08 грудня 2006, 15:15
У зв’язку з появою у ЗМІ публікацій про надходження з України в Російську Федерацію радіоактивно забрудненого металу "чорнобильського" походження, було проведено ряд міжвідомчих нарад за участю відповідних міністерств.
За даними Держатомрегулювання і Мінприроди України, протягом усього часу виконання робіт по дезактивації та реалізації фрагментів металоконструкцій і обладнання при вивезенні їх за межі зони відчуження, випадків перевищення санітарних норм радіоактивного забруднення виявлено не було. Після дезактивації фрагменти металоконструкцій уже не являються джерелами іонізуючого випромінювання. Жорсткий контроль за переміщенням дезактивованих матеріалів здійснюється відповідними підрозділами МВС, СБУ, прокуратури, санітарної служби МОЗ.
З 2004 року в Україні діє стандарт "Порядок і умови переробки, обліку та реалізації дезактивованих виробів, металоконструкцій і металомісткого обладнання (вторинна сировина)". Цим стандартом визначається рівень і порядок контролю за дотриманням вимог діючих нормативно-правових актів при поводженні з радіоактивно-забрудненими матеріалами, порядок і умови їх переробки, облік і порядок реалізації й вивозу дезактивованих виробів за межі зони відчуження. Дезактивовані металоконструкції і матеріали заборонено експортувати, вони поступають на переробку тільки на металопереробні підприємства України, де теж проходять радіаційний контроль.
За порушення норм поведінки з радіоактивними матеріалами в Україні передбачена кримінальна відповідальність. Фактів проходження радіоактивних матеріалів “чорнобильського” походження через українсько-російський кордон не виявлено.
Відповідний лист підготовлено на ім’я Голови Держдуми Федеральних Зборів Російської Федерації В.Грачова. Засвідчуючи свою повагу Комітету Держдуми Федеральних Зборів Російської Федерації по екології, Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи сподівається на плідне співробітництво.