Комітет вже розглянув низку законопроектів і рекомендує парламенту прийняти їх у другому читанні та цілому. Зокрема, законопроект про внесення змін до Закону "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" (реєстр. №6358), що спрощує процедуру виконань рішень Страсбурзького суду в Україні. Документ спрямований на приведення національного законодавства, що регулює питання виконання рішень та застосування практики Європейського суду, у відповідність до практики Суду з прийняття рішень про схвалення умов односторонньої декларації України, зокрема, з метою оптимізації роботи національного Органу представництва, відповідального за забезпечення представництва України в Європейському суді, передбачається збільшення строку вчинення відповідних заходів з виконання рішень Європейського суду з трьох до десяти днів.
Комітет рекомендує парламенту прийняти в другому читанні та цілому законопроект про внесення зміни до статті 81 Цивільного процесуального кодексу України (щодо визначення порядку сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ про визнання та виконання рішень іноземних судів в Україні) (реєстр. №6407), яким пропонується доповнити частину третю статті 81 Цивільного процесуального кодексу новим пунктом 6, у якому передбачається, що витрати на інформаційно-технічне забезпечення у справах про визнання і виконання рішень іноземного суду в Україні не підлягають оплаті при зверненні до суду і покладаються на сторони після розгляду справи судом.
Також Комітет рекомендує ухвалити як закон й проект про внесення змін до Закону "Про судоустрій і статус суддів" (щодо спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді) (реєстр. №7451), метою якого є подальше удосконалення існуючого механізму призначення суддів на посаду судді вперше, зокрема, питань, які стосуються спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді та задля забезпечення ефективної роботи органів, відповідальних за добір суддів. Для врахування висновків Європейської комісії "За демократію через право" (Венеціанської комісії) щодо необхідності перебування усього процесу підготовки суддів, а не тільки її практичної частини, під контролем судової системи (пп. 13 п. 129 Висновку Венеціанської комісії на Закон "Про судоустрій і статус суддів") у проекті передбачається, що забезпечення такого процесу (затвердження програм, навчальних планів, порядку проходження спеціальної підготовки, визначення вищих юридичних навчальних закладів) буде здійснювати орган судової влади, відповідальний за добір суддів, тобто Вища кваліфікаційна комісія суддів.
Згідно з планом роботи, на період з лютого по липень 2011 року планується розглянути 38 законопроектів, з розгляду яких Комітет є головним, і 4 законопроекти, до яких він має подати свої пропозиції.
Як зазначено у плані, Комітет готує до другого читання проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підстав звільнення від доказування) (реєстр. №3456), яким пропонується внести зміни до статті 61 Цивільного процесуального кодексу, статті 35 Господарського процесуального кодексу, статті 72 Кодексу адміністративного судочинства задля уточнення умов, згідно з якими обставини, встановлені у судових рішеннях, вважаються такими, що не підлягають доказуванню. Зокрема, пропонується встановити, що обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню, якщо в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання. Передбачено також, що вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення є обов'язковим для господарського суду, що розглядає справу про правові наслідки дій, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Народні депутати опрацьовують й проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оскарження рішення третейського суду та видачі виконавчих листів за рішенням третейських судів (реєстр. №4806). У проекті пропонується доповнити Цивільний процесуальний кодекс розділом VІІ-1 "Провадження у справах про оскарження рішень третейських судів та про видачу виконавчих листів на примусове виконання рішень третейських судів", у якому визначити особливості судового розгляду заяв про скасування рішень третейських судів та порядок видачі виконавчих листів на примусове виконання рішень цих судів. Таку законодавчу пропозицію спрямовано на усунення прогалин у правовому регулюванні здійснення третейського судочинства в частині оскарження рішень третейських судів у судах загальної юрисдикції та видачі виконавчих листів за рішеннями третейських судів.
Готується до другого читання й проект закону про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України (щодо оскарження рішення третейського суду та отримання виконавчого листа) (реєстр. №5322), яким пропонується доповнити Господарський процесуальний кодекс новим розділом і конкретизувати особливості судового розгляду заяв про скасування рішень третейських судів та порядок видачі виконавчих документів на примусове виконання рішень цих судів, щоб усунути прогалин у правовому регулюванні в цій частині.
Планується підготувати до розгляду парламентом у другому читанні законопроект про внесення змін до статті 6 Закону "Про третейські суди" (щодо підвідомчості справ у сфері захисту прав споживачів третейським судам) (реєстр. №6670-1), згідно з яким забезпечується захист прав споживача, передбачених законодавством, у суді загальної юрисдикції, що діє від імені держави, шляхом виключення з підвідомчості третейських судів справ щодо захисту прав споживачів.
Крім того, розглянувши експертні висновки до законопроекту про внесення змін до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (щодо набрання судовим рішенням законної сили) (реєстр. №7337), Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти його в першому читанні за основу та цілому, в якому пропонується узгодити положення зазначеного кодексу.
Комітет вже розглянув і підтримав прийняття за основу законопроекти:
про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підсудності спорів) (реєстр. №6608), прийняття якого сприятиме уточненню порядку судового оскарження рішень Антимонопольного комітету з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель;
про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення роботи Верховного Суду України (реєстр. №7447), метою якого є забезпечення ефективної роботи Верховного Суду України та оперативного виконання ним завдань, передбачених Конституцією України та Законом "Про судоустрій і статус суддів";
про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України (щодо вжиття заходів забезпечення позову при визнанні та виконанні рішення іноземного суду) (реєстр. №6316), спрямований на забезпечення прав та інтересів осіб (стягувачів), які звертаються до суду з клопотанням про надання дозволу визнання та на примусове виконання рішення іноземного суду.
про внесення змін та доповнень до Закону України "Про доступ до судових рішень" (щодо окремих питань ведення Реєстру) (реєстр. №7369), яким пропонується усунути колізії у положеннях Закону "Про доступ до судових рішень" та Кримінально-процесуального кодексу, згідно якому дані досудового слідства, в тому числі і судові рішення, можна оголосити лише з дозволу слідчого або прокурора і обсязі, визнаному ними за можливе.
На засіданнях Комітету планується розглянути, зокрема, проект про внесення змін до статті 130 Цивільного процесуального кодексу України (щодо скасування обов'язкового характеру попереднього судового засідання в цивільному судочинстві та необхідності оформлення його результатів самостійною ухвалою) (реєстр. №6035). У проекті пропонується скасувати обов´язковий характер попереднього судового засідання в цивільному судочинстві, надавши суддям право, з огляду на складність справи чи обґрунтоване клопотання позивача, або у разі необхідності в цьому, самостійно при відкритті провадження у цивільній справі приймати рішення про необхідність проведення попереднього судового засідання або проводити підготовку справи до розгляду без попереднього судового засідання. Згідно із документом, скасовується необхідність постановлення за результатами попереднього судового засідання ухвали про процесуальні дії, які необхідно вчинити до судового розгляду, замінивши на фіксацію (закріплення) цих дій у журналі попереднього судового засідання.
Народні депутати мають визначитися й щодо проекту закону про внесення змін до статті 116 Господарського процесуального кодексу України (щодо порядку видачі наказу господарського суду) (реєстр. №6040), яким передбачається визначити, що, що наказ господарського суду, який є виконавчим документом, видається або надсилається стягувачеві місцевим господарським судом протягом 10 днів.
Планом Комітету передбачено розгляд проекту закону про внесення змін до деяких законів України (щодо звернення стягнення на окремі види доходів) (реєстр. №6144), який розроблено з метою врегулювання питання звернення стягнення на державну соціальну допомогу, яка призначається відповідно до Закону "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам".
Заплановано також до розгляду проект закону про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України (щодо уточнення визначення суб'єктів, які мають право звертатися до суду) (реєстр. №6348). Законопроектом передбачаються зміни до Господарського процесуального кодексу України, якими пропонується уточнити визначення осіб, які мають право звертатися до господарського суду, зокрема визначити, що такими є суб´єкти господарювання (підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці).
Комітет ухвалюватиме рішення й щодо проекту закону про внесення змін до Закону "Про третейські суди" (щодо забезпечення права на третейський розгляд) (реєстр. №6367). Проектом передбачено внесення змін до Закону "Про третейські суди", зміст яких полягає у поширенні дії третейської угоди на поручителя, з метою "забезпечення прав боржника на третейський розгляд спору, врегулювання питання співвідношення третейської угоди та зобов´язань, забезпечених порукою".