В межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської, проводяться навчання медиків первинки наданню послуг з охорони психічного здоров’я. ВООЗ спільно з МОЗ України розробили тренінг для сімейних лікарів за програмою підготовки Mental Health Gap Action Programme (mhGAP).
Сертифікати про закінчення курсу отримало вже понад 20 тисяч лікарів первинки, тобто 20% від усіх сімейних лікарів. Заклади, де медики пройшли такі курси та отримали сертифікати, можуть контрактуватись за пакетом послуг Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».
В межах цього пакету лікар проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я, психічного статусу та може запропонувати:
направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити психічні розлади, пов’язані з фізичним здоров’ям;
направлення пацієнта до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій із лікування;
першу психологічну допомогу (не лише пацієнтові, а й членам його родини, які доглядають за ним);
психосоціальні, а також фармакологічні та поведінкові втручання, а за відсутності позитивної динаміки після цього - направлення до лікаря-спеціаліста.
На даний момент 252 медичні заклади уклали відповідні договори з НСЗУ та надають послуги за цим пакетом. З початку року за цим пакетом отримали допомогу лікаря 5 601 пацієнт.
Знайти заклад, що законтрактований за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги», та записатися на консультацію можна через контакт-центр НСЗУ (16-77) або скориставшись дашбородом на сайті НСЗУ - обрати пакет у полі група послуг.