26 квітня відбулося засідання Комітету з питань здоровя нації, медичної допомоги та медичного страхування. В засіданні взяли участь керівники МОЗ, НСЗУ, Національної академії медичних наук, Мінфіну та представники пацієнтських організацій на засіданні Комітету.

Голова Комітету Михайло Радуцький повідомив, що до Комітету звернулися представники громадських організацій, які опікуються пацієнтами із туберкульозом та ВІЛ/СНІДом зі скаргою на те, що в інститутах академії меднаук вимагають гроші за медичні послуги, обстеження, операції. Або як неформальні платежі, або у вигляді обов’язкових благодійних внесків. Навіть прислали фото терміналу в холі закладу, через який пацієнти повинні здійснювати платежі. У зверненні йдеться про Національний інститут фтизіатрії та пульмонології ім. Яновського та Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського. Ті ж самі послуги у медичних закладах, які приєдналися до Програми медичних гарантій, надаються громадянам України безоплатно.

Стратегічна ціль медреформи - всі медичні заклади мають перейти до єдиного медичного простору та фінансуватися через ПМГ. Однак інститути Академії медичних наук, відомчі заклади поки що фінансуються окремо. Наприклад, фінансування Національної академії медичних наук на цей рік передбачено у розмірі 4 млрд грн.

Керівництво інститутів ім. Яновського та ім. Громашевського заперечує, що їхні співробітники беруть гроші за лікування, а кошти від благодійних внесків, кажуть, витрачають на продукти харчування для пацієнтів. Хоча харчування пацієнтів має фінансуватися із бюджету.

М.Радуцький нагадав про успішні приклади роботи відомчого закладу та інституту Національної академії медичних наук за контрактами з НСЗУ: лікарня «Феофанія» та Національний інститут раку. Останній з початку цього року почав надавати послуги за 16 пакетами. І у порівнянні з 2022 роком бюджет закладу на 2023 рік виріс на 30%. Тож головне, щоб у інститутів було бажання перейти на фінансування від НСЗУ.

Частково цей процес запущений в межах пілотного проєкту, за яким у 8 інститутах Академії медичних наук розраховані тарифи надання послуг. Хоча до цифр є питання, адже, наприклад, видалення частини легень в інституті Академії наук за попереднім розрахунком коштує майже вдвічі дорожче, ніж у приватній клініці. Над механізмом формування тарифів потрібно ще попрацювати.

За словами президента Національної академії медичних наук Віталія Цимбалюка, долучити всі інститути академії до єдиного медичного простору планується в 2025 році. Заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев запропонував разом напрацювати спільне рішення - щоб всі відомчі заклади та інститути Академії меднаук перейшли до фінансування за ПМГ з 2024 року.

Голова Комітету підтримав пропозицію Заступника міністра. Але до цього часу потрібно розрахувати тарифи та провести підготовчу роботу із інститутами.

«Важливо підкреслити нашу позицію: наукова робота має фінансуватися окремо, а надання медичних послуг - окремо. Ми говоримо лише про надання медичних послуг інститутами в межах єдиного медичного простору.», - зазначив М.Радуцький.

Члени Комітету підтримали рішення: рекомендувати МОЗ створити робочу групу з представниками НСЗУ та Національної академії медичних наук щодо приєднання Національного інституту фтизіатрії та пульмонології ім. Яновського та Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського до єдиного медичного простору, підготувати в місячний термін необхідне фінансове обґрунтування та проінформувати депутатів Комітету про результати засідань робочої групи.

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини комітетів”

28 квітня 2024 14:53
27 квітня 2024 17:48
27 квітня 2024 10:12
26 квітня 2024 19:15
26 квітня 2024 18:52
26 квітня 2024 17:09
26 квітня 2024 15:51
26 квітня 2024 15:14
26 квітня 2024 13:57
26 квітня 2024 12:16