Комітет з питань будівництва, транспорту. житлово-комунального господарства і зв'язку готує для розгляду на сьомій сесії Верховної Ради України проект закону про житловий фонд соціального призначення, внесений народними депутатами України Пустовойтенком В.П., Костинюком Б.І.

27 січня 2005, 11:12

Як зазначають автори законопроекту у пояснювальній записці, проблема забезпечення житлом була і залишається в Україні однією з найбільш гострих соціальних проблем. Сьогодні в черзі на отримання нового житла перебувають 1,5 млн. українських сімей. Реальні ж можливості поліпшити свої житлові умови щороку мають в середньому лише 1,5 – 2 % сімей. При збереженні такої тенденції термін очікування нового житла складатиме щонайменше 50 років.

Автори також звертають увагу на те, що в останні роки значно загострилася проблема утримання житла. Низький рівень заробітної плати, заборгованість по її виплаті, численні і часто необґрунтовані підвищення цін і тарифів, в тому числі на житлово-комунальні послуги, створили ситуацію, через яку значна частина населення України не спроможна сплачувати за житло.

Все це в першу чергу стосується малозабезпечених, найбільш вразливих верств населення (безробітні, пенсіонери, випускники дитячих будинків, інваліди, багатодітні сім’ї, одинокі матері, одинокі громадяни та ін.), які потребують соціального захисту з боку держави.

Метою законопроекту є забезпечення прозорості процедур взяття на облік громадян, що потребують надання житла з фонду соціального призначення, здійснення контролю за перебуванням громадян на черзі, розподілу житла, створення умов для вирішення проблем щодо забезпечення житлом громадян, які потребують соціального захисту з боку держави шляхом надання житла соціального призначення з житлового фонду різних форм власності.

Законопроект визначає правові, організаційні та соціальні засади державної політики щодо забезпечення соціальних гарантій в сфері житлових відносин, реалізації конституційного права малозахищених верств населення України на отримання соціального житла, та регулює правовідносини, пов’язані із формуванням і використанням фонду соціального житла.

Документ також регулює відносини між наймодавцем та наймачем соціального житла, визначає права, обов’язки та відповідальність суб’єктів відносин.

Він спрямований на запровадження механізмів громадського контролю за обліком та розподілом житла за договором соціального найму.

З прийняттям законопроекту буде створено належну правову базу реалізації конституційного права малозахищених верств населення України на отримання соціального житла.