Publish

А саме, розділи: про акцизний податок, збір за першу реєстрацію транспортного засобу, екологічний податок, рентну плату за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктоводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України, рентну плату за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, плату за користування надрами, більшість статей розділу про спеціальні податкові режими.

Розділ VI. Про акцизний податок

Його положення спрямовані на наближення законодавства України, в частині оподаткування акцизами, до норм і стандартів ЄС та на забезпечення ефективного застосовування податкового законодавства як платниками податку, так і контролюючими органами. Він містить положення, якими визначені перелік підакцизних товарів, об´єкт, база оподаткування, особливості справляння податку з окремих товарів. Зокрема, для забезпечення фіскальної функції акцизного податку запроваджується індексація ставок, виражених у гривнях. Оскільки чинним законодавством вже передбачена індексація на алкогольні напої та тютюнові вироби, ця норма поширена й на пиво.

Платниками податку є: особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини; особа - суб´єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України; фізична особа - резидент або нерезидент, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України в обсягах, що підлягають оподаткуванню, відповідно до митного законодавства; особа, яка реалізує конфісковані підакцизні товари (продукцію), підакцизні товари (продукцію), визнані безхазяйними, підакцизні товари (продукцію), за якими не звернувся власник до кінця строку зберігання, та підакцизні товари (продукцію), що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходять у власність держави, якщо ці товари (продукція) підлягають реалізації (продажу) в установленому законодавством порядку; особа, яка реалізує або передає у володіння, користування чи розпорядження підакцизні товари (продукцію), що були ввезені на митну територію України із звільненням від оподаткування до закінчення строку, визначеного законодавством відповідно до пункту 213.3 статті 213 цього розділу; особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимів, що передбачають звільнення від оподаткування, у разі порушення таких вимог; особа, на яку покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції), на які встановлено ставку податку 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту, 0 євро за 1000 кг нафтопродуктів у разі порушення таких умов"0 євро за 1000 кг нафтопродуктів; особа, на яку при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукцію) в разі порушення таких умов. Замовники, за дорученням яких виробляються підакцизні товари (продукція) з давальницької сировини, сплачують податок виробнику.

До підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.

Розділ VIІ. Збір за першу реєстрацію транспортного засобу

Основним нововведенням цього розділу є скасування податку на транспортні засоби, який сплачується при проходженні транспортними засобами чергового технічного огляду, їх реєстрації та перереєстрації. Податок сплачуватиметься лише при першій реєстрації транспортних засобів в Україні.

Зокрема: включено до об´єктів оподаткування літаки і вертольоти; запроваджено щорічну індексацію ставок податку для компенсації впливу інфляційних процесів на їх розмір; введено додатково диференціацію ставок податку для легкових автомобілів, об´єм циліндрів двигуна яких перевищує 4500 куб. сантиметрів.

Від сплати податку звільняються легкові автомобілі для інвалідів з об´ємом циліндрів двигуна до 1500 куб. сантиметрів, що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України, транспортні засоби будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, дитячих будинків-інтернатів, пансіонатів для ветеранів війни і праці, геріатричних пансіонатів, реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів.

Розділ VIІІ. Екологічний податок

У розділі передбачено оподаткування екологічним податком результатів діяльності суб´єктів господарювання та фізичних осіб (громадян України, іноземців, осіб без громадянства), що призводять до забруднення навколишнього природного середовища (на заміну збору за забруднення навколишнього природного середовища).

При цьому пропонується: спростити порядок розрахунку екологічного податку шляхом уніфікації системи підвищуючих коефіцієнтів та врахування їх у базових ставках податку; перейти до стягнення податку з пересувних джерел забруднення через податкових агентів (оптових та роздрібних продавців палива).

Розділ ІХ. Рентна плата за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктоводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України

Платниками рентної плати є суб´єкти господарювання, які надають послуги з транспортування продукції трубопроводами України. Розділ підготовлено на основі діючого законодавства. Передбачається, що ставки рентної плати встановлюватимуться на рівні діючих. При цьому пропонується, що у разі зміни тарифів на транспортування продукції магістральними трубопроводами України до ставок рентної плати застосовуватиметься коригуючий коефіцієнт, який обчислюватиметься у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Розділ Х. Рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні

В основу цього розділу покладено діючий порядок оподаткування рентною платою за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні. Визначено платників, об´єкт оподаткування, ставки, порядок обчислення і сплати рентної плати та контроль за її справлянням.

Ставки рентної плати диференційовані в залежності від глибини залягання покладів вуглеводнів, а для природного газу - також від напряму його реалізації або використання (для потреб населення або для інших цілей). З метою коригування ставок рентної плати відповідно до зміни цін на вуглеводневу сировину передбачено застосування до них коригуючих коефіцієнтів.

Розділ ХІ. Плата за користування надрами

Розділ підготовлено на основі діючого законодавства. Основним нововведенням є об´єднання в один податковий платіж - плату за користування надрами для видобування корисних копалин - двох діючих податкових платежів (платежі за користування надрами для видобування корисних копалин та збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету). Передбачено, також, що об´єкт оподаткування зменшується на обсяг рециркулюючого природного газу.

Розділ ХІІ. Місцеві податки і збори

Зокрема, запроваджується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об´єктів житлової нерухомості.

Не є об´єктом оподаткування: об´єкти житлової нерухомості, які перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності); об´єкти житлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов´язкового) відселення, визначених законом; будівлі дитячих будинків сімейного типу; садовий або дачний будинок, але не більше одного такого об´єкту на одного платника податку. об´єкти житлової нерухомості, які належать родинам, що виховують трьох і більше дітей (включаючи усиновлених), але не більше одного такого об´єкта на родину; гуртожитки.

Ставки податку встановлюються сільською, селищною або міською радою у таких розмірах за 1 кв. метр загальної площі об´єкту житлової нерухомості:

для квартир, загальна площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, загальна площа яких не перевищує 500 кв. метрів, ставки податку не можуть перевищувати 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;

для квартир, загальна площа яких перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, загальна площа яких перевищує 500 кв. метрів, ставка податку становить 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Також скасовується дванадцять місцевих податків і зборів.

Розділ ХІІІ.  Плата за землю

Платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Об´єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Ставки податку за один гектар сільськогосподарських угідь встановлюються у відсотках від їх нормативної грошової оцінки у таких розмірах: для ріллі, сіножатей та пасовищ - 0,1; для багаторічних насаджень - 0,03.

 Розділ ХІV. Спеціальні податкові режими

Глава 1. Спрощена система оподаткування, обліку та звітності суб´єктів малого підприємництва

Платниками податку (стаття 291, з урахуванням пункту 291.2) є: фізичні особи - підприємці, які протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, відповідають сукупності таких критеріїв: кількість осіб, що перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 4 особи (8 осіб для діяльності у сфері ресторанного господарства) (включаючи членів сімей таких фізичних осіб); обсяг доходу не перевищує 600 000 гривень за умови застосування при здійсненні розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі зареєстрованих, опломбованих у встановленому порядку та переведених у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій або 300 000 гривень без застосування таких реєстраторів розрахункових операцій.

Спрощена система оподаткування не поширюється на: фізичних осіб - підприємців, які здійснюють: діяльність у сфері розваг (крім діяльності з провадження комп´ютерних та відеоігор); виробництво та роздрібний продаж підакцизних товарів (крім діяльності фізичних осіб, пов´язаної з роздрібним продажем пива та столових вин); виробництво та роздрібний продаж пально-мастильних матеріалів; видобуток, виробництво та інші види діяльності з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням, в тому числі органогенного утворення, що підлягають ліцензуванню відповідно до Закону "Про ліцензування певних видів господарської діяльності"; видобуток та реалізацію корисних копалин; фінансову діяльність; операції з нерухомим майном, у тому числі з надання в оренду/суборенду торгових місць та інших послуг на ринках та/або у торгівельних об´єктах; оптову торгівлю і посередництво в оптовій торгівлі; діяльність з надання послуг у сфері телебачення і радіомовлення відповідно до Закону України "Про телебачення і радіомовлення"; діяльність у сфері наземного, водного, авіаційного транспорту, надання додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (крім діяльності таксі, діяльності нерегулярного пасажирського транспорту та діяльності автомобільного вантажного транспорту); зовнішньоекономічну діяльність, крім експорту програмного забезпечення і послуг з віддаленої підтримки програм та обладнання, розробки постачання та оновлення програмного забезпечення, надання послуг у сфері інформатизації; діяльність з надання послуг пошти та зв´язку; діяльність з проведення розслідувань та забезпечення безпеки; діяльність у сфері права; діяльність у сфері бухгалтерського обліку та аудиту; діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії; діяльність з консультування з питань комерційної діяльності та управління; діяльність з управління підприємствами, допоміжну діяльність у сфері державного управління; рекламну діяльність; технічні випробування та дослідження; підбір та забезпечення персоналом; діяльність з перепродажу предметів мистецтва, колекціонування та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату; роздрібну торгівлю виробами з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, обробленим та необробленим дорогоцінним камінням; роздрібну торгівлю через мережу Інтернет; роздрібну торгівлю через торгові автомати;

Ставки податку встановлюються щороку сільськими, селищними та міськими радами залежно від виду господарської діяльності з розрахунку на календарний місяць у межах:

на території населених пунктів з чисельністю населення понад 500 тис. осіб - від 20 до 600 гривень;

на території населених пунктів з чисельністю населення від 150 до 500 тис. осіб - від 20 до 400 гривень;

на території інших населених пунктів - від 20 до 200 гривень.

Фізичні особи, які провадять кілька видів господарської діяльності, для яких установлено різні ставки податку, отримують одне свідоцтво платника податку i сплачують податок за більшою ставкою. Фізичні особи, які провадять господарську діяльність за місцем державної реєстрації та в іншому населеному пункті України, отримують одне свідоцтво платника податку i сплачують податок за ставкою 600 гривень з розрахунку на календарний місяць.

 

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Повідомлення ”

29 серпня 2022 20:00
02 червня 2022 11:20
22 лютого 2022 12:30
23 листопада 2021 12:04
22 вересня 2021 13:40
24 серпня 2021 15:06
20 липня 2021 15:28
20 липня 2021 10:06
19 липня 2021 17:58
16 липня 2021 12:51