31 жовтня у Верховній Раді відбувся круглий стіл на тему "Вдосконалення системи парламентського фінансового контролю на основі досвіду Великобританії", проведений парламентськими Комітетами з питань фінансів та банківської діяльності і з питань бюджету спільно з проектом ТАСІS "Аудит державних фінансів".
У його роботі взяли участь Голова парламентського комітету Палати Громад Великобританії Едвард Лі, заступник Голови цього комітету Ієн Девідсон, керівник проекту ТАСІS "Аудит державних фінансів" Джуліан Ваттс, народні депутати України - члени парламентських комітетів з питань банків та фінансової діяльності і з питань бюджету, представники Рахункової палати, Контрольно-ревізійного управління Міністерства фінансів України.
"Круглий стіл", за словами керівника проекту ТАСІS "Аудит державних фінансів" Джуліана Ваттса став спробою впорядкувати систему парламентського фінансового контролю за використанням бюджетних коштів в Україні.
Д.Ваттс зазначив, що "з такими повноваженнями, які має Рахункова палата України (орган здійснює контроль за витратною частиною державного бюджету) Україні годі думати про вступ до ЄС". За його словами, орган, який наділений повноваженнями контролю за державними коштами повинен мати необмежені повноваження, які також повинні стосуватися контролю і за доходною частиною бюджету та інших фінансових ресурсів держави.
Проект, очолюваний ним, наголосив Д.Ваттс, має допомогти в становленні та забезпеченні діяльності в Україні ефективної системи використання бюджетних ресурсів. Він висловив готовність до співпраці з Верховною Радою України та Рахунковою палатою у побудові такої системи.
Голова парламентського комітету Палати Громад Великобританії Едвард Лі поінформував учасників "круглого столу" про діючу систему фінансового контролю за бюджетними коштами Великобританії. Досвід однієї з найстаріших систем контролю за ефективністю використання бюджетних коштів, на його думку, може знадобитися одній з наймолодших країн Європи.
Перший заступник Голови парламентського Комітету з питань банків і фінансової діяльності Василь Цушко погодився з тим, що Рахункову палату необхідно реформувати. В.Цушко зазначив, що "досвід, набутий Великобританією за кілька століть, та допомога проекту ТАСІS допоможуть створити прозору ефективну систему контролю за доходами і витратами бюджету, систему, яка стежитиме за тим, щоб гроші платників податків використовувались за призначенням".
Заступник голови Комітету з питань бюджету Валерій Асадчев наголосив, що система контролю за використанням бюджетних коштів має бути повною і незалежною. Він поінформував присутніх про проект закону про Рахункову палату, який знаходиться на опрацюванні в комітеті. За його словами , проект широко охоплює проблеми всього бюджету, а не лише фінансового контролю.
Документ має на меті перехід до програмно - цільового методу формування бюджету. В.Асадчев також поінформував про повноваження Рахункової палати, які згідно з проектом будуть "майже необмеженими". Загалом новий закон спрямований на попередження нецільового використання коштів. Рахункова палата, в разі його прийняття, отримає право припиняти таке використання коштів. Згідно з документом передбачається запровадити трирівневу систему контролю, одним з них буде громадський публічний контроль із щомісячним опублікуванням звітів.
Член Комітету з питань бюджету Олександр Баранівський висловився "за експорт в Україну позитивного досвіду діяльності однієї з найефективніших систем фінансового контролю".
Заступник Голови Рахункової палати Віталій Мельничук також висловився за реформування Рахункової палати, надання їй більших повноважень у здійсненні контролю за фінансовими ресурсами держави. Він звернув увагу на те, що побудова нової системи доцільна за умови врегулювання всіх процедурних питань діяльності Рахункової палати.
Учасники "круглого столу" обговорили можливість створення схожого з британським парламентського комітету з використання бюджетних коштів.
Під час заходу обговорено також інші питання вдосконалення системи парламентського фінансового контролю.