Комітет з питань верховенства права та правосуддя рекомендує парламенту прийняти за основу законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії інформаційній агресії іноземних держав

Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України
23 липня 2014, 16:32

 

На засіданні Комітету зазначалося, що законопроект (реєстр. №4263а) спрямований на захист інформаційного простору України, протидію зовнішнім інформаційно-психологічним впливам шляхом удосконалення правового механізму розповсюдження та/або ретрансляції телерадіопрограм засобів масової інформації на території України та забезпечення оперативного реагування державним регулятором на ситуацію в інформаційному просторі країни.

Законопроектом пропонується доповнити Кодекс адміністративного судочинства України (КАСУ) новою статтею 1837, а частину першу статті 256 КАСУ - новим пунктом 11. Крім того, запропоновано внести зміни до законів "Про телебачення і радіомовлення" та "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" щодо тимчасової заборони розповсюдження та/або ретрансляції телерадіопрограм іноземних засобів масової інформації на території України.

Під час обговорення народні депутати підкреслювали, що відповідно до частини 3 статті 34 Конституції України здійснення прав, передбачених у частинах 1 та 2 цієї статті (право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань; право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір), може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Водночас, парламентарії наголошували на тому, що Головне науково-експертне управління, вважаючи прийнятною покладену в основу даного проекту ідею вжиття рішучих заходів щодо захисту Україною свого інформаційного простору, висловило до проекту певні зауваження та пропозиції.

Зокрема, вказувалося на те, що положення частини 3 нової статті 1837 КАСУ містить розбіжність з приписом нової частини 3 статті 42 Закону "Про телебачення і радіомовлення", адже в них пропонується визначити різні підстави для заборони на території України ретрансляції теле- та/чи радіопрограм.

Крім того, зазначалося, що доповнення КАСУ новою статтею 1837 потребує вирішення питань інстанційної підсудності, тобто визначення, який саме суд буде уповноважений розглядати вказану у цій статті категорію справ - місцевий адміністративний суд, окружний адміністративний суд, апеляційний адміністративний суд (як наприклад, передбачено статтею 1831 КАСУ) або й взагалі Вищий адміністративний суд України (як наприклад, передбачено статтею 180 КАСУ).

На думку членів Комітету, зауваження Головне науково-експертне управління заслуговують на увагу та у разі прийняття законопроекту в першому читанні за основу слушні із цих положень можуть бути враховані при доопрацюванні його до другого читання.