У СЕРЕДУ, 5 БЕРЕЗНЯ, ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ ПРОДОВЖУВАЛА РОБОТУ В ПЛЕНАРНОМУ РЕЖИМІ.

Відповідно до Регламенту зранку, впродовж години, проходило оголошення депутатських запитів, заяв і повідомлень, внесення пропозицій. У виступах йшлося, зокрема, про міжнародне становище України у зв'язку з ситуацією навколо Іраку, шляхи зміцнення добросусідських відносин із суміжними країнами, насамперед з Республікою Польща, про стан дотримання законодавства в регіонах, незадовільне здійснення урядом заходів стосовно підвищення мінімальної заробітної плати, відшкодування знецінених вкладів громадян тощо.

Далі на сесії розглядалися законопроекти за процедурою першого читання.
Було проаналізовано депутатський та урядовий варіанти проекту Закону про цивільний демократичний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами. Доповідали народний депутат України Борис АНДРЕСЮК і міністр юстиції України Олександр ЛАВРИНОВИЧ.

Як зазначалося, метою такого законодавчого акту є визначення правових засад організації і здійснення демократичного цивільного контролю з боку суспільства і держави над Збройними Силами України, іншими військовими організаціями та правоохоронними органами.

Пропонується закріпити перелік функцій, які повинен забезпечувати цивільний контроль. Серед них:

- зміцнення законності і громадського порядку в державі;

- недопущення використання будь-ким Збройних Сил України та інших військових формувань, правоохоронних органів для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності;

- врахування громадської думки, пропозицій громадян та їх об'єднань при обговоренні і ухваленні рішень з питань діяльності Збройних Сил України, інших військових формувань, державних органів та посадових осіб у сфері оборони, національної безпеки, зміцнення громадського порядку і законності.

Намічається встановити, що цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави буде здійснюватися за такими принципами: верховенство права; спільна відповідальність органів державної влади та органів військового управління і правоохоронних органів за здійснення оборонної політики і політики в сфері зміцнення законності і громадського порядку; судовий захист прав суб'єктів цивільного контролю та інші.

У законопроектах визначаються суб'єкти цивільного контролю над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави та їх повноваження з даного питання. До складу суб'єктів входять: Верховна Рада України, Президент України, Рада національної безпеки і оборони України, Кабінет Міністрів України, центральні та місцеві органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом, органи місцевого самоврядування, громадяни України, об'єднання громадян та засоби масової інформації.

Пропонується закріпити за органами прокуратури функцію нагляду за дотриманням законності при здійсненні цивільного контролю. У разі виявлення порушень законодавства винні посадові особи та громадяни притягуються до відповідальності відповідно до законодавства.

У перебігу дискусії перевага віддавалася варіантові депутатської авторської групи. Хоча й він, як зазначалось, не позбавлений декларативності. Учасники обговорення пропонували взяти його за основу і, з врахуванням висловлених пропозицій та зауважень, підготувати єдиний узгоджений текст законопроекту. Це, як сказав у підсумковому слові голова парламентського Комітету з питань національної безпеки і оборони Георгій КРЮЧКОВ, збігається з рішенням комітету.

В результаті розгляду за скороченою процедурою було рекомендовано на голосування для прийняття рішення законопроекти:

- щодо внесення змін стосовно експертів з питань таємниць до статті 9 Закону України "Про державну таємницю" (доповідач - заступник голови Служби безпеки України Володимир ПРИСТАЙКО, співдоповідач - член парламентського Комітету з питань національної безпеки і оборони Володимир СИМОНОВ);

- щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про Військову службу правопорядку у Збройних силах України" (доповідач - начальник Генерального штабу Збройних сил України Олександр ЗАТИНАЙКО, співдоповідач - голова підкомітету парламентського Комітету з питань національної безпеки і оборони Анатолій ДОМАНСЬКИЙ);

- щодо внесення змін стосовно умов для здійснення правосуддя та недоторканності до Закону України "Про статус суддів" (доповідачі - народні депутати України Михайло МЕЛЬНИЧУК і Сергій ІВАНОВ, співдоповідач - голова парламентського Комітету з питань правової політики Василь ОНОПЕНКО);

- щодо внесення змін стосовно підвищення мінімальної зарплатні до Закону України "Про Державний бюджет України на 2003 рік" (доповідач - народний депутат України Юлія ТИМОШЕНКО, співдоповідач - голова парламентського Комітету з питань бюджету Петро ПОРОШЕНКО).
Після 16-ї години народні депутати працювали в комітетах і фракціях.

6 БЕРЕЗНЯ, В ЧЕТВЕР, ПРОДОВЖАТЬСЯ ПЛЕНАРНІ ЗАСІДАННЯ. ЦЬОГО ДНЯ ВЕРХОВНА РАДА ПРАЦЮЄ В РЕЖИМІ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ З ОБГОВОРЕНИХ ПИТАНЬ.

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку