Кабміном ще в 1996 році розроблено і затверджено спеціальну Програму, якою передбачено створення сприятливих умов для стимулювання освоєння нафтових та газових родовищ в територіальних водах та виключній (морській) економічній зоні України. Однак сьогодні багато з її положень ще не реалізовані. Зокрема, у Програмі передбачено, зокрема, запровадження податкового стимулювання, залишення у розпорядженні нафтогазовидобувних підприємств сум рентних платежів та збору на геологорозвідувальні роботи тощо. Однак, ці положення у законодавстві відсутні. Крім того, законодавча та нормативно-правова база України, що регламентує питання перетинання морського митного кордону України, не враховує особливості виробничої діяльності нафтогазовидобувних підприємств, що здійснюють розвідку, облаштування та експлуатацію вуглеводневих родовищ у виключній (морській) економічній зоні України.
Основними етапами таких робіт є проблема освоєння вуглеводневих родовищ на території України, яка набуває особливої актуальності в контексті подій, пов’язаних з дефіцитом нафтопродуктів та постійним зростанням цін на них.
Автори законопроекту пропонують створення сприятливих умов для розвитку вітчизняного нафтогазовидобування. Зокрема, надати нафтогазодобувним підприємствам пільги щодо податку на прибуток підприємств, рентних платежів і ввізного мита. Тобто, на період з 1 січня 2005 року до 1 січня 2015 року дозволити підприємствам, які займаються освоєнням вуглеводнів в територіальних водах та виключній (морській) економічній зоні України Чорного та Азовського морів, включати до складу валових витрат кошти на спорудження будь-яких свердловин, що використовуються для розробки нафтових та газових родовищ у зазначеному секторі, а також зменшувати об’єкт оподаткування на суму прибутку, реінвестованого в освоєння вуглеводневих ресурсів.
На засіданні Комітету наголошувалося, що відсутність фінансово-економічного обґрунтування реалізації не дає можливості оцінити його вплив на доходну частину Державного бюджету, тому для прийняття обґрунтованого рішення необхідно здійснити відповідні економічні розрахунки. Потребує чіткого визначення і сфера дії документа.