У СЕРЕДУ, 8 ВЕРЕСНЯ, ШОСТА СЕСIЯ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ ЧЕТВЕРТОГО СКЛИКАННЯ ПРОДОВЖИЛА РОБОТУ У ПЛЕНАРНОМУ РЕЖИМІ.
На початку ранкового засідання Голова Верховної Ради України Володимир Литвин оголосив про зміни, які сталися у складі депутатських фракцій і груп, зокрема, про вихід народного депутата Віктора Горбачова зі складу депутатської групи „Центр” та його входження до складу депутатської групи „Союз” і про входження народного депутата Анатолія Кукоби до складу депутатської фракції „Трудова Україна”.
Далі головуючий оголосив депутатські запити.
Із заявами, повідомленнями, пропозиціями виступили уповноважені представники депутатських фракцій і груп.
Після цього народні депутати приступили до розгляду питань порядку денного.
Спочатку розглядалися питання ратифікації.
Законопроект про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі доповідав міністр праці та соціальної політики Михайло Папієв.
За його словами, ратифікація дасть змогу Україні приєднатися до Конвенції Міжнародної Організації Праці номер 81 і засвідчити свою готовність дотримуватися міжнародних норм у діяльності органів, що здійснюють державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю, розширить законодавче поле, що регулює діяльність органів виконавчої влади, які здійснюють державний нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю тощо.
Конвенцію Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі Верховна Рада ратифікувала 400-ма голосами.
Ратифікували народні депутати і Конвенцію Міжнародної організації праці №129 1969 року про інспекцію праці у сільському господарстві.
Наступним розглядався законопроект про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Чеської Республіки про охорону секретної інформації. Документ передбачає створення належних правових засад для обміну секретною інформацією між сторонами у процесі співпраці у таких галузях, як національна безпека, охорона правопорядку по лінії боротьби з тероризмом, наркобізнесом, міжнародними злочинними угрупуваннями.
Угода забезпечує виключно рівноправний партнерський характер взаємовідносин у процесі інформаційного обміну, не надає жодній із сторін будь-яких переваг і зобов'язує учасників вживати необхідних заходів щодо охорони отриманої в ході співробітництва секретної інформації та інформації з обмеженим доступом.
За словами доповідача заступника Голови Служби безпеки України Ігоря Дріжчаного, загалом Україною укладено вже понад 50 таких угод, у числі і з державами Євросоюзу.
Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Чеської Республіки про охорону секретної інформації була ратифікована 282-ма голосами.
Жваво обговорювалася у сесійній залі ратифікація Угоди про вільну торгівлю між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова. Завданням цієї угоди є сприяння лібералізації взаємної торгівлі, політичної і економічної стабільності в регіоні, гармонічному розвитку і розширенню світової торгівлі відповідно до принципів СОТ. Оскільки, діюча угода сьогодні не передбачає застосування принципів СОТ в міжнародній торгівлі між Україною і Молдовою, а Молдова є членом СОТ, то між країнами була укладена нова угода. Відповідно до нової угоди, всі податки, збори, застосування різних режимів застосування імпорту, антидемпінгових, спеціальних захисних заходів буде відбуватися у відповідності до норм СОТ. Це дозволить застосовувати принципи міжнародної торгівлі у торгівлі між Україною і Молдовою. Угода набуває чинності з моменту вступу України до СОТ.
Відповідний законопроект про ратифікацію цієї Угоди народні депутати піддали критиці. Зокрема, народний депутат Петро Порошенко зазначив: „попри те, що прийняття подібних угод створює сприятливі умови українським виробникам для доступу на ринки країн іноземних держав, що створює умови для розвитку виробництва, у випадку з цією угодою ми маємо абсолютно інші наслідки”. На його думку, якщо ця угода буде ратифікована, уряд буде позбавлений можливості захистити національний ринок і національного виробника. Підтримавши необхідність укладення цієї угоди і необхідність розвитку стосунків, у тому числі торговельно-економічних з Республікою Молдова, П.Порошенко вважає, що ці моменти мають бути окремо оговорені в угоді з Молдовою, тому що це має безпосередній вплив на виробника.
Висловлювалися думки щодо передчасності ратифікації угоди, необхідність потурбуватись насамперед про захист національних інтересів держави та українського товаровиробника. Деякі народні депутати, які взяли участь в обговоренні, звинуватили уряд у тому, що Угоду від імені уряду підписала невідома посадова особа (під Угодою стоїть нерозбірливий підпис).
Врешті, зваживши всі аргументи, народні депутати не ратифікували Угоду про вільну торгівлю між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова („за” проголосувало 146 народних депутатів).
Після питань ратифікації парламентарії розглянули законопроект про порядок призначення керівників (президентів) Національної телекомпанії України і Національної радіокомпанії України та про припинення їхніх повноважень.
Документ також викликав гострі дебати у сесійній залі. Погодившись з думкою профільного комітету з питань свободи слова та інформації про необхідність повернення під суспільний парламентський контроль Національної телекомпанії і Національної радіокомпанії, народні депутати водночас висловили ряд зауважень і пропозицій до законопроекту і у підсумку його було направлено на повторне перше читання на доопрацювання.
За скороченою процедурою народні депутати розглянули низку законопроектів. Зокрема, законопроекти: про внесення зміни до Закону України „Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей” (щодо повноважень правоохоронних органів); про внесення змін до статті 52 Закону України „Про господарські товариства” (щодо розміру статутного фонду); про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з прийняттям Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”; про внесення змін до деяких законів України з питань виконання Національної програми сприяння розвитку малого підприємництва.
Перший з них, спрямований на створення умов правоохоронним органам для ефективної протидії нелегальному обміну творів мистецтва, удосконалення нормативно-правової бази згаданого процесу та організаційного забезпечення його реалізації, було прийнято за основу у першому читанні.
Всі інші законопроекти, які розглядалися за скороченою процедурою, були відхилені через висловлені народними депутатами до них суттєві зауваження.
На цьому ранкове засідання закінчилося.
НАСТУПНЕ ПЛЕНАРНЕ ЗАСІДАННЯ ШОСТОЇ СЕСІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ ЧЕТВЕРТОГО СКЛИКАННЯ ВІДБУДЕТЬСЯ 9 ВЕРЕСНЯ.