22 серпня 2021, 10:00
Лубківський Р. М.: «Шановні народні депутати, український народ! Сьогодні завершується торжество історичної справедливості. Ми повертаємося в лоно цивілізованих держав, опираючись на багатовікову традицію нашої державності – демократичної, миролюбивої і відкритої для всього світу. Виходячи з цієї традиції і з традиції пошани до національних святинь, а також традицій боротьби за незалежну Українську соборну демократичну державу, пропоную внести національний український жовто-синій прапор і встановити в приміщенні і на куполі Верховної Ради України…».
Внесення Прапора Незалежності України до зали пленарних засідань Верховної Ради України 24 серпня 1991 року. Фото Олександра Клименка, газета "Голос України"
24 серпня група депутатів, серед яких були Вячеслав Чорновіл, Микола Поровський, Іван Заєць, Ярослав Кендзьор, Ігор Деркач, Володимир Крижанівський, внесла до сесійної зали прапор, розміром 8х4 метри, і накрила ним трибуну. Цей момент за ініціативою Голови Верховної Ради Івана Плюща закарбував художник Олексій Кулаков на картині «Державотворення».
З нагоди 10-ї річниці Незалежності України, Прапор Незалежності України був розміщений як державна реліквія у вітрині, яку урочисто відкрили на другому поверсі будинку Верховної Ради України.
Картина "Державотворення" та вітринна з Прапором Незалежності України, встановлені з нагоди 10-ї річниці Незалежності України, 2001 рік.
Синьо-жовтий стяг – це знамено боротьби за свободу та незалежність України. Це символ тисячолітньої традиції українського державотворення. Внесення Прапору Незалежності України стало традиційним до урочистих подій у Парламенті.
Підняття прапора над будинком Верховної Ради України, 4 вересня 1991 року. Фото Олександра Клименка, газета «Голос України».
Над куполом Парламенту синьо-жовтий український стяг замайорів 4 вересня 1991 року. Постанова Президії Верховної Ради УРСР 18 вересня 1991 року узаконила використання синьо-жовтого прапора у протокольних заходах до прийняття Конституції України.
Прийнята 28 січня 1992 року Постанова Верховної Ради України «Про державний прапор України» затвердила Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої - жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.
Ухвалена Верховною Радою 28 червня 1996 року Конституція України у статті 20 визначила першим з трьох державних символів України Державний Прапор України - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. Відповідно до Конституції України, опис державних символів України та порядок їх використання встановлюються законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
Урочисте відкриття Почесного порталу Прапора Незалежності України, 2017 рік. Фото Андрія Степаненка, прес-служба Верховної Ради України та Андрія Нестеренка, газета «Голос України».
День Державного Прапора України - 23 серпня, який відзначається щорічно, встановлено Указом Президента України 23 серпня 2004 року. У 2009 році змінами до цього Указу засновано офіційну церемонію підняття Державного Прапора України.
Почесний портал Прапора Незалежності України відкрито 27 серпня 2017 року. У ньому розміщено стяг розміром 4х8 метрів, який було внесено до зали пленарних засідань 24 серпня 1991 року.