Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи розглянув два законопроекти про внесення змін до Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (щодо перерахунку пенсій і щодо пенсійного забезпечення)

10 листопада 2005, 13:11

Проектом закону (щодо перерахунку пенсій), зокрема, пропонується внести доповнення до статті 57 у випадках, коли особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців, середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців, пенсія може братися за будь-які фактично відпрацьовані 30 днів підряд. А у випадках, коли особа пропрацювала на вказаних територіях менше місяця, пенсія може обчислюватись із заробітку за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Для осіб, які  працювали у зоні відчуження менше місяця та захворіли на променеву хворобу, пенсія може обчислюватись із заробітку за фактично відпрацьований час.

Необхідність прийняття цього доповнення зумовлена потребою захисту громадян, які фактично працювали на територіях радіоактивного забруднення, брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи  30 днів підряд, але у них виходить розірваний місяць і вони не отримують пенсії за весь час роботи.

Законопроект (щодо пенсійного забезпечення) пропонує збільшення рівня соціальної захищеності осіб, які добровільно брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або мали на цей момент статус військовослужбовців строкової служби, наголошували члени Комітету, "без сумніву послугує тому, що чинний закон більш повно та у відповідності до реалій сьогодення захищатиме значну соціальну групу громадян України, які постраждали, виконуючи свій громадянський або військовий обов’язок". Особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи поряд з іншими громадянами України мають право на однаковий рівень соціального захисту при їх пенсійному забезпеченні, що обумовлює потребу застосування відповідних положень ст. 42 Закону "Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування" щодо індексації розміру пенсії тощо.

Комітет ухвалив рішення про те, що окремі положення обох законопроектів будуть вврахувані при доопрацюванні до другого читання змін до Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (щодо статусу та соціальних гарантій).