На засіданні Комітету зазначалося, що автор проекту (реєстр. № 1174) народний депутат В.Бондик "рекомендує Верховній Раді України заборонити будь-який вплив на суддів у питаннях їхньої професійної діяльності та встановити, що незалежність суддів є невід´ємною складовою їхнього статусу, а також запропонувати Президенту України відкликати подання про звільнення суддів з посад, які приймали рішення по політичних справах".

Під час обговорення члени Комітету наголосили, що "за змістом проект не тільки суперечить основним конституційним принципам, а й не несе в собі правових навантажень, оскільки аналогічні питання уже врегульовані чинним законодавством".

Голова Комітету С.Міщенко підкреслив, що Конституція України закріпляє принцип правосуддя - незалежність і недоторканість суддів, він також гарантується законами "Про судоустрій України", "Про статус суддів", "Про Вищу раду юстиції", окремими статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України та іншими нормативно-правовими актами

Крім цього зазначалося, що "автор проекту намагається всупереч статті 92 Конституції України врегулювати найважливіші питання суспільних відносин в судовій сфері постановою, однак загальні засади функціонування органів державної влади, а саме ті, які стосуються судоустрою, судочинства, статусу судді, визначаються виключно законами". Також прийняття постанови такого характеру не випливає з вимог статті 85 Конституції України, яка визначає коло повноважень Верховної Ради України.

На думку народних депутатів, "рівень гарантій незалежності суддів залежить передусім не від кількості заборонних законодавчих актів, а від особистісного ставлення та етики судді, чи зможе він протистояти тиску збоку інших органів державної влади". Жоден суддя, приймаючи те чи інше рішення, вважають члени Комітету, "ніколи не буде заручником політичних сил, якщо він суворо дотримуватиметься вимог закону".

Акцентувалась увага й на положеннях проекту, які передбачають "звернення законодавчого органу до Президента України про відкликання його подання про звільнення суддів із займаних посад". Члени Комітету підкреслили, що Президент України "не наділений правом ініціювати питання про звільнення суддів перед Вищою радою юстиції, оскільки такі повноваження не передбачено ні Конституцією, ні спеціальними законами України". Сучасний порядок звільнення суддів із займаних посад регулюється статтею 30 Закону "Про Вищу раду юстиції", за змістом якої ініціаторами дисциплінарного провадження є відповідна кваліфікаційна комісія суддів та член Вищої ради юстиції.

На засіданні Комітету також йшлося про те, що на даному етапі розвитку українського суспільства важливо зміцнювати позиції незалежної судової влади, але "не шляхом прийняття юридично необгрунтованих актів". Для того, щоб забезпечити реалізацію принципів правової демократичної держави, вважають народні депутати, слід завершити судово-правову реформу, яка могла б докорінно змінити всю судову систему.

За підсумками обговорення Комітет вважає "за можливе рекомендувати Голові Верховної Ради України повернути цей проект постанови суб´єкту права законодавчої ініціативи без його розгляду на пленарному засіданні Верховної Ради України, оскільки проект суперечить конституційним положенням".

 

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Повідомлення ”

29 серпня 2022 20:00
02 червня 2022 11:20
22 лютого 2022 12:30
23 листопада 2021 12:04
22 вересня 2021 13:40
24 серпня 2021 15:06
20 липня 2021 15:28
20 липня 2021 10:06
19 липня 2021 17:58
16 липня 2021 12:51