Законопроектом (реєстр. №7451) пропонується удосконалити існуючий механізм призначення суддів на посаду судді вперше, зокрема, питань, які стосуються спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді та задля забезпечення ефективної роботи органів, відповідальних за добір суддів.
На засіданні члени Комітету зазначали, що
для врахування висновків Європейської комісії "За демократію через
право" (Венеціанської комісії) щодо необхідності перебування всього процесу
підготовки суддів, а не тільки її практичної частини, під контролем судової
системи (пп. 13 п. 129 Висновку Венеціанської комісії на Закон "Про
судоустрій і статус суддів") потрібно, щоб забезпечення такого процесу
(затвердження програм, навчальних планів, порядку проходження спеціальної
підготовки, визначення вищих юридичних навчальних закладів) здійснював орган
судової влади, відповідальний за добір суддів, тобто Вища кваліфікаційна
комісія суддів.
Крім того, на думку парламентаріїв, необхідно удосконалити положення, які регулюватимуть процедуру призначення суддів до моменту повного введення в дію норм про спеціальну підготовку, а також врегулювати порядок призначення на посаду осіб, які склали кваліфікаційний іспит до набрання чинності Законом "Про судоустрій і статус суддів", але не рекомендовані на посаду судді у зв´язку з відсутністю вакантних посад.
Внесення змін до статей 66, 69, 82, 91 Закону "Про судоустрій і статус суддів" передбачає, що програму, навчальні плани, порядок проходження спеціальної підготовки та перелік вищих юридичних навчальних закладів, які здійснюватимуть таку підготовку затверджуватиме Вища кваліфікаційна комісія суддів України, а організовуватиме спеціальну підготовку Національна школа суддів, яка функціонує при Вищій кваліфікаційній комісії суддів України. При цьому, наголошували народні депутати, критерії, які слугуватимуть для визначення переліку вищих юридичних навчальних закладів затверджуватиме Вище кваліфікаційна комісії суддів України, що також забезпечуватиме знаходження процесу спеціальної підготовки під виключним контролем органів судової влади.
Також запропоновані зміни направлені на запровадження не тільки денної (очної) форми навчання, а й заочної форми підготовки.
За результатами розгляду законопроекту у другому читанні, члени Комітету пропонують, задля уточнення моменту набрання чинності положень Закону "Про судоустрій і статус суддів" щодо необхідності проходження спеціальної підготовки у процесі призначення на посаду судді вперше, у розділі ХІІ "Прикінцеві положення" абзац четвертий пункту 1 викласти в такій редакції: "частини першої статті 65, пунктів 5, 7 частини першої статті 66, статті 69, частини першої статті 70 цього Закону в частині необхідності проходження кандидатом на посаду судді спеціальної підготовки у процесі призначення на посаду судді вперше, які вводяться в дію з дня прийняття Вищою кваліфікаційною комісією суддів України рішення про перший добір кандидатів на посаду судді для проходження ними спеціальної підготовки".
Крім того, запропоновано у розділі XIII "Перехідні положення" абзац сьомий пункту 7 викласти в наступній редакції: "Призначення на посаду судді вперше кандидатів, які подали заяву про участь у доборі на посаду судді після набрання чинності цим Законом та які до дня повного введення в дію положень частини першої статті 65, пунктів 5, 7 частини першої статті 66, статті 69, частини першої статті 70 цього закону пройшли стадію, визначену пунктом 8 частини першої статті 66 цього Закону, здійснюється без проходження ними спеціальної підготовки".
Народні депутати вважають, що прийняття законопроекту дозволить удосконалити процедуру добору кандидатів та сприятиме швидкому та якісному формуванню суддівського корпусу.