Верховною Радою України 10 квітня 2024 року прийнятий в першому читанні за основу проект Закон України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального, Кримінально-виконавчого кодексів України та інших законів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі у обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності» (реєстр. №11079-1).
Метою законопроекту є визначення правових та організаційних засад залучення до військової служби громадян, яким призначено покарання за вчинення злочинів у вигляді обмеження волі або позбавлення волі.
Положеннями законопроекту за реєстр. №11079-1 пропонується:
1) Кримінальний кодекс України (далі - КК України) доповнити новою статтею 811 «Умовно - дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби», якою передбачити можливість застосування вказаного інституту під час проведення мобілізації та дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі, крім осіб, які були засуджені за:
злочини проти національної безпеки України;
за скоєння умисного вбивства двох або більше осіб, або поєднане із зґвалтуванням, або сексуальним насильством;
за кримінальні правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості особи (кримінальні правопорушення, передбачені статтями 152 - 1561 КК)
тероризм (кримінальні правопорушення, передбачені статтями 258 - 2586 КК);
ДТП зі смертельним наслідком під впливом наркотиків чи алкоголю.
Також КК України пропонується доповнити новою статтею 3362 та встановити кримінальну відповідальність за ухилення від проходження військової служби за контрактом особою, яку під час проведення мобілізації та дії воєнного стану звільнено умовно – достроково від відбування покарання для проходження військової служби.
Змінами в Кримінально – виконавчий кодекс врегульовується порядок умовно - дострокового звільнення від відбування покарання осіб для проходження ними військової служби за контрактом.
Адміністративний нагляд за такими особами здійснюватиме командир військової частини, також їх братимуть на окремий облік у спецпідрозділі військової частини. (Зміни до Закону України ««Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»)
Важливо, що служитимуть вони виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин. Щорічна основна відпустка, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин не надається. (Зміни до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»)