Голова Комітету Андрій Герус під час воркшопу «Сонячні електростанції: ефективність, окупність та як це працює» розповів представникам найбільших ритейлерів України про стимули, які сьогодні надає держава для виробництва електричної енергії з відновлюваних джерел енергії.
По-перше, прийнято Закон щодо відновлення та зеленої трансформації енергетичної системи України, яким, серед іншого, запроваджено механізм самовиробництва.
Цей механізм дає змогу споживачам встановлювати електроустановки, що генерують електроенергію для власних потреб, при цьому неспожиту електроенергію споживачі зможуть продавати своєму постачальнику для подальшого використання в енергосистемі.
Зазначений механізм дасть стимули для встановлення генерації в місцях споживання.
«Найчастіше сонячні електростанції бізнес будує для того, аби виробляти електроенергію для власного споживання, але на кожному підприємстві є період зниження споживання, тоді й можна скористатись можливістю продажу електричної енергії в мережу», - сказав Андрій Герус під час свого виступу.
По-друге, державними банками, зокрема Укргазбанком та Ощадбанком, розроблені кредитні програми для фінансування всіх видів «зелених» електростанцій.
По-третє, після лібералізації оптового ринку електричної енергії, власники сонячних електростанцій мають стимули встановлювати акумулюючи потужності – energy storage. Установки зберігання енергії дають можливість продавати електричну енергію в години, коли ціни є вищими.
«Вважаю, що 2024 рік стане роком інвестицій і запуску установок зберігання енергії (energy storage). За рахунок того, що в одні години електрична енергія буде дешевша, а в інші – дорожча, власники СЕС ставитимуть установки зберігання енергії, аби накопичувати її у профіцитні години і продавати в дефіцитні. Для власників energy storage не важливо, яка ціна електричної енергії, для них важлива різниця між цінами у різні години», - зі слів Голови Комітету.
Андрій Герус зазначив, що кожен новий об’єкт виробництва та/або зберігання електричної енергії є елементом мережі розподіленої генерації електроенергії. Мережа з сотень малих електростанцій в результаті допоможе підвищити стійкість та гнучкість Об’єднаної енергосистеми та забезпечить електроенергією споживачів в умовах воєнного стану.