11 липня 2006, 14:35
У ВІВТОРОК, 11 ЛИПНЯ, ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ ПРОДОВЖИЛА РОБОТУ У ПЛЕНАРНОМУ РЕЖИМІ.
Зранку президію і трибуну для виступів заблокували депутати з фракції Партії регіонів.
Голова Верховної Ради України Олександр Мороз на початку ранкового засідання зачитав заяви народних депутатів О.Барановського, І.Бокого, І.Бондарчука, А.Бугайця, С.Бульби, В.Волги, М.Гончарова, М.Даніліна, А.Деркача, С.Кузьменка, О.Кунченка, Я.Мендуся, Л.Мордовця, В.Полякова, М.Рудьковського, М.Садового, В.Семенюк, В.Сільченка, І.Сподаренка, В.Тарасова, Є.Філіндаша, В.Цушка, С.Червонописького, С.Чмиря, С.Чукмасова і В.Шибка про вихід із складу Коаліції демократичної фракції, утвореної 22 червня.
О.Мороз поінформував про припинення діяльності Коаліції демократичних сил у Верховній Раді.
Далі Олександр Мороз оголосив про сформування та реєстрацію в Апараті Верховної Ради України Коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України п'ятого скликання. Вона сформована на підставі Угоди про Коаліцію депутатських фракцій в Верховній Раді, підписаній головами депутатських фракцій Партії регіонів, Соціалістичної партії України і Комуністичної партії України у складі 238 народних депутатів, які особистими підписами ствердили свою згоду стати членами коаліцію.
Народні депутати зустріли цю звістку оплесками.
Головуючий повідомив про Погоджувальну раду за участю керівників депутатських фракцій, на якій було прийнято рішення надати слово для виступу представникам депутатських фракцій. У ході голосування це рішення підтримали 232 депутати.
Всі оголошення головуючий робив під сильний шум гучномовців, увімкнених представниками фракцій "Наша Україна" і БЮТ.
О.Мороз звернувся до телеглядачів і радіослухачів, щоб вони пересвідчилися у тому, хто не хоче, щоб працювала Верховна Рада, хто вніс мегафони і інші пристрої у сесійний зал. "Мова іде не про вирішення політичних питань, про прийняття необхідних законів. Мова іде про те, що конкретні люди хочуть за всяку ціну прийти до влади, за всяку ціну одержати відповідні повноваження.
Тому все це можна робити, але у тій процедурі, яка передбачена Конституцією і Регламентом.
Недавно ще сесія була заблокована депутатами, які вимагали дотримання Регламенту, сьогодні Регламент дотримується кожної букви. Інші ж не дають можливості проводити засідання, тому що не задовольняються їхні наміри взяти повноту влади у свої руки. Але суспільство визначилося інакше", - зазначив Голова Верховної Ради України. Він зауважив, що все, що діється у сесійній залі є провокацією, зорієнтованою на те, щоб парламент не працював.
Олександр Мороз оголосив перерву, запросивши на Погоджувальну раду керівників депутатський фракцій.
Після закінчення перерви головуючий поінформував про підсумки Погоджувальної ради, на якій було вирішено надати слово для виступу представникам фракцій, а потім прийнявши деякі процедурні рішення, зробити перерву до 16 годину і далі продовжити роботу.
Представники фракцій виступали з місця під супровід сирен гучномовців. Від виступів відмовилися представники фракцій "Наша Україна" і БЮТ.
Промовці у своїх виступах вітали створення Коаліції депутатських фракцій, висловили готовність взяти на себе відповідальність за все, що відбувається у державі.
Представники фракцій - учасників коаліції запевнили, що найближчим часом буде обрано керівництво Верховної Ради і комітети Верховної Ради України, Україна одержить Прем'єр-міністра і повноважний уряд, який буде розв'язувати економічні, соціальні і політичні проблеми.
Промовці осудили дії колег з фракцій БЮТ і "Нашої України". У виступах зазначалося, що ніхто сьогодні не порушує ні Конституції, ні регламенту. Тому блокування роботи Верховної Ради є безглуздим і свідчить про глибоку неповагу до парламенту, як вищого законодавчого органу, і до всього українського народу, який обирав парламент.
Після закінчення виступів головуючий поставив на голосування пропозицію про продовження вечірнього засідання до повного розгляду всіх питань порядку денного. Її підтримали 235 народних депутатів.
На цьому ранкове засідання завершилося.
На вечірньому засіданні народні депутати з фракції Партії регіонів продовжили блокування президії, усіх підходів до неї, трибуни для виступів, сектору управління системою "Рада".
З появою у сесійній залі Голови Верховної Ради України Олександра Мороза депутати з фракцій "Наша Україна" і БЮТ увімкнули гучномовці, інші шумові пристрої. У сесійній залі виникали бійки, в яких брали участь народні депутати з фракцій Коаліції проти депутатів з фракцій "Наша Україна" і БЮТ.
Голова Верховної Ради України Олександр Мороз, відкривши вечірнє засідання, попередив депутатів про можливість позбавлення депутатського мандату тих депутатів, хто буде порушувати Регламент, який забороняє протиправні дії в сесійній залі.
Далі головуючий оголосив до розгляду два проекти постанов про перелік, кількісний склад, предмети відання комітетів Верховної Ради України. Першим з них, авторами якого є народні депутати Р.Зварич, Й.Вінський, О.Турчинов, пропонувалося створити 23 комітети і Спеціальну контрольну комісію з питань приватизації.
Другим проектом постанови народного депутата О.Мороза, передбачається у Верховній Раді створити 26 комітети і Спеціальну контрольну комісію з питань приватизації та затвердити предмети їх відання.
У ході голосування перший проект постанови, набравши всього 2 голоси "за", був відхилений.
Другий проект постанови народні депутати підтримали 227-ма голосами.
Далі головуючий оголосив до розгляду питання про обрання першого заступника Голови Верховної Ради. Народні депутати внесли пропозицію про обрання на цю посаду кандидатуру народного депутата Адама Мартинюка. Інших кандидатур не пропонувалося.
Адам Мартинюк у своєму виступі зазначив, що на сьогодні в сесійній залі є багато народних депутатів попереднього скликання, які знають його роботу на посаді першого заступника Голови Верховної Ради.
"Я є таким, як є, таким я і залишаюся", - сказав А.Мартинюк.
Відбулося обговорення кандидатури на посаду першого заступника Голови Верховної Ради України, після якого головуючий оголосив перерву.
Вечірнє засідання відновилося о 18-ій годині 17 хвилин.
Голова Верховної Ради України Олександр Мороз поінформував про засідання Погоджувальної ради і телефонну розмову з Президентом України. Під час телефонної розмови Президент України запропонував Голові Верховної Ради України зустрітися для обговорення ситуації, яка склалася у сесійній залі парламенту. Олександр Мороз висловив готовність зустрітися з Президентом України.
Олександр Мороз оголосив про входження народних депутатів Олександра Волкова, Володимира Заплатинського (обидва з фракції "Наша Україна") і Володимира Зубика (фракція БЮТ) до складу антикризової коаліції.
Після цього у зв'язку з тим, що Голова Верховної Ради України їде на зустріч з Президентом України, а вести засідання нікому, оскільки заступники Голови Верховної Ради України не обрані, у засіданні було оголошено перерву. Під час неї члени Лічильної групи зібралися для обговорення форми бюлетеня для таємного голосування по кандидатурі на посаду першого заступника Голови Верховної Ради України.
Після повернення із зустрічі з Президентом України Голова Верховної Ради України Олександр Мороз поінформував депутатів про підсумки зустрічі. Його виступ супроводжували сирени гучномовців.
О.Мороз повідомив, що Президент висловився щодо необхідності створення широкої коаліції і створення умов для такої широкої коаліції шляхом переговорів, які треба провести із представниками всіх політичних сил, представлених у парламенті.
О.Мороз висловив підтримку такої ідеї, бо вона була в основі з самого початку створення парламенту.
У роботі Верховної Ради України було оголошено 15-хвилинну перерву для друку бюлетенів для голосування по кандидатурі першого заступника голови парламенту.
Після закінчення перерви член Лічильної комісії Ярослав Сухий повідомив, що через неявку представників БЮТ та "Нашої України" - членів Лічильної комісії, в тому числі її голови Євгена Шаго та його заступника Рефата Чубарова, Лічильна комісія прийняла рішення переобрати керівництво комісії і головою комісії було обрано Ярослава Сухого, а його заступником народного депутата Петра Цибенка.
Після цього Я.Сухий запропонував депутатам ухвалити форму бюлетеня для голосування по кандидатурі першого заступника, до якого пропонувалося внести одне прізвище члена фракції КПУ Адама Мартинюка. Це рішення підтримав 241 народний депутат.
Після цього була оголошена перерва для друку бюлетенів.
Голова Лічильної комісії Ярослав Сухий по її закінченні поінформував народних депутатів про те, як відбуватиметься голосування, що мало тривати годину. Під час перерви народні депутати взяли участь у таємному голосуванні по обранню першого заступника Голови Верховної Ради.
Після завершення голосування голова Лічильної комісії Ярослав Сухий оголосив підсумки голосування, згідно з якими першим заступником Голови Верховної Ради України обрано представника КПУ Адама Мартинюка. За його кандидатуру проголосувало 239 народних депутатів.
Голова Верховної Ради України Олександр Мороз нагадав, що наступним питанням порядку денного буде призначення голів та заступників голів комітетів.
Завтра фракції повинні визначитися з цього приводу, делегувати своїх кандидатів у ці комітети. Для підготовки цієї роботи і проведення подальших консультацій завтра засідання не відбудуться. Питання про призначення голів та заступників голів передбачається розглянути на пленарному засіданні у четвер.
На цьому вечірнє засідання завершилося.
Наступне пленарне засідання Верховної Ради України відбудеться в четвер, 13 липня.