На засіданні Комітету зазначалося, що основні прогнозні макропоказники на 2012 рік в проекті держбюджету (реєстр. № 9000) розраховані на підставі результатів розвитку економіки в поточному році, з урахуванням реалізації комплексу економічних реформ для забезпечення подальшого економічного розвитку України та з урахуванням положень основних програмних документів Президента і уряду України. За основу для розрахунків "взято песимістичний сценарій розвитку, який прогнозує консервативні оцінки \та тенденцій зростання економіки в наступному році".
Зокрема, передбачено досягти: номінальний обсяг ВВП 1505 млрд. грн. або більше на 16.6 відсотків; реальний темп зростання ВВП 105 відсотка.; індекс споживчих цін 107.9 відсотків; фонд оплати праці 458.9 млрд. грн.; прибуток прибуткових підприємств 282.7 млрд. грн.;
Доходи бюджету передбачені в сумах: зведений бюджет - 428.5 млрд. грн. державний бюджет - 334.0 млрд. грн. місцевий бюджет - 94.5 млрд. грн.
На засіданні наголошувалося, що необхідно
уточнити деякі позиції представлених документів.
Так, виходячи з прогнозованого Національним банком обсягу перерахувань коштів до Державного бюджету на 2012 рік визначеного з урахуванням змін у обліковій політиці (відповідно до вимог міжнародних стандартів фінансової звітності) на рівні перерахувань поточного року в проекті закону "Про Державний бюджет України на 2012 рік" передбачено щоквартальне перерахування НБУ до держбюджету коштів на загальну суму 9 600 000 тис. грн.
Водночас, з 1 січня 2012 року вступає в дію норма підпункту 4 пункту 1 розділу І Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Національного банку України" відповідно до якої змінюється порядок перерахування Національним банком його прибутку до Державного бюджету.
Тому, вважають народні депутати, проект закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" (реєстр. №9158) потребує внесення змін щодо норм, які регулюють діяльність Національного банку.
Комітет вирішив: також запропонувати Кабінету Міністрів внести зміни і доповнення до проекту закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" (реєстр. №9158). Зокрема, з метою упередження втрат загального фонду Державного бюджету, створення умов для належного юридичного захисту прав та інтересів Національного банку, покращення ефективності його позовної роботи, спрямованої на захист вкладників і кредиторів банків,члени Комітету вважають за доцільне включити Національний банк до переліку органів, які звільняються від сплати судового збору.
Пропонується також: "зупинити до 1 січня 2013 року дію положень частини п´ятої статті 51 цього закону щодо здійснення розподілу прибутку до розподілу після підтвердження зовнішнім аудитором та затвердження Радою Національного банку річного фінансового звіту;
встановити, що у 2012 році Національний банк здійснює перерахування передбаченої частиною п´ятою статті 51 цього закону частини прибутку до розподілу до Державного бюджету шляхом авансових перерахувань за підсумками кожного кварталу. Остаточний розрахунок з Державним бюджетом щодо перерахування частини прибутку до розподілу Національного банку за 2012 рік здійснюється у порядку, передбаченому частиною п´ятою статті 51 цього закону".