25 липня 2014, 12:46
На засіданні Комітету зазначалося, що проект (реєстр. №4298а), розроблено з метою виконання пункту 9 резолютивної частини Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Олександр Волков проти України" від 9 січня 2013 року, згідно з яким Україна має забезпечити якнайшвидше поновлення О.Волкова на посаді судді Верховного Суду України.
Під час обговорення члени Комітету наголошували, що Рішенням Європейського суду з прав людини у справі №21722/11 "Олександр Волков проти України" було встановлено низку порушень з боку держави вимог Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і воно набуло статусу остаточного 27 травня 2013 року.
Народні депутати акцентували увагу на тому, що зазначене Рішення Європейського суду стосується невідповідності вимогам Конвенції процедури звільнення суддів, зокрема - заявника, судді Верховного Суду України. Констатовані порушення стосуються, серед іншого, відсутності незалежності та безсторонності Вищої ради юстиції та участі у цій процедурі законодавчого органу. З огляду на характер порушень, Європейський суд вказав державі на необхідність приведення процедури звільнення суддів у відповідність з міжнародними стандартами, а також зобов'язав вжити заходи для поновлення порушених прав самого заявника шляхом "якнайшвидшого поновлення заявника на посаді судді Верховного Суду України".
Щодо обраної процедури виконання положень пункту 9 резолютивної частини Рішення парламентарії зазначали, що виключно до конституційних повноважень Верховної Ради віднесені питання обрання суддів безстроково та їх звільнення (статті 85, 126 і 128 Конституції України), а відповідні процедури визначені законами "Про судоустрій і статус суддів" та "Про Регламент Верховної Ради України". Тому, порушене питання має бути вирішене в межах чинного законодавства з урахуванням парламентської практики поновлення суддів на посадах на підставі рішень національних судових органів.
Так, проектом постанови пропонується у Постанові Верховної Ради "Про звільнення суддів" від 17 червня 2010 року слова "Верховного Суду України Волкова Олександра Федоровича" виключити та відповідно, поновити О.Волкова на посаді судді Верховного Суду України.
Голова Комітету С.Ківалов повідомив, що вже більше року Україна не може виконати рішення Європейського суду у справі "Волков проти України", хоча різні проекти про поновлення судді на посаді вже кілька разів розглядалися в парламенті, але не були прийняті, незважаючи на позитивні висновки профільного комітету.
"Дійсно, "де-юре" можна говорити про те, що процедура виконання цього рішення в нашому законодавстві прямо не передбачена, і можна довго дискутувати на тему, як це рішення має бути виконане. Ми, коли готували проект постанови, взяли за основу існуючу практику поновлення суддів на посадах в разі наявності рішень національних судів. Враховуючи, що Україна визнала юрисдикцію Європейського суду з прав людини, думаю, що ми можемо піти цим шляхом", - сказав С.Ківалов.