30 жовтня Європейська Комісія презентувала Звіт у межах Пакета розширення Європейського Союзу 2024 року, який містить, зокрема, інформацію про прогрес України на шляху до членства в ЄС.

«У цьому звіті партнери відзначають продемонстровану Україною неабияку стійкість і відданість європейському шляху, попри умови повномасштабного російського вторгнення. ЄС підтримує незалежність, суверенітет і територіальну цілісність нашої держави в межах міжнародно визнаних кордонів. Зазначається також, що наша держава підтримує високий рівень узгодженості зі Спільною зовнішньою та безпековою політикою ЄС», — повідомив Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко.

У розділі «Демократія» стверджується, що законодавча база України залишається сприятливою для організації демократичних виборів. Український парламент продовжував виконувати свою законодавчу функцію, забезпечуючи безперервний демократичний процес прийняття рішень. «Основні інституційні структури з питань європейської інтеграції були створені та беруть активну участь у процесі відбору. Експертиза, планування та міжінституційні механізми інтеграції до ЄС мають бути посилені для того, щоб вони могли ефективно справлятися з процесом вступу до ЄС, зокрема йдеться і про розробку Національної програми з адаптації законодавства», — зазначив Олександр Корнієнко. За його словами, прийняття Закону України «Про публічні консультації» допоможе забезпечити, щоб громадянське суспільство залишалося важливою частиною української демократії, а організації громадянського суспільства визнавалися суб’єктами громадянського суспільства.

Щодо реформи державного управління, то Україна має певний рівень підготовки у сфері реформи державного управління і досягла певного прогресу. Система державного управління зберегла свою стійкість у нинішніх складних умовах війни та продовжила надавати послуги населенню та бізнесу, чому сприяла постійна диджиталізація послуг.

У судовій владі та основоположних правах наша держава має певний рівень підготовки у сфері судочинства, боротьби з корупцією та дотримання основоположних прав і досягла певного прогресу. За словами Олександра Корнієнка, Україна здійснила деякі ключові реформи, зокрема, перегляд законодавства щодо захисту прав осіб, які належать до національних меншин.

«У боротьбі з корупцією ми досягли певного прогресу, зокрема, завдяки зміцненню антикорупційної інституційної бази та поступовому накопиченню досвіду розслідування, судового переслідування та винесення судових рішень у справах про корупцію на найвищому рівні. Україна посилила незалежність та інституційну спроможність САП, НАБУ та НАЗК», — зауважив Перший віцеспікер Парламенту.

Що стосується свободи вираження поглядів, то України також досягла певного прогресу, попри обмеження та несприятливі умови, створені російською військовою агресією, як-от «дорожня карта» для відновлення медіаландшафт після війни.

Відповідно до звіту Єврокомісії, Україна має певний рівень підготовки у сфері юстиції, свободи та безпеки. Прогрес досягнуто, зокрема, завдяки ухваленню законодавства, що криміналізує великомасштабну контрабанду товарів, оновленню законів, що посилюють фінансові розслідування та заходи з протидії відмиванню грошей, а також ухваленню плану дій з імплементації Загальнодержавного стратегічного плану реформування правоохоронних органів.

У контексті боротьби з організованою злочинністю наша держава має певний рівень підготовки до імплементації законодавства Європейського Союзу і досягла певного прогресу, зокрема, у сфері вогнепальної та іншої стрілецької зброї й легких озброєнь, фінансових розслідувань та перегляду законодавства про БЕБ.

У частині місцевого самоврядування та регіонального розвитку партнери відзначили наступне: оновлення державної стратегії регіонального розвитку отримало позитивну оцінку, але потрібне вдосконалення. «Також позитивно оцінюють ухвалення Закону про прозорість місцевого самоврядування. Відзначено потреби у зміні підходу до нарахування ПДФО та ухваленні законодавства про адміністративний збір», – наголосив Перший заступник Голови Верховної Ради України.

Окрема увага Європейської Комісії – до реформи державного управління в Україні. «Як відзначає Єврокомісія, наша держава має певний рівень підготовки у сфері реформи держуправління і досягла прогресу. Ми зуміли зберегти стійкість в складних умовах війни й продовжити надавати послуги як населенню, так і бізнесу, зокрема, завдяки постійній диджиталізації послуг», – повідомив Олександр Корнієнко.

Схвальні відгуки щодо публічної адміністрації в частині взаємодії між державою та громадянином і бізнесом. Згадуються ухвалені зміни до законодавства для гармонізації з Законом «Про адміністративну процедуру». «Це рішення також створює єдину базу для прозорої та зрозумілої взаємодії між державою та громадянами. Важливо це й у контексті реформування держуправління та впровадження європейських стандартів адміністративного права на нашому євроінтеграційному шляху». – зауважив Перший віцеспікер. За його словами, у звіті йдеться також і про важливість прийняття Закону України «Про адміністративний збір», адже партнери самі наголошують, що ЦНАПи мають стати самоокупними й підвищити свою спроможність щодо надання якісних послуг громадянам нашої держави.

Серед актуальних рекомендацій Єврокомісії для України на наступний рік:

- продовжити реформування системи оплати праці шляхом ухвалення законодавства для запровадження справедливої та прозорої системи на основі функціональної класифікації посад, а також ухвалити законодавство для вдосконалення процедур найму, просування по службі та звільнення на основі заслуг;

- досягти прогресу у впровадженні та використанні єдиної інформаційної системи управління людськими ресурсами в масштабах всієї країни;

- завершити імплементацію Закону «Про адміністративну процедуру», узгодити галузеве та імплементаційне законодавство, а також привести цифрові процедури у відповідність до Закону.

«Нагадаю, що 9-го жовтня у Брюсселі відбулася двостороння зустріч щодо сфери «Реформа державного управління» в межах скринінгу на відповідність законодавства України праву ЄС. Тоді українська та європейські сторони розглянули такі питання, зокрема: поточна стратегія реформування держуправління, правові засади організації органів державної влади та підзвітності, розподіл обов’язків між усіма рівнями влади, механізм нагляду», – резюмував Олександр Корнієнко, додавши, що реформа державного управління — одна з найважливіших для України та націлена на створення стабільного робочого середовища, удосконалення управління наявними державними ресурсами, щоб забезпечити належні інституційну та кадрову спроможності.

Посилання на Звіт Європейської Комісії: bit.ly/3Uu7Pjw

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Топ-новина”

12 грудня 2024 10:00
10 грудня 2024 19:27
09 грудня 2024 18:52
09 грудня 2024 18:45
09 грудня 2024 17:04
06 грудня 2024 15:24
06 грудня 2024 12:09
06 грудня 2024 09:00
05 грудня 2024 19:57
05 грудня 2024 15:12