У П’ЯТНИЦЮ, 5 ЛИСТОПАДА, ЗАВЕРШИВСЯ ЧЕРГОВИЙ ПЛЕНАРНИЙ ТИЖДЕНЬ ШОСТОЇ СЕСIЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ ЧЕТВЕРТОГО СКЛИКАННЯ.
На початку ранкового засідання Голова Верховної Ради України Володимир Литвин поінформував про підсумки роботи парламенту на попередньому пленарному засіданні.
Відбулося оголошення депутатських запитів, заяв, повідомлень.
Після цього народні депутати розглядали питання ратифікації. Верховна Рада ратифікувала Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Словенія про морське торговельне судноплавство і Протокол про припинення дії Угоди про створення Міждержавного Європейсько-азіатського об‘єднання вугілля та металу від 24 вересня 1993 року.
Далі розглядався проект закону про порядок офіційного оприлюднення законів України, інших нормативно-правових актів Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України та набрання ними чинності.
Як зазначив Голова парламентського Комітету з питань правової політики Василь Онопенко, представляючи законопроект, його розроблено з метою реалізації положень статті 57 Конституції України, згідно з якою закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов‘язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Однак, до цього часу немає окремого закону, який би передбачав порядок оприлюднення цих законів і інших нормативних актів.
За словами доповідача, до цього були спроби прийняти подібний закон, однак Президент України кілька разів накладав вето.
Міністерство юстиції підготувало проект закону і передало до Кабінету Міністрів ще в червні цього року, але до цього часу цей законопроект до Верховної Ради не поступив. Тому народні депутати розробили такий законопроект і профільний Комітет запропонував прийняти його за основу, оскільки виникає багато питань з часом оприлюднення законів і законодавчих актів, інших нормативних актів, коли вони вступають в дію. Тому прийняття цього закону дасть можливість врегулювати ці правовідносини.
Народні депутати також висловлювалися за скоріше прийняття такого закону. Так, народний депутат Борис Беспалий запитав у доповідача: чи має Комітет з питань правової політики узагальнену інформацію про те, скільки нормативно-правових актів Кабінету Міністрів чи інших центральних органів виконавчої влади, зокрема Податкової адміністрації, не були оприлюднені або були оприлюднені з запізненням, і виникала ситуація, коли податківці вже мають певне базу, якої не мають ще платники податків? А, як відомо, незнання законів, підзаконних актів від відповідальності не звільняє.
На це Василь Онопенко відповів так: „прийняття цього законопроекту якраз врегулює ці проблеми і прогалини, які існують у нас сьогодні в суспільстві”. Він не навів точних статистичних даних, але таких звернень до Комітету з питань правової політики надходить багато. „Це не одиниці - це десятки, якщо не більше”, - зазначив він.
Народний депутат Юрій Кармазін, висловлюючись на підтримку законопроекту, повідомив, що навіть Верховна Рада сьогодні не має 30% Указів і розпоряджень Президента України, не має повного комплекту постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів, не кажучи про таємні укази Президента України.
Законопроект народні депутати прийняли за основу 227-ма голосами.
Жвава дискусія розгорілася щодо наступного законопроекту – про особливості приватизації підприємств нафтопереробної промисловості України. Народні депутати висловлювали стурбованість і занепокоєння „безконтрольною приватизацією підприємств нафтопереробного комплексу, яка призвела до того, що більшість цих підприємств знаходиться у приватній власності, не завжди ефективно використовується, не приносячи до державного бюджету прибутків”. Ставилося питання про те, що прийняття такого закону вже запізніло.
Про сам проект поінформував голова підкомітету Комітету з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій Володимир Черняк.
Законопроектом пропонується тимчасово до прийняття Державної програми приватизації та Закону України „Про особливості приватизації підприємств нафтопереробної промисловості України” призупинити приватизацію, у тому числі шляхом внесення державою до статутних фондів господарських товариств всіх форм власності пакетів акцій підприємств нафтопереробної промисловості України, які перебувають у державній власності.
Прийняття закону підтримала і Спеціальна контрольна комісія Верховної Ради з питань приватизації.
Закон було прийнято за основу і цілому 240-ма голосами.
За скороченою процедурою народні депутати розглянули низку законопроектів. Зокрема, за основу були прийняті проекти законів: про Єдиний державний реєстр дітей, які залишилися без опіки батьків і можуть бути усиновлені, та громадян, що бажають усиновити дитину; про внесення змін до Цивільного кодексу України (щодо опіки і піклування).
Верховна Рада також прийняла закон про внесення змін до Закону України „Про донорство крові та її компонентів” (щодо надбавки до пенсії). Згідно з документом, особам, які мають статус „Почесного донора України” буде підвищено розмір надбавки до пенсії з 20 відсотків від мінімальної пенсії до 25 відсотків від прожиткового мінімуму.
Народні депутати наприкінці розгляду питань порядку денного ухвалили Постанову про Державну цільову програму „Діагностика, профілактика та заходи боротьби з губчастоподібною енцефалопатією та іншими пріонними інфекціями на території України на 2004-2010 роки”.
Далі народні депутати традиційно у кінці пленарного тижня виступали із заявами, повідомленнями, пропозиціями.
На цьому пленарне засідання завершилося.
9 листопада у Верховній Раді відбудеться День Уряду, на якому розглядатиметься питання „Про стан виконання Урядом України вимог Конституції України та законів України щодо належного рівня та своєчасної виплати заробітної плати”.
10-12 листопада народні депутати працюють у комітетах, фракціях і групах.
Чергове пленарне засідання Верховної Ради України відбудеться 16-го листопада.