26 лютого відбулося виїзне засідання Комітету з питань екологічної політики та природокористування до міста Львова на тему: «Про стан функціонування підрозділів місцевої та добровільної пожежної охорони».

У першій частині виїзного засідання Голова та члени Комітету зустрілися з мером міста Львова Садовим А.І. для обговорення нагальних питань екології Львова та питання стану функціонування підрозділів місцевої і добровільної пожежної охорони. Садовий А.І. крім того представив народним депутатам - членам Комітету проект сучасного корпусу реабілітації Національного центру UNBROKEN у Львові, як приклад побудови в Україні системи відновлення військових після травм, отриманих внаслідок бойових завдань на фронті, а також після закінчення строку військової служби.

Виїзне засідання Комітету розпочалося зі вшанування хвилиною мовчання памʼяті воїнів, які загинули захищаючи територіальну цілісність та незалежність нашої країни, представників пожежно-рятувальних підрозділів ДСНС, які загинули виконуючи свої обов’язки, а також мирних громадян.

В рамках контрольної функції Комітету, а також керуючись більш ніж річним терміном з набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування місцевої та добровільної пожежної охорони» №2750-IX, Комітет з питань екологічної політики та природокористування прийняв рішення про організацію виїзного засідання Комітету до міста Львова з метою обговорення стану та основних проблем імплементації запроваджених Законом змін, прогресу у розвитку місцевої та добровільної пожежної охорони протягом 2023 року, актуальних практичних питань розвитку добровільної та місцевої пожежної охорони в Україні (в тому числі питання фінансування та стимулювання створення підрозділів місцевої та добровільної пожежної охорони), питання необхідності додаткового нормативного регулювання цієї сфери, в тому рахунку через додаткові законодавчі ініціативи.

Голова Комітету Бондаренко О.В. у своєму виступі акцентував увагу учасників засідання Комітету, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування місцевої та добровільної пожежної охорони» були внесені зміни до Кодексу цивільного захисту України, Кодексу законів про працю України та деяких законів України у частині врегулювання питання функціонування пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення добровільної та місцевої пожежної охорони.

 


Також Голова Комітету зауважив, що приймаючи Закон, Верховна Рада України ставила за кінцеву мету, насамперед:

- скорочення, передусім у сільській місцевості, до нормативно визначеного у 20 хвилин часу прибуття до місця виникнення пожежі або надзвичайної ситуації шляхом розширення мережі пожежно-рятувальних підрозділів місцевої та добровільної пожежної охорони;

-зменшення кількості випадків загибелі та травмування людей,

матеріальних та екологічних збитків за рахунок швидкого прибуття пожежнорятувального підрозділу;

-забезпечення пожежної безпеки в територіальних громадах, профілактики виникнення пожеж та нещасних випадків, надання допомоги у ліквідації їх наслідків;

- сприяння формуванню культури безпеки життєдіяльності населення, зокрема у учнів, студентів та дітей дошкільного віку, а також підвищенню рівня згуртованості мешканців громад.

 


Голова Комітету Бондаренко О.В., відзначивши символічність проведення засідання у стінах Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України, який багато десятиліть забезпечує державу висококваліфікованими фахівцями у сфері пожежної та техногенної безпеки, закликав учасників засідання до плідної співпраці в обміні думками щодо наслідків прийняття цього та інших законів, розроблених Верховною Радою України в тісній співпраці з ДСНС та МВС, а також щодо подальших кроків з розбудови держави.

Мандзій С.В., голова підкомітету з питань цивільного захисту населення, попередження та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру та подолання негативного впливу на довкілля, завданого збройним конфліктом на території Донецької та Луганської областей, у своєму виступі повідомив, що відповідно до прийнятого у листопаді 2022 року Закону, впродовж 2023 року було утворено 99 підрозділів місцевої та добровільної пожежної охорони. Разом з цим, для забезпечення потреб громад залишається потреба у додатковому створенні ще щонайменше 700 підрозділів. І оскільки державні пожежно-рятувальні підрозділи, як правило, дислокуються в районних центрах України, з 40-50 кілометровими відстанями до віддалених населених пунктів, забезпечення ефективного реагування на пожежі та інші небезпечні події в таких районах є складним. Виходом із ситуації може стати створення мережі підрозділів місцевої та добровільної пожежної охорони, які могли б вчасно прибувати на місце пожежі.

Для прикладу Мандзій С.В. навів досвід розвинених країн Європи, де безпека територіальної громади та наближення доступності безпекових публічних послуг до населення є пріоритетним завданням, і розвиток руху добровільних пожежних України є важливою складовою безпеки в територіальних громадах. Структура добровільної пожежної охорони країн Європи дозволяє ліквідовувати пожежі та надзвичайні ситуації виключно силами добровольців, які утримуються за рахунок місцевих бюджетів та частково державного бюджету.

Участь у виїзному засіданні Комітету взяли також представники Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Львівської обласної державної адміністрації та обласної ради, громадської спілки «Пожежні-рятувальники України», які поділилися з учасниками виїзного засідання досвідом роботи пожежних підрозділів, у тому числі місцевої та добровільної пожежної охорони.

Науково-практичні рекомендації щодо розвитку добровільної пожежної охорони висловив у своєму виступі ректор Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України Бондар Д.В.

Експерти Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні поінформували про досвід функціонування добровільних пожежних команд у Республіці Польща.

Підсумовуючи, Голова Комітету Бондаренко О.В. подякував за участь та виступи у виїзному засіданні Комітету, а також відмітив, що: «Закон є дієвим, він виконується як у форматі підготовки прийняття підзаконних актів, так і в безпосередньо розвитку добровільної пожежної системи. Звісно це величезний шлях, Закон дав підґрунтя для подальшого розвитку цієї діяльності».

Нагальним питанням для Комітету залишається наближення законодавства України до європейського досвіду запровадження системи пожежних добровольців у частині створення пожежних команд, їх фінансування, соціального захисту добровольців, тощо.

Засідання Комітету відбулося у змішаному форматі. У другій частині виїзного засідання Комітету учасники відвідали село Оброшине Львівської області, де представниками ДСНС України було продемонстроване практичне відпрацювання роботи добровільної пожежної охорони на об’єкті.

 


Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини комітетів”

18 квітня 2024 18:54
18 квітня 2024 18:32
18 квітня 2024 18:25
18 квітня 2024 18:15
18 квітня 2024 17:17
18 квітня 2024 17:09
18 квітня 2024 16:37
18 квітня 2024 15:55
18 квітня 2024 14:25
18 квітня 2024 12:59