Тематика співробітництва у сфері енергетики та енергетичної безпеки є одним з пріоритетів стратегічного партнерства між Україною та Литвою.
Про це заявив Голова Верховної Ради України
Володимир Литвин, виступаючи у п`ятницю під час засідання Міжпарламентської
Асамблеї Верховної Ради України, Сейму Литовської Республіки, Сейму та Сенату
Республіки Польща у м. Вільнюс, зазначивши, що в останні роки ця тема перебуває
у центрі уваги українсько-литовських контактів практично на всіх рівнях.
Великі можливості у цій сфері, на його думку, надає Меморандум між Кабінетом Міністрів України і Урядом Литовської Республіки про співробітництво в енергетичній галузі, який містить пріоритетні напрямки українсько-литовського енергетичного співробітництва і зараз є головним регулюючим інструментом взаємовідносин сторін у реалізації спільних проектів в галузі енергетики.
Прагнучи до інтеграції України в Європейський енергетичний ринок, сказав В.Литвин, ми будемо сприяти подальшому зміцненню безпеки поставок енергоносіїв та прозорості в енергетичному секторі, а також спільній участі в енергетичних проектах.
За його словами, з метою розширення українсько-литовського співробітництва з енергетичної проблематики Україна зацікавлена в участі у реалізації проекту будівництва нової АЕС на території Литви, як шляхом залучення українських компаній та фахівців, так і постачання матеріалів та устаткування українського виробництва.
В.Литвин
підтвердив готовність України ділитися
власним досвідом виведення з експлуатації Чорнобильської АЕС, «майданчик
якої завжди відкритий для досліджень литовськими фахівцями з Ігналінської АЕС у разі, якщо виникне необхідність
відповідних консультацій».
Голова Верховної Ради висловив сподівання, що найближчим часом буде підписана двостороння Угода між Державним комітетом ядерного регулювання України і Державною інспекцією з безпеки ядерної енергетики Литовської Республіки про обмін інформацією та співробітництво у сфері регулювання безпеки при використанні ядерної енергії у мирних цілях, яку сторони зараз опрацьовують.
На його думку, наочною і конкретною формою взаємодії в енергетичній сфері могло б стати постачання до Литви електроенергії з України з використанням транзитного потенціалу Білорусі. «Варто залучати Білорусь до спільних справ - як наших тристоронніх, так і європейських, бо відчуження Білорусі від цих процесів не дасть нічого доброго ні самій Білорусі, ні білоруському народу», - сказав він. Причетні господарюючі суб´єкти трьох країн сьогодні працюють над уточненням технічних параметрів цього проекту, сказав В.Литвин.
Керівник парламенту також заявив про готовність України до організації разом з литовськими спеціалістами ґрунтовного вивчення та впровадження в нашій державі досвіду Литви у питаннях розвитку енергозберігаючих технологій, використання альтернативних, насамперед - відновлюваних джерел енергії, виробництва і використання біопалива тощо.