03 червня 2013, 15:37
На засіданні Комітету зазначалося, що законопроектом (реєстр. №2760) пропонується виключити з статті 17 Закону "Про оренду державного та комунального майна" частину другу, згідно з якою у разі відсутності заяви однієї з сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Необхідність вилучення згаданого положення обгрунтовується тим, що воно, на думку суб‘єкта права законодавчої ініціативи, створює умови для зловживання та виникнення корупції з боку орендодавців, а також призводить до виникнення ситуації, "коли інші суб‘єкти правовідносин не зможуть реалізувати своє право на отримання в оренду майна".
Під час обговорення проекту народні депутати висловили низку зауважень до нього. Акцентувалася увага й на висновку Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради. На думку експертів, скасування можливості такого переукладення може мати і негативні наслідки. Зокрема, слід зважити на те, що продовження дії раніше укладеного договору оренди забезпечує певну стабільність у відповідних правовідносинах (що особливо важливо у випадках, коли орендарями виступають неприбуткові організації, наприклад, громадські організації інвалідів), а також на те, що відмова від продовження дії укладених договорів оренди в умовах, коли відповідний об‘єкт оренди не викликає інтересу з боку інших осіб, може призвести не лише щодо зайвих витрат орендодавця, але й до його прямих втрат у випадку, якщо не вдасться укласти новий договір оренди щодо такого об‘єкту оренди.
Для вдосконалення порядку переукладення договорів оренди, вважають експерти, доцільним було б конкретизувати коло орендарів, щодо яких зазначене положення має продовжити свою дію. Водносас, щодо інших орендарів слід уточнити, що такий механізм може бути застосований у разі, якщо протягом певного строку з дня оголошення про закінчення дії договору оренди до орендодавця від інших осіб не надійдуть пропозиції про їх бажання укласти договір оренди на умовах, які будуть більш кращими для орендодавця.