У ВІВТОРОК, 7 ВЕРЕСНЯ, ВІДБУЛОСЯ УРОЧИСТЕ ВІДКРИТТЯ ШОСТОЇ СЕСІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ ЧЕТВЕРТОГО СКЛИКАННЯ
У церемонії відкриття шостої сесії, яка відбувалася в оновленій сесійній залі парламенту, взяли участь народні депутати України, члени уряду на чолі з прем’єр-міністром України Віктором Януковичем, голова Конституційного Суду України Микола Селівон, перший заступник голови Верховного суду України Петро Пилипчук, голова Вищого господарського суду Дмитро Притика, Генеральний прокурор України Геннадій Васильєв, виконуючий обов'язки голови Національного банку України Арсеній Яценюк, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова, голова Рахункової палати України Валентин Симоненко, голова Центральної виборчої комісії Сергій Ківалов, кандидати на пост Президента України, представники дипломатичного корпусу, громадськості і засобів масової інформації.
У сесійній залі прозвучав Державний Гімн України у виконанні Національного заслуженого академічного українського народного хору ім. Г.Верьовки.
Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН оголосив чергову - шосту сесію Верховної Ради України четвертого скликання відкритою.
Володимир Литвин виступив на відкритті сесії із вступним словом.
У своєму виступі Голова Верховної Ради України, зокрема, підкреслив, що „Україна вступила у вирішальну фазу пошуку свого загальнонаціонального імені й обличчя, які власне будуть уособлюватися з Україною щонайменше наступні п’ять років”.
Голова Верховної Ради докладно зупинився на головних особливостях шостої сесії, які пов’язані з тим, що вона проходитиме у час проведення президентських виборів, коли потрібно „рішуче відкинути нав’язану ганебну практику поділу народу на „своїх” і „чужих”, через поділ парламенту на ворогуючі табори”. Друга особливість шостої сесії, за словами В.Литвина, полягає у тому, що момент вибору загострює суспільний запит на правду – правду сьогодення та завтра України. Третьою і четвертою особливостями нинішньої сесії Голова Верховної Ради визначив місце і роль Верховної Ради у президентській кампанії і проблему політичної реформи, яка накладатиме специфічний відбиток на сесію.
Володимир Литвин також зупинився у своєму виступі на принципових узагальненнях і оцінках виборчої президентської кампанії. Торкаючись питання необхідності внесення змін до Конституції України, яке розглядатиметься на пленарних засіданнях шостої сесії, Володимир Литвин зазначив, що парламент „неодмінно вийде на погоджене рішення”. (Повний текст виступу Голови Верховної Ради України В.М.Литвина при відкритті шостої сесії читайте на веб-сайті Верховної Ради у розділі „Останні новини”).
Після закінчення виступу Голова Верховної Ради України поінформував про часткові зміни в порядку денному першого пленарного дня сесії. Зокрема, народним депутатам було запропоновано працювати до 12-ої години дня, о 12 –ій годині згідно з Указом Президента України вшанувати пам’ять жертв теракту у м. Беслані в Північній Осетії (РФ), далі продовжити роботу у парламентських комітетах. Народні депутати підтримали пропозицію.
Далі парламентарії визначалися щодо Постанови про порядок денний шостої сесії Верховної Ради України четвертого скликання. Спочатку головуючий запропонував народним депутатам прийняти постанову з двома додатками: питаннями, підготовленими до розгляду на пленарних засіданнях, а також переліком запропонованих до включення у порядок денний шостої сесії суб’єктами права законодавчої ініціативи, які не підтримуються окремими депутатськими фракціями і групами Верховної Ради. Спочатку народні депутати підтримали Постанову з двома додатками у пакеті. Однак, це голосування викликало заперечення у деяких народних депутатів і головуючий поставив на голосування Постанову з одним додатком – з питаннями, погодженими всіма депутатськими фракціями і групами для розгляду на шостій сесії. Постанову народні депутати підтримали 318-ма голосами. Окремо голосувався додаток питань, не підтриманий окремими депутатськими фракціями і групами. Його було відхилено („за” проголосував 131 народний депутат).
Наступним народні депутати розглянули проект постанови про Тимчасову спеціальну комісію Верховної Ради України з питань моніторингу реалізації законодавства про вибори Президента України. Проектом пропонувалося включити до складу Тимчасової спеціальної комісії по одному представнику від депутатських фракцій і груп у Верховній Раді України, а також залучити до роботи у комісії по одному представнику від міністерства внутрішніх справ, міністерства юстиції, Генпрокуратури, Верховного суду, Служби безпеки, Державного комітету телебачення і радіомовлення в особі перших заступників керівників відповідних державних органів, а також представника Центральної виборчої комісії в особі заступника голови Центральної виборчої комісії, по одному представнику від Координаційно-дорадчої ради з питань місцевого самоврядування та Громадсько-політичної консультативної ради при Голові Верховної Ради України. Постанова була підтримана 239-ма голосами народних депутатів.
Після цього парламентарії розглянули проект постанови про звернення Верховної Ради України до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб. Проект звернення, за словами головуючого, викликаний наріканнями на представників органів влади, які займаються не властивими їм функціями.
Верховна Рада України звернулася до представників органів влади з вимогою і закликом сприяти всіма засобами свідомому формуванню громадянами своєї волі та безперешкодному виявленню ними громадянської позиції в ході голосування тридцять першого жовтня поточного року, добиватися максимальної об'єктивності та зваженості, не використовувати владні повноваження та можливості на користь будь-кого з кандидатів на пост Президента України, створювати їм рівні умови для участі у виборчій кампанії, виключаючи будь-яку упередженість та безпідставне втручання у виборчий процес. У зверненні висловлена впевненість у тому, що органи державної влади та місцевого самоврядування, підприємства, заклади, установи і організації, їхні керівники, інші посадові та службові особи зроблять усе для того, щоб чергові президентські вибори стали подією, яка консолідує наше суспільство, зміцнить міжнародний авторитет України як демократичної правової держави. Звернення було прийняте 390-ма голосами.
Верховна Рада також звернулася до журналістів, керівників засобів масової інформації, громадських об'єднань та організацій, органів державної влади та місцевого самоврядування, у якому закликала насамперед журналістів зробити все необхідне для забезпечення максимально повного, об'єктивного та неупередженого висвітлення передвиборної кампанії, запобігати фактам перекручення інформації та застосування маніпуляційних технологій, сприяти створенню всім кандидатам рівних умов для передвиборної агітації відповідно до вимог законодавства.
Народні депутати звернулися і до громадських організацій, професійних і творчих об'єднань журналістів, інших інституцій із закликом застосувати всі форми і важелі суспільного контролю у цій сфері. У зверненні також говориться, що „вважаючи забезпечення відкритості та демократичності проведення виборів Президента України одним із ключових завдань, Верховна Рада України відповідно до своїх конституційних повноважень здійснюватиме постійний парламентський контроль за виборчим процесом, зокрема, в частині об'єктивності його висвітлення засобами масової інформації та дотримання рівності умов передвиборної агітації”.
Далі розглядався проект Кодексу України про надра у першому читанні.
За словами доповідача - заступника голови Державного комітету природних ресурсів В'ячеслава Черепані, необхідність розробки нового Кодексу України про надра обумовлена тим, що норми прийнятого в 1994 році чинного кодексу на даний час застаріли та не відповідають потребам практики використання і охорони надр. Проектом кодексу уточнюється та суттєво удосконалюється завдання законодавства про надра, принципи державної політики у сфері користування надрами, основні вимоги щодо державного обліку надр, особливості реалізації прав власності на надра тощо.
Доповідача підтримав співдоповідач - голова парламентського Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Геннадій Руденко. Він наголосив на тому, що час від часу потрібно міняти законодавство, оскільки „сьогодні є реалії життя такі, що власним ресурсом, власним бюджетом Україна не впорається з тим величезним потенціалом, який є у наших надрах.”.
Після обговорення проекту, у ході якого парламентарії висловили зауваження і пропозиції до нього, його було поставлено на голосування. Однак, проект, не набравши необхідної кількості голосів для прийняття у першому читанні та для направлення на повторне перше читання, було відхилено.
Верховна Рада після нетривалого обговорення відхилила також законопроект про внесення змін до статей 9 і 10 Закону України „Про місцеві державні адміністрації” (щодо посадових осіб).
Ним передбачалося посилити правові гарантії, підвищити соціальний захист та охорону трудових прав посадових осіб місцевих державних адміністрацій, зокрема голів, перших заступників та заступників голів, які припиняють свої повноваження у зв'язку з призначенням нового керівника.
Народні депутати, які взяли участь у обговоренні законопроекту, зазначали, що цього не слід робити, оскільки він „не відповідає політичним реаліям, має політичне замовлення і не стоїть на часі”.
Обговорення питання було перерване о 12-ій годині. Народні депутати хвилиною мовчання вшанувати пам’ять жертв теракту у місті Беслані в Північній Осетії (РФ).
Після закінчення обговорення законопроекту його було поставлено на голосування і відхилено.
На цьому ранкове засідання завершилось.
НАСТУПНЕ ПЛЕНАРНЕ ЗАСІДАННЯ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ ВІДБУДЕТЬСЯ 8 ВЕРЕСНЯ, У СЕРЕДУ.