, під час звернення пацієнта по медичну допомогу зобов‘язані дотримуватися вимог відповідного медичного стандарту та звертати увагу на наявність симптомів, характерних для туберкульозу, і в разі їх виявлення направляти хворого з підозрою на туберкульоз на додаткове обстеження.
Законом, зокрема, передбачено перелік осіб, які підлягають обов‘язковим профілактичним обстеженням на предмет виявлення туберкульозу, та алгоритм проведення таких обстежень.
Документом також впроваджується нова правова процедура організації лікування, яка дозволяє хворому, зокрема, обирати форму стаціонарного або амбулаторного лікування.
Законом також заборонено продаж протитуберкульозних препаратів в аптеках без рецепту.
Закон також містить низку додаткових заходів соціального захисту медичних працівників, що надають допомогу хворим на туберкульоз та працюють із збудниками туберкульозу в лабораторіях.
Відповідний законопроект зареєстровано за №6037 .
"Про внесення зміни до статті 34 Закону "Про дорожній рух" (щодо підстав реєстрації транспортних засобів)"
Законодавчим актом скасована заборона проведення державної реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів у разі, коли власники транспортних засобів або уповноважені на використання цих транспортних засобів особи мають заборгованість зі сплати штрафних санкцій за порушення правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху.
Відповідний законопроект зареєстровано за №10021.
"Про внесення змін до Закону "Про здійснення державних закупівель" (щодо спрощення процедури закупівель товарів, робіт та послуг вищими навчальними закладами та науково-дослідними установами)
Законодавчим актом передбачено не поширювати дію Закону "Про здійснення державних закупівель" на випадки, якщо предметом закупівлі є товари, роботи та послуги, закупівля яких здійснюється вищими навчальними закладами та науково-дослідними установами за рахунок власних надходжень.
Відповідний проект зареєстровано за №9312.
14 законопроектів та 1 проект постанови прийнято за основу.
Ухвалено також низку постанов щодо: відзначення ювілейних та пам‘ятних дат, призначення і звільнення суддів, організаційних питань тощо .
Проголошено 169 депутатських запитів.
Низку документів повернуто на доопрацювання, деякі відхилено.