Прийнято з пропозиціями Президента України
Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав кредиторів та споживачів фінансових послуг"
Закон спрямований на удосконалення нормативного регулювання для підвищення захисту прав кредиторів, вкладників банків та споживачів фінансових послуг з метою зниження рівня ризиків фінансової системи та частки проблемних активів у портфелі банківських установ.
Відповідний законопроект зареєстровано за №7351.
Прийнято в цілому закони України:
"Про чисельність Збройних Сил України на 2012 рік"
Законодавчим актом чисельність Збройних Сил України станом на 31 грудня 2012 року затверджено в кількості до 184 000 осіб, у тому числі до 139 000 військовослужбовців.
Відповідний законопроект зареєстровано за №9053.
"Про протидію торгівлі людьми"
Законом визначено організаційно-правові засади протидії торгівлі людьми, гарантуючи гендерну рівність, основні напрями державної політики та засади міжнародного співробітництва у цій сфері, повноваження органів виконавчої влади, порядок встановлення статусу осіб, які постраждали від торгівлі людьми, та порядок надання допомоги таким особам.
Згідно із документом, основними напрямами державної політики у сфері протидії торгівлі людьми є: попередження торгівлі людьми шляхом підвищення рівня обізнаності населення, превентивної роботи, зниження рівня вразливості населення, подолання попиту; боротьба із злочинністю, пов´язаною з торгівлею людьми, шляхом виявлення злочинів торгівлі людьми, осіб, причетних до скоєння злочину, притягнення їх до відповідальності; надання допомоги та захисту особам, які постраждали від торгівлі людьми, шляхом удосконалення системи відновлення їхніх прав, надання комплексу послуг, впровадження механізму взаємодії суб´єктів у сфері протидії торгівлі людьми.
З метою ефективної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, та їх захисту передбачено створення "Національного механізму взаємодії суб´єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми". Реалізація "Національного механізму взаємодії суб´єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми" включає встановлення потреб особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та пошук органів чи закладів, що можуть їх задовольнити.
Закон містить положення про права особи, яка постраждала від торгівлі людьми.
Так, особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання:
інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє дана особа;
медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги;
тимчасового розміщення, за бажання постраждалої особи та у разі відсутності житла, в закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації зокрема у зв´язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі;
відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли у порядку, встановленому Цивільним кодексом України;
одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Відповідний законопроект зареєстровано за №8469.
"Про внесення змін до Закону "Про телекомунікації" (щодо забезпечення послуг Державної митної служби України)
Законодавчим актом включити Державну митну службу до переліку органів державної влади, яким оператори телекомунікацій зобов'язані першочергово надавати телекомунікаційні послуги та відключати кінцеве обладнання в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів, для забезпечення безперервного механізму обміну електронними повідомленнями між усіма складовими підсистеми Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби в режимі реального часу та створення сприятливих умов для забезпечення процедури електронного декларування.
Відповідний законопроект зареєстровано за №8683.
"Про внесення змін до пункту 22 підрозділу 2 розділу XХ Податкового кодексу України" (щодо відтермінування нульової ставки на природний газ)
Законодавчим актом продовжено пільговий період оподаткування ПДВ за нульовою ставкою операцій з постачання природного газу (код 2711 21 00 00 УКТ ЗЕД) до 31 грудня 2012 року. Згідно чинної норми пункту 22 підрозділу 2 розділу XХ ПК України терміном звільнення таких операцій від сплати ПДВ є календарний період з 1 липня по 1 жовтня 2011 року.
Відповідний законопроект зареєстровано за №9162.
"Про внесення змін до статті 123 Сімейного кодексу України" (щодо визначення батьків дитини, народженої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій)
Законом чітко визначено поняття "подружжя" для тих, хто може скористатися результатами застосування допоміжних репродуктивних технологій, а саме: чоловік та жінка (з метою унеможливлення користування послугами сурогатних матерів - громадянок України іноземним громадянам, які перебувають в одностатевих шлюбах).
Відповідний законопроект зареєстровано за №8212.
"Про ратифікацію Протоколу до Угоди про партнерство і співробітництво між Україною та Європейськими Співтовариствами та їх державами-членами про Рамкову угоду між Україною та Європейським Співтовариством про загальні принципи участі України в програмах Співтовариства"
Протокол набирає чинності для України в перший день місяця, що настає після дати, коли Сторони повідомляють одна одній дипломатичними каналами про виконання процедур, необхідних для набрання ним чинності.
Набрання чинності Протоколом дозволить Україні брати участь в роботі агентств та програмах Співтовариства в межах своїх можливостей, а також у випадках, коли це дозволяють законодавчі бази.
Відповідно до Протоколу, Україна робить фінансові внески до загального бюджету Співтовариства відповідно до конкретних програм, в яких Україна бере участь.
Також документом встановлено, що представники України можуть брати участь у роботі адміністративних комітетів, відповідальних за моніторинг програм, у рамках яких Україна робить фінансові внески, як спостерігачі та з питань, які стосуються України. Проекти й ініціативи, представлені учасниками з України, настільки, наскільки це є можливим, стосовно відповідних програм підлягають таким самим умовам, правилам і процедурам, які застосовуються й до держав-членів.
Згідно із Протоколом, конкретні умови стосовно участі України в кожній відповідній програмі, зокрема сплачуваний фінансовий внесок і процедури звітування та оцінки, визначатимуться в Меморандумі про взаєморозуміння між компетентними органами України та Комісією на базі критеріїв, встановлених цими програмами.
У документі йдеться про те, що якщо Україна звертається за зовнішньою допомогою Співтовариства для участі в певній програмі Співтовариства на підставі Регламенту № 1638/2006 Європейського Парламенту та Ради від 24 жовтня 2006 р., в якому визначено загальні положення про запровадження Європейського інструменту сусідства та партнерства, або на підставі іншого подібного Регламенту, що регулює питання надання зовнішньої допомоги Співтовариства Україні, який може бути прийнято в майбутньому, умови, що визначають використання допомоги Співтовариства Україною, визначаються в окремій угоді про фінансування, особливо з огляду на статтю 20 Регламенту № 1638/2006.
Відповідний законопроект зареєстровано за №0206.
"Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (нова редакція)
Закон визначає права і обов´язки іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, встановлює порядок їх в´їзду в Україну та виїзду з України, їх відповідальність.
Згідно із законом, "іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов´язки, як і громадяни України, крім випадків, установлених Конституцією України, законами та міжнародними договорами України.
Кожен іноземець та особа без громадянства, які перебувають під юрисдикцією України, незалежно від законності їх перебування мають право на визнання їх правосуб´єктності та основних прав і свобод людини.
Права іноземців та осіб без громадянства є невідчужуваними та непорушними.
Іноземцям та особам без громадянства гарантується право знати свої права і обов´язки.
Іноземці та особи без громадянства є рівними перед законом незалежно від ознак раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Іноземці та особи без громадянства зобов´язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави".
Відповідний законопроект, до якого було внесено певні зміни під час обговорення, зареєстровано за №8570.
"Про внесення зміни до статті 28 Закону України "Про землеустрій" щодо скорочення строку складання документації із землеустрою"
Законодавчим актом доповнено частину другу статті 28 Закону "Про землеустрій" новим пунктом, згідно з яким виконання розробниками документації із землеустрою відповідних робіт має проводитись у строк, передбачений договором. При цьому, фіксується максимальний строк складання документації із землеустрою, який "не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору".
Відповідний законопроект, який прийнято в редакції першого читання, зареєстровано за №8387.
"Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (щодо виплати заробітної плати шахтарям)"
Законом збільшено на 1 056 млн. гривень видатків загального фонду державного бюджету Міністерства енергетики та вугільної промисловості, а саме за бюджетними програмами "Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості, у тому числі погашення заборгованості за спожиту у минулих періодах електричну енергію у сумі 541 000 тис. гривень" (на 120 млн. гривень) та "Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції" (на 936 млн. гривень).
Джерелом покриття додаткових видатків державного бюджету пропонується визначити збільшення на відповідну суму надходжень податку на прибуток підприємств.
Відповідний законопроект, до якого внесено деякі зміни під час обговорення, зареєстровано за №9160.
"Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про охорону інформації з обмеженим доступом, що є власністю держави"
Законодавчим актом посилено відповідальність за порушення законодавства про державну таємницю та порядку обліку, зберігання і використання документів та інших носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави. Зокрема, підвищені штрафні санкції у ст.ст. 212-2 та 212-5 КУпАП в 10-20 разів.
Відповідний законопроект зареєстровано за №8490.
"Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України" (щодо вжиття заходів забезпечення позову при визнанні та виконанні рішення іноземного суду)
Закон спрямований на забезпечення прав та інтересів осіб (стягувачів), які звертаються до суду з клопотанням про надання дозволу визнання та на примусове виконання рішення іноземного суду.
Згідно із документом, "суд за заявою особи, яка подає клопотання про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду, може вжити передбачені цим Кодексом заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається на будь-якій стадії розгляду такого клопотання, якщо невжиття заходів забезпечення позову може ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду".
Встановлено також, що розгляд питання про вжиття передбачених цим Кодексом заходів забезпечення позову здійснюється відповідно до статей 151-155 цього Кодексу.
Відповідний законопроект зареєстровано за №6316.
"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів"
Законодавчим актом внесено зміни до законів "Про рекламу", "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров´я населення" та до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Зокрема, згідно зі змінами, внесеними до Закону "Про рекламу", встановлено, що реклама тютюнових виробів, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, забороняється:
на радіо та телебаченні, в тому числі за допомогою кабельного, супутникового, ІР-телебачення, онлайн-телебачення, мобільного телебачення, цифрового ефірного телебачення та інших засобів передавання сигналу;
в наукових, науково-популярних, навчальних, громадсько-політичних, довідкових, літературно-художніх виданнях, виданнях для дітей та юнацтва, виданнях для організації дозвілля та відпочинку, спорту та інших виданнях, у тому числі в усіх друкованих засобах масової інформації;
засобами внутрішньої реклами;
на транспорті;
за допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових заходів тютюнових виробів за умови, що на такі заходи допускаються лише працівники підприємств, які мають ліцензію на оптову торгівлю тютюновими виробами або виробництво тютюнових виробів);
засобами зовнішньої реклами;
у місцях проведення масових заходів політичного, освітнього, релігійного, спортивного характеру та розважальних заходів, призначених для неповнолітніх осіб;
у мережі Інтернет, крім веб-сайтів, призначених для повнолітніх осіб, обов´язковою умовою доступу до яких є попередня ідентифікація віку користувачів.
Згідно із законом, забороняються такі види діяльності з рекламування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої та тютюнові вироби:
спонсорування заходів, призначених переважно для осіб віком до 18 років, з використанням знаків для товарів та послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої;
розповсюдження та продаж будь-яких товарів з використанням знаків для товарів та послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, особам віком до 18 років;
продаж тютюнових виробів у наборі з будь-якими іншими товарами або послугами;
розміщення зображення тютюнових виробів або процесу паління тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, під якими випускаються тютюнові вироби, під час реклами будь-яких інших товарів чи послуг;
проведення заходів з безоплатного розповсюдження тютюнових виробів та/або обміну споживачам однієї кількості чи одного виду тютюнових виробів, що рекламуються, на інший;
проведення ігор, розіграшів, лотерей та конкурсів;
використання знаків для товарів і послуг, під якими випускаються тютюнові вироби, в назвах, символіці та емблемах спортивних команд, клубів, художніх та мистецьких колективів;
розповсюдження (без запиту або попередньої згоди отримувачів інформації) невизначеному колу осіб повідомлень, які містять інформацію рекламного характеру про тютюнові вироби, знаки для товарів і послуг, інші об´єкти права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, за допомогою пошти, електронної пошти, повідомлень на мобільні телефони, а також поширення відеодисків, відеоматеріалів, компакт-дисків, комп´ютерних та інших ігор, які містять зазначену інформацію.
Законом також доповнено Кодекс України про адміністративні правопорушення статтею 156-3 "Порушення встановлених законодавством вимог щодо заборони реклами та спонсорства тютюнових виробів", у якій зазначається, зокрема, що "Реклама, а так само будь-яка інша діяльність з рекламування тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, з порушенням вимог чинного законодавства про рекламу - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п´яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб рекламодавця та/або розповсюджувача реклами - від ста до двохсот п´ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування.
Відповідний законопроект, до якого було внесено зміни під час обговорення, зареєстровано за №5164.
"Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо особливостей провадження у справах про видворення іноземців та осіб без громадянства"
Закон спрямований на прискорення здійснення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства шляхом скорочення строків адміністративного провадження у справах про їх затримання і примусове видворення.
Відповідні зміни внесено до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства, згідно яких постанови про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства в частині затримання підлягають негайному виконанню, а також доповнено його новою статтею 183-5, у якій встановлюються особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу видворення іноземців та осіб без громадянства.
Відповідний законопроект зареєстровано за №8758.
"Про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України"
Закон регулює правовідносини, пов´язані з встановленням єдиної форми і порядку виготовлення, видачі, обміну, продовження строку дії, пересилання, вилучення, зокрема тимчасового повернення державі, визнання недійсними та знищення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, та гарантує реалізацію конституційних прав громадян на свободу пересування, вільний вибір місця проживання в Україні, а також права та обов´язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Зокрема, відповідно до закону, перелік інформації, яка наводиться у документах, визначається цим законом. Вносити до документів не передбачену цим законом інформацію забороняється.
Також законом встановлено, що біометричні дані включаються до документів виключно у випадках, встановлених цим законом. Обсяг таких даних, а також технічні вимоги до форми носія біометричної інформації встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до документів Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), якщо інше не передбачено цим законом.
Режим доступу до інформації, що міститься у документах, визначається законами України.
Згідно з документом, якщо за звичаями національної меншини, до якої належить особа, прізвище або по батькові не є складовими імені, то в документах на підставі письмової заяви особи зазначаються лише складові імені.
У разі допущення помилки в інформації, внесеній до документа, така інформація підлягає виправленню, а документ - обміну. У такому разі державне мито (консульський збір) за обмін документа не справляються.
Законом встановлено, що інформація, яка зазначається у документах і підлягає автоматизованій обробці, зберігається у форматі, що дає змогу ідентифікувати особу, якій видані ці документи в порядку встановленому законодавством, не довше, ніж це необхідно для цілі, з якою такі дані зберігаються.
Відповідний законопроект зареєстровано за №8507.
Прийнято постанови:
"Про зміну порядку обчислення часу на території України" (проект постанови зареєстровано за №8330).
"Про звільнення Ткачука П.М. з посади судді Конституційного Суду України" (проект зареєстровано за №9188).
Ухвалено також постанови про проведення парламентських слухань, щодо відзначення пам'ятної дати, про обрання та звільнення суддів.
15 законопроектів прийнято за основу.
Проголошено 122 депутатських запити.
Низку документів повернуто на повторний розгляд, відхилено, розгляд деяких перенесено.