За період з 14 по 17 травня Верховна Рада України ухвалила 13 законів та 31 постанову

Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України
17 травня 2013, 16:29

 

Прийнято в цілому закони:

"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації державної антикорупційної політики"

Закон спрямований на виконання рекомендацій експертів Європейської Комісії щодо удосконалення антикорупційного законодавства в частині встановлення інституційних засад здійснення фінансового контролю та контролю за дотриманням законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, окремих прирівняних до них осіб.

Зокрема, визначено механізм здійснення фінансового контролю шляхом запровадження перевірок декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, а також визначення інституцій, відповідальних за здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів.

Внесені законодавчим актом зміни також спрямовані на удосконалення положень Закону "Про засади запобігання і протидії корупції" за результатами моніторингу його практичного застосування, що стосуються правового регулювання:

обмежень щодо спільної роботи близьких осіб;

обмежень щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;

обмежень щодо осіб, які звільнилися з посад або припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;

проведення спеціальної перевірки щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;

механізму проведення антикорупційної експертизи нормативно-правових актів або проектів нормативно-правових актів;

механізму оприлюднення відомостей, зазначених у деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру;

захисту осіб, які повідомили про корупційні правопорушення;

внесення відомостей до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, та надання інформації з нього.

Крім того, деталізовано форму декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру з метою забезпечення можливості виявлення на її підставі конфлікту інтересів.

Відповідний законопроект зареєстровано за №2837.

"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення системи захисту персональних даних"

Законодавчим актом внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону "Про захист персональних даних" та Закону "Про ратифікацію Конвенції про захист осіб у зв'язку з автоматизованою обробкою персональних даних та Додаткового протоколу до Конвенції про захист осіб у зв'язку з автоматизованою обробкою персональних даних стосовно органів нагляду та транскордонних потоків даних" з метою визначення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини уповноваженим органом у сфері захисту персональних даних.

Відповідний законопроект зареєстровано за №2836.

"Про внесення зміни до статті 263-1 Кримінального кодексу України у зв'язку з приєднанням України до Протоколу проти незаконного виготовлення та обігу вогнепальної зброї, її складових частин і компонентів, а також боєприпасів до неї, який доповнює Конвенцію Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності"

Законодавчим актом у новій редакції викладено назву та частину 1 статті 263-1 розділу ІХ Кримінального кодексу України "Злочини проти громадської безпеки" та встановлено кримінальну відповідальність не тільки за виготовлення, переробку чи ремонт вогнепальної зброї, а й за фальсифікацію, незаконне видалення або зміну її маркування.

Згідно із законом, "незаконне виготовлення, переробка чи ремонт вогнепальної зброї або фальсифікація, незаконне видалення чи зміна її маркування, або незаконне виготовлення бойових припасів, вибухових речовин чи вибухових пристроїв -

караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років".

Прикінцевими положеннями передбачено, що цей закон набирає чинності одночасно з набранням для України чинності Протоколом проти незаконного виготовлення та обігу вогнепальної зброї, її складових частин і компонентів, а також боєприпасів до неї, яким доповнено Конвенцію Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності.

Відповідний законопроект зареєстровано за №1263.

"Про внесення змін до Закону "Про заборону ввезення і реалізації на території України етилованого бензину та свинцевих добавок до бензину" щодо авіаційного палива

Законом дозволено ввезення на територію України та реалізацію на ній авіаційного етилованого бензину "Avgas 100 LL" за річною квотою в обсязі 1 000 тонн до введення сертифікованого в Україні альтернативного виду палива.

Відповідний законопроект зареєстровано за №2073.

"Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії"

Законодавчим актом внесено зміни до законів "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам", які передбачають, зокрема:

включення до страхового стажу періодів перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами (за діючим законодавством за ці періоди не сплачується єдиний внесок, відповідно, вони не зараховуються до страхового стажу);

надання можливості отримувати пенсію у зв’язку з втратою годувальника непрацездатним дітям померлого годувальника у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців (за діючим законодавством пенсія виплачується лише у період навчання. За таких умов, зокрема, дитині, яка закінчила школу у червні місяці, а згодом розпочала навчання у вищому навчальному закладі з вересня місяця, пенсія за липень і серпень не виплачується);

удосконалення механізму визначення коефіцієнта зарплати за неповний місяць страхового стажу (діючий механізм передбачає при визначенні коефіцієнта зарплати співвідношення одержаної суми зарплати за  декілька днів до середньої зарплати в цілому по Україні за відповідний повний місяць, що призводить до заниження коефіцієнта зарплати, відповідно, і пенсії);

надання можливості пенсіонеру під час визначення зарплати для обчислення пенсії виключити періоди одержання допомоги по безробіттю (на сьогодні за ці періоди враховується мінімальна зарплата, що призводить до заниження коефіцієнта зарплати, відповідно, і пенсії);

змінення механізму щорічного перерахунку раніше призначених пенсій з 1 березня поточного року, а саме, збільшувати не пенсію, як передбачено сьогодні, а заробітну плату, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. При цьому гарантується підвищення заробітної плати на коефіцієнт не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.

Відповідний законопроект зареєстровано за №1117.

"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв’язку з їх розмежуванням"

Законодавчим актом внесено зміни до законів "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", "Про державний земельний кадастр", згідно з якими визначаються особливості державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності. Ці особливості полягають у тому, що реєстрацію похідних речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності (постійного користування, оренди, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису) тощо) можна буде здійснювати не після державної реєстрації права власності держави або територіальної громади на ці земельні ділянки, як це вимагається чинною редакцією частини 2 статті 4 Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а на умовах статті 4-1, якою доповнено цей закон.

Також органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування звільнено від плати за надання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на земельні ділянки, а також від плати за внесення відомостей до Державного земельного кадастру, внесення змін до них, надання відомостей з Державного земельного кадастру за заявами цих органів.

Відповідний законопроект зареєстровано за №2303-2.

"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі"

Законодавчим актом продовжено визначену Законом "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" процедуру погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу до 1 січня 2014 року.

Крім того, змінено дату, на яку фіксується сума заборгованості учасників розрахунку з 1 січня 2007 року на 1 січня 2013 року.

Відповідний законопроект зареєстровано за №1175.

"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівності прав одиноких матерів та одиноких батьків"

Законодавчим актом доповнено ст. 232 Кодексу законів про працю України положенням, яке дозволяє одиноким батькам на рівні з одинокими матерями звертатися безпосередньо в районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди у спорах про відмову у прийнятті на роботу при наявності дитини віком до чотирнадцяти років.

Законом також надано право одиноким батькам на першочергове отримання житла та право одиноким батькам працездатного віку, які мають дітей віком до чотирнадцяти років, на додаткові державні гарантії з працевлаштування. 

Відповідний законопроект зареєстровано за №1179.

"Про внесення змін до Бюджетного кодексу України у зв'язку із створенням органів доходів і зборів"

Закон розроблено з метою узгодження положень Бюджетного кодексу України із змінами у системі центральних органів виконавчої влади, пов’язаними з утворенням Міністерства доходів і зборів України шляхом реорганізації Державної податкової служби України та Державної митної служби України, на яке також покладено функцію з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зокрема, законом частину третю статті 59 викладено редакції, згідно з якою "Органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, подають Верховній Раді України, Президенту України, Кабінету Міністрів України та центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, такі місячні звіти (у галузевому і територіальному розрізі та у розрізі джерел доходів і форм власності) окремо щодо зведеного бюджету України, державного бюджету та місцевих бюджетів:

1) про фактичні надходження податків і зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджету;

2) про податковий борг;

3) про суми надміру сплачених грошових зобов‘язань платників податків та суми платежів, які сплачені та будуть нараховані в наступних звітних періодах;

4) про бюджетне відшкодування податку на додану вартість, включаючи інформацію про заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість".

Також частину третю статті 60 викладено в редакції, згідно з якою "Органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, подають Верховній Раді України, Президенту України, Кабінету Міністрів України та центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, такі квартальні звіти (у галузевому і територіальному розрізі та у розрізі джерел доходів і форм власності) окремо щодо зведеного бюджету України, державного бюджету та місцевих бюджетів:

1) про суми списаного податкового боргу - не пізніше 35 днів після закінчення кварталу;

2) про розстрочені і відстрочені суми податкового боргу і грошових зобов‘язань платників податків - не пізніше 35 днів після закінчення кварталу;

3) про суми наданих податкових пільг, включаючи втрати доходів бюджету від їх надання, - не пізніше 50 днів після закінчення кварталу і не пізніше 70 днів після закінчення року".

Відповідний законопроект зареєстровано за №2800.

"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебування дитини у закладах громадського харчування та сфери розваг у нічний час"

Зокрема, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено статтею 1801 такого змісту:

"Стаття 1801. Порушення порядку перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування

Порушення встановленого законом порядку перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування -

тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, громадян - власників підприємств чи уповноважених ними осіб, громадян - суб’єктів підприємницької діяльності від двадцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме порушення, -

тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, громадян - власників підприємств чи уповноважених ними осіб, громадян - суб’єктів підприємницької діяльності від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян";

Також Закон "Про охорону дитинства" доповнено статтею 201 такого змісту:

"Стаття 201. Особливості перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування

Діти віком до 16 років з двадцять другої до шостої години можуть перебувати у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування лише в присутності принаймні одного з батьків чи іншого законного представника дитини.

Власники закладів, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладів громадського харчування та уповноважені ними особи зобов’язані вживати заходів до недопущення у такі заклади з двадцять другої до шостої години дітей до 16 років без супроводження осіб, зазначених у частині першій цієї статті.

Власники закладів, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладів громадського харчування та уповноважені ними особи мають право у період з двадцять другої до шостої години вимагати у відвідувачів таких закладів документи, що підтверджують досягнення ними 16-річного віку".

Відповідний законопроект, з урахуванням висловлених пропозицій, зареєстровано за №0952.

"Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення матеріальної підтримки сімей, в яких виховуються діти, над якими встановлено опіку чи піклування"

Згідно із внесеними змінами, абзац шостий статті 1 Закону "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" після слів "з усіх джерел надходжень" доповнено словами "крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування" .

Також абзац шостий статті 2 Закону "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" після слів "з усіх джерел надходжень" доповнено словами "крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування".

Відповідний законопроект зареєстровано за №0953.

"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства у відповідність з Кримінальним процесуальним кодексом України"

Закон спрямований на приведення термінології, яка використовується у законодавчих актах України, у відповідність до понятійного апарату Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідні зміни та доповнення внесено до Кримінального, Кримінально-виконавчого, Митного кодексів, Кодексу адміністративного судочинства, законів "Про виконавче провадження", "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму", "Про охоронну діяльність", "Про міліцію", "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" та інших законодавчих актів.

Зокрема, статтю 10 Кримінального процесуального кодексу викладено у такій редакції:

"Стаття 10. Вирішення питання про кримінальну відповідальність осіб, які підлягають кримінальній відповідальності за законодавством іноземної держави і перебувають на території України, та виконання вироків, винесених іноземними судами чи міжнародними судовими установами

1. Громадяни України, які вчинили злочини поза межами України, не можуть бути видані іноземній державі для притягнення до кримінальної відповідальності та віддання до суду.

2. Іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочини поза межами України і перебувають на території України, можуть бути видані іноземній державі для притягнення до кримінальної відповідальності і віддання до суду.

3. Україна може перейняти кримінальне провадження, в якому судовими органами іноземної держави не ухвалено вирок, щодо громадян України та іноземців, які вчинили злочини за межами України і перебувають на території України, але які не можуть бути видані іноземній державі або у видачі яких відмовлено, якщо діяння, у зв’язку з яким запитується передача кримінального провадження, згідно з цим Кодексом визнається злочином.

4. Виконання в Україні вироку іноземного суду чи міжнародної судової установи можливо, якщо діяння, внаслідок вчинення якого було ухвалено вирок, згідно з цим Кодексом визнається злочином або було б злочином у разі його вчинення на території України".

Відповідний законопроект зареєстровано за №0894.

"Про внесення змін до деяких законів України щодо Державної спеціальної служби транспорту"

Законодавчим актом визначено законодавчі підстави щодо задоволення Кабінетом Міністрів потреб Державної спеціальної служби транспорту у запасах військової зброї та боєприпасах до них відповідно до Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних Сил.

Відповідний законопроект зареєстровано за №1232.

Прийнято Постанову "Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушень законодавства при здійсненні державних закупівель, неефективного використання державних коштів та зловживань службовим становищем з боку посадових осіб Міністерства охорони здоров’я України, інших державних підприємств, установ та організацій у сфері охорони здоров’я та фармацевтичної галузі", а також низку постанов про відзначення ювілейних та пам’ятних дат.

Низку документів прийнято в першому читанні, відхилено, направлено на повторне перше читання, повернуто на доопрацювання.

Проголошено 298 депутатських запитів.