Прийнято з пропозиціями Президента України закони:
"Про внесення змін до Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" щодо фінансового моніторингу діяльності професійних учасників фондового ринку"
Законом, прийнятим Верховною Радою 21 квітня 2011 року, пропонується, зокрема, доповнити статтю 27 Закону "Про цінні папери та фондовий ринок" частиною другою, згідно з якою, в тому числі, встановлено обов´язок фізичної особи відчужити належні їй акції (частки) професійного учасника фондового ринку у разі набрання щодо такої особи законної сили обвинувальним вироком за злочини проти власності, у сфері господарської діяльності та/або у сфері службової діяльності, а також передбачене примусове відчуження зазначених акцій (часток) у разі нездійснення його згаданою особою.
На думку Президента України, запропонований правовий інститут обов´язкового відчуження (продажу) належних фізичній особі акцій (часток) не узгоджується з конституційними гарантіями права приватної власності, встановленими статтею 41 Конституції України та закріпленими, у тому числі, статтею 8 Основного Закону.
Також Президент України звертає увагу на невизначеність положення закону стосовно встановлення критеріїв здійснення "опосередкованого" володіння акціями (частками) та наголошує на тому, що відсутність у законі такого визначення дозволить довільно трактувати цю норму, що за певних умов може бути використано для протиправного перерозподілу власності.
Крім того, Президент України зазначає, що вказаним законом майно, що підлягає відчуженню, жодним чином не пов´язується зі злочином, за який засуджена така особа, а за чинним порядком фізична особа може бути позбавлена належних їй акцій (часток) в разі набрання стосовно неї законної сили обвинувальним вироком виключно у випадках, коли такі акції (частки) є предметом конфіскації або спеціальної конфіскації, передбачених санкціями статей Особливої частини Кримінального кодексу України, або у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом. Таким чином, на думку Президента України, порушене питання має вирішуватися правоохоронними органами в порядку кримінального судочинства, якщо відповідне майно безпосередньо пов´язано зі злочинною діяльністю, на виконання, у тому числі, приписів статті 63 Конституції України.
Враховуючи викладене, Президент України пропонує утриматися від запропонованого обов´язкового відчуження (продажу) належних фізичній особі акцій (часток) професійного учасника фондового ринку, якими вона прямо чи опосередковано володіє, у зв´язку з чим абзаци другий і третій запропонованої редакції частини другої статті 27 Закону "Про цінні папери та фондовий ринок" (абзаци третій та четвертий пункту 2 розділу І закону, прийнятого Верховною Радою) виключити.
Водночас, з метою запобігання рейдерству Президент України пропонує передбачити механізм, який забезпечував би вирішення порушеного питання в порядку кримінального судочинства, якщо відповідне майно пов´язано зі злочинною діяльністю.
Відповідний законопроект зареєстровано за №7051-д.
"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо упорядкування функцій органів державного нагляду в електроенергетиці)
Зокрема, враховано пропозицію щодо заміни частини першої і другої нової редакції статті 9 закону однією частиною такого змісту: "Державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду" (у попередній редакції ці функції передбачалося покласти на Інспекцію з державного енергетичного нагляду).
Відповідний законопроект зареєстровано за №8152.
Прийнято в цілому закони:
"Про внесення змін до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та про ставки вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур"
Законодавчим актом в розділі II Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України та про ставки вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур" скасовано вивізні (експортні) мита на пшеницю і суміш пшениці та жита (меслин), полбу (1001 10 00 90; 1001 90 99 00) та кукурудзу (1005 90 00 00), залишено вивізне (експортне) мито на ячмінь (1003 00 90 00) в розмірі 23 євро/тонну до 1 січня 2012 року. Вивізні (експортні) мита на соєві боби, насіння свиріпи або ріпаку та соняшникову олію не вводилися.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. З дня набрання ним чинності товари, зазначені у цьому розділі, вилучаються з режиму вільної торгівлі з іноземними державами, про що Кабінет Міністрів у місячний строк їх інформує.
Відповідний законопроект, до якого внесено зміни під час обговорення, зареєстровано за №9239.
"Про внесення змін до статі 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (щодо уточнення положень)
Законом внесено зміни до порядку надання у 2011 році державних гарантій Кабінетом Міністрів для забезпечення повного або часткового виконання боргових зобов'язань за запозиченнями суб'єктів господарювання - резидентів України державного сектору економіки.
Зокрема, з визначених статтею 9 Закону "Про Державний бюджет України на 2011 рік" напрямів надання зазначених державних гарантій вилучено: зобов'язання Державної іпотечної установи на суму 1.000.000 тис. гривень; фінансування інвестиційних, інноваційних, інфраструктурних та інших проектів розвитку, які мають стратегічне значення та реалізація яких сприятиме розвитку економіки України, в тому числі імпортозамінних і експортоорієнтованих галузей; зобов'язання Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (за запозиченнями, пов'язаними з реалізацією проекту з будівництва енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС); для реалізації проекту будівництва мостового переходу через річку Дніпро в м. Запоріжжя на суму 500.000 тис. гривень; зобов'язання Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" на будівництво житла для молоді; для фінансування розвитку житлово-комунального господарства.
Відповідний законопроект зареєстровано за №9189.
"Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (щодо стабілізації роботи авіаційного комплексу)
Законом збільшено на 200788,3 тис. грн. видатки загального фонду державного бюджету за бюджетною програмою "Поповнення статутних фондів державних підприємств авіаційної промисловості" (код 2601520).
Джерелом покриття додаткових видатків державного бюджету визначено збільшення на відповідну суму надходжень податку на прибуток підприємств. Необхідність прийняття законопроекту обґрунтовується потребою покриття дефіциту оборотних коштів підприємств авіаційного комплексу з метою забезпечення виконання ними виробничої програми 2011 року у повному обсязі.
Закон прийнято з урахуванням пропозицій Комітету з питань бюджету.
Відповідний законопроект зареєстровано за №9228.
"Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України"
Зокрема, частину другу статті 33 Бюджетного кодексу викладено в редакції, згідно з якою Національний банк подає Президенту України, Верховній Раді та Кабінету Міністрів:
до 15 березня року, що передує плановому, - прогнозні монетарні показники на наступний рік; до 1 квітня року, що передує плановому, - інформацію про розрахунок частини прогнозованого прибутку до розподілу поточного року, яка підлягатиме перерахуванню до державного бюджету; до 1 вересня року, що передує плановому, - інформацію про розрахунок частини прогнозованого прибутку до розподілу наступного року, яка підлягатиме перерахуванню до державного бюджету.
Зазначені матеріали використовуються для складання проекту закону про Державний бюджет України.
Також розділ VІ "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено підпунктами, згідно з якими податок на доходи фізичних осіб, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом на території міст обласного значення пілотних регіонів, як виняток з положень частини другої статті 65 та підпункту 1 частини першої статті 66 цього Кодексу, зараховується у розмірі: 50 відсотків - до обласних бюджетів та 50 відсотків - до бюджетів міст обласного значення; до завершення реорганізації закладів охорони здоров´я у пілотних регіонах обласна рада може передавати кошти на здійснення видатків місцевих бюджетів щодо утримання закладів охорони здоров´я районній, міській (міста обласного значення) раді у вигляді міжбюджетного трансферту відповідно до районного, міського (міста обласного значення) бюджету; у разі несвоєчасного прийняття рішення про місцевий бюджет у пілотних регіонах положення статті 79 цього Кодексу застосовуються з урахуванням зміни розмежування видатків на охорону здоров´я між районними бюджетами, бюджетами міст обласного значення та обласним бюджетом.
Законодавчим актом внесено зміни й до Закону "Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп´ютерних програм, баз даних", згідно з якими "плата за одержання контрольних марок зараховується до Державного бюджету України".
Закон набирає чинності з 1 січня 2012 року, крім пункту 3 розділу І, який набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування цього закону.
Відповідний законопроект зареєстровано за №9158.
"Про внесення змін до статті 171 Закону України "Про електроенергетику" (щодо вдосконалення системи тарифоутворення на електроенергію, яка виробляється з біогазу)
Документом, зокрема, встановлюється, що величина "зеленого" тарифу для суб'єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з біомаси (не викопної біологічно відновлюваної речовини органічного походження, що зазнає біологічного розкладу) у вигляді продуктів, залишків та відходів сільського господарства (рослинництва і тваринництва), харчової промисловості, лісового господарства і технологічно пов'язаних з ним галузей промисловості, що можуть бути використані як паливо, з метою перетворення енергії, що міститься в них, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, помноженого на коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з біомаси".
Чинний закон доповнено положеннями, відповідно до яких, зокрема, у разі виробництва електричної енергії суб´єктами господарювання на об´єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії з частковим використанням традиційних джерел енергії, "зелений" тариф встановлюється на обсяг електричної енергії, вироблений з використанням лише альтернативних джерел енергії. При цьому, частка використання альтернативних джерел має становити не менш як 50 відсотків усіх задіяних на об´єкті джерел енергії.
Відповідний законопроект зареєстровано за №8028.
"Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за незаконний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, отруйних чи сильнодіючих речовин або отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів і одурманюючих засобів"
Законодавчим актом посилюються санкції за вчинення окремих адміністративних правопорушень та злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.
Відповідні зміни внесено до статей 44, 44-1, 106-1, 188 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статей 306, 307, 320-322 Кримінального кодексу України.
Законом встановлюється кримінальна відповідальність за використання коштів, здобутих від незаконного обігу отруйних чи сильнодіючих речовин або отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів (стаття 306 КК України).
Відповідний законопроект зареєстровано за №8357.
"Про внесення змін до статті 6 Житлового кодексу Української РСР щодо визначення житлової та загальної площ об'єкту житлової нерухомості"
Законодавчим актом статтю 6 Житлового кодексу Української РСР викладено у редакції, згідно з якою "Житлові будинки, квартири, інші житлові приміщення (об'єкти житлової нерухомості) призначаються та мають бути придатні для постійного проживання в них громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових житлових приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у житлових будинках для потреб виробничого характеру забороняється.
Житлова площа об'єкта житлової нерухомості визначається як сумарна площа житлових кімнат.
Загальна площа об'єкта житлової нерухомості визначається як сумарна площа житлових кімнат і підсобних приміщень з урахуванням лоджій, балконів, веранд і терас.
До житлової площі об'єкта житлової нерухомості не належить площа приміщень, призначених для гігієнічних або господарсько-побутових потреб громадян (ванна, вбиральня, душова, приміщення для прання, кухня, комора, передпокій, внутрішньоквартирний хол, коридор, вбудована шафа тощо).
Площа лоджій, балконів, веранд і терас підраховується із врахуванням коефіцієнтів, що встановлюються центральним органом виконавчої влади з питань житлової політики".
Відповідний законопроект зареєстровано за №8203.
"Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про взаємну охорону інформації з обмеженим доступом"
Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про взаємну охорону інформації з обмеженим доступом, що підписана 14 березня 2011 р. в м. Аммані, визначає терміни щодо інформації з обмеженим доступом, передбачає порядок взаємного обміну і поводження з такою інформацією, візитів представників двох держав, узгоджує еквівалентність національних грифів обмеження доступу, визначає компетентні органи сторін, відповідальні за реалізацію положень Угоди, процедурні та контрольні питання тощо.
Зокрема, відповідно до Угоди, Сторони вживатимуть усіх необхідних заходів щодо охорони інформації з обмеженим доступом, яка створюється або передається за цією Угодою. Сторони забезпечують такий самий рівень охорони згаданої інформації з обмеженим доступом, який передбачено для охорони інформації з обмеженим доступом з відповідним грифом, визначеним у статті 2 цієї Угоди, на національному рівні.
Також Угодою визначається, що Сторони не передаватимуть одержану інформацію з обмеженим доступом третій стороні без попередньої письмової згоди Сторони-джерела. Інформація з обмеженим доступом повинна використовуватись для обумовлених цілей та лише уповноваженими особами, яким вона необхідна для виконання службових завдань.
Окрім того, згідно з документом, процедури, які необхідно виконати для отримання доступу до одержаної інформації з обмеженим доступом, не відрізняються від процедур, які необхідно виконати для отримання доступу до аналогічної власної інформації з обмеженим доступом.
Угодою також встановлено, що Сторони забезпечують проведення необхідних інспекторських перевірок на території своїх держав, а також здійснення нагляду за процедурами взаємної охорони інформації.
Відповідний законопроект зареєстровано за №0222.
"Про ратифікацію Протоколу між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про внесення змін до Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про взаємне визнання прав та регулювання відносин власності від 11 серпня 1994 року"
Законом ратифіковано Протокол між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про внесення змін до Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про взаємне визнання прав та регулювання відносин власності від 11 серпня 1994 року, підписаний в м. Київ 1 лютого 2010 року.
Зазначеними змінами викладено у новій редакції ст. 2 вказаної Угоди, згідно з якою, зокрема, кожна із Сторін визнає право власності іншої Сторони по відношенню до розташованих на її території підприємств та іншого майна, що перебували на 1 грудня 1990 року у віданні міністерств союзно-республіканського підпорядкування. Це сприятиме врегулюванню права власності України на частину водозливної греблі Дністровського буферного гідровузла та право власності Республіки Молдова на Первомайський гранітно-щебеневий кар´єр і Чернівецький гравійно-піщаний кар´єр, які на 1 грудня 1990 року перебували у віданні міністерств союзно-республіканського підпорядкування.
Відповідний законопроект зареєстровано за №0196.
"Про ратифікацію Гарантійної Угоди (Проект з енергоефективності) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку"
Угода спрямована на створення договірно-правової бази для співпраці України з Міжнародним банком реконструкції та розвитку щодо реалізації Проекту з енергоефективності, спрямованого на фінансування заходів стосовно поліпшення ефективності енергоспоживання українських підприємств, скорочення питомої ваги традиційних енергоносіїв у структурі витрат реального сектора національної економіки, а також посилення захисту навколишнього середовища.
Проект з енергоефективності спрямований на фінансування заходів, які сприятимуть поліпшенню ефективності енергоспоживання українських підприємств та скороченню питомої ваги традиційних енергоносіїв у структурі витрат реального сектора з одночасним позитивним впливом на стан навколишнього середовища.
Реалізація Проекту націлена на досягнення таких кількісних та якісних показників: прискорення темпів зниження енергоємності ВВП; покращання платіжного балансу за рахунок зменшення видатків на імпорт енергоносіїв; підвищення рівня відповідальності суб'єктів у напрямі охорони довкілля; скорочення частки традиційних енергоносіїв у структурі витрат суб'єктів господарювання; збільшення доданої вартості українського ВВП завдяки модернізації виробництв підприємств-учасників Проекту; позитивне позиціонування підприємств-бенефіціарів на внутрішньому та зовнішніх ринках та, в більш широкому сенсі, покращання перспектив просування української продукції на ринки з платоспроможним попитом (ЄС, США, країни Близького Сходу, АТР та ін.); підвищення рівня конкурентоздатності підприємств-бенефіціарів у цілому.
Відповідний законопроект зареєстровано за №0228.
11 законопроектів прийнято за основу.
Прийнято постанови:
"Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування обставин, що призвели до ситуації, яка склалася довкола ЗАТ "Індар" (проект постанови зареєстровано за №9207).
"Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Про сучасний стан та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України" (проект Постанови зареєстровано за №9192).
"Про відзначення 125-річчя від часу заснування Державної установи "Інститут мікробіології та імунології імені І.І.Мечникова Національної академії медичних наук України" (м. Харків) (проект Постанови зареєстровано за №8762).
"Про відзначення 180-річчя утворення "Руської трійці" та 175-річчя випуску альманаху "Русалка Дністрова" (проект Постанови зареєстровано за №8636).
Ухвалено також низку постанов про призначення позачергових місцевих виборів, про обрання та звільнення суддів.
Проголошено 136 депутатських запитів.
Низку документів повернуто на повторний розгляд, відхилено.