Комітет Верховної Ради України у закордонних справах рекомендує парламенту підтримати у першому читанні проект закону про транскордонне співробітництво, внесеного Кабінетом Міністрів України

03 жовтня 2003, 15:14

Законопроект визначає основні терміни та механізми транскордонного співробітництва, організаційні форми і фінансові важелі його розвитку, напрями державної підтримки, повноваження органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади.

Комітет наголошує на тому, що "предмет регулювання цього законопроекту є дуже важливим для законодавчого забезпечення реалізації Європейської конвенції про основні принципи транскордонного співробітництва між територіальними общинами або органами влади (Мадрид, 21 травня 1980 р.), до якої Україна приєдналася 14 липня 1993 р" і, що необхідність прийняття такого нормативно-правового акту не викликає сумнівів

Однак, Комітет вважає за необхідне висловити наступні зауваження до запропонованого законопроекту.

Члени Комітету зазначають, що проект внормовує те, що транскордонне співробітництво здійснюється територіальними громадами та місцевими органами виконавчої влади України (суб’єкти транскордонного співробітництва) у межах компетенції, визначеної національним законодавством. Проект безпосередньо посилається на повноваження суб’єктів транскордонного співробітництва України. Проте, національне законодавство не передбачає таких повноважень для органів місцевого самоврядування. Водночас, для місцевих органів виконавчої влади України, згідно з нормами Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, встановлені відповідні повноваження в галузі міжнародних та зовнішньоекономічних відносин. "Виходячи з цього, - зазначають члени Комітету, - доцільно було б у проекті детальніше викласти положення, які мають врегулювати повноваження територіальних громад в процесі транскордонного співробітництва".

Народні депутати вважають, що в зазначеному законопроекті необхідно більш чітко виписати коло повноважень конкретно визначених центральних органів виконавчої влади під час здійснення транскордонного співробітництва.