Пропозиції до законопроекту "Про парламентську опозицію" обговорювалися на круглому столі, який провів Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування спільно з Програмою сприяння Парламенту України університету Індіани

12 березня 2007, 17:50

У заході взяли участь представники парламентських фракцій, секретаріату Президента України, Кабінету Міністрів України та інших органів державної влади.

Відкриваючи круглий стіл, перший заступник Голови Комітету Анатолій Матвієнко наголосив, що "для забезпечення узгодженої діяльності парламенту необхідно, щоб і більшість і меншість, в особі опозиції, діяли у чітко визначеному правовому полі, маючи не тільки права але й певні обов´язки перед державою і суспільством".

На думку Анатолія Матвієнка, врегулювання на законодавчому рівні проблеми парламентської опозиційної діяльності допоможе посилити демократичні підвалини нашої держави.

Народний депутат Тарас Чорновіл вважає, що необхідно повернути в законопроект раніше напрацьовані робочою групою окремі положення щодо статусу опозиції.

"Парламентська опозиція не може одночасно претендувати на два статуси - бути в опозиції і виконувати суто владні функції. Зокрема, частиною першою статті 10 передбачається, що парламентська опозиція має право на утворення опозиційного уряду. А частиною першою статті 11 пропонується, що парламентська опозиція має право на посади голів Комітетів з питань бюджету; аграрної політики та земельних відносин; охорони здоров´я, науки та освіти; правоохоронної діяльності тощо. Тоді у Верховній Раді України не вистачить ні комітетів, ні рахункових палат для опозиції", - зазначив Тарас Чорновіл.

Учасники круглого столу наголошували, що комітети парламенту повинні здійснювати, насамперед, законотворчу, а потім вже контролюючу функцію. Тому на думку окремих виступаючих, ті "комітети і комісії Верховної Ради України до предмету відання яких віднесено лише здійснення контролю, можуть очолювати представники опозиції. А ті комітети, які повинні супроводжувати законопроектну діяльність для забезпечення умов та ефективності діяльності Кабінету Міністрів України повинні очолювати представники більшості".

Характеризуючи законопроект, народний депутат Ганна Герман підтримала пропозицію щодо "недопущення опозиційної діяльності, яка має на меті ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, посягання на права і свободи людини тощо".