Комітет з питань науки і освіти звернувся до Президента України Л.Кучми з проханням терміново провести нараду Ради національної безпеки і оборони України і вжити рішучих заходів для виправлення ситуації з фінансуванням освіти і науки

10 листопада 2003, 12:06

Комітет з питань науки і освіти звернувся до Президента України Л.Кучми з проханням терміново провести нараду Ради національної безпеки і оборони України і вжити рішучих заходів для виправлення ситуації з фінансуванням освіти і науки. Члени Комітету зазначають, що проектом закону про Державний бюджет України на 2004 рік передбачений такий рівень фінансування освіти і науки, який може призвести до остаточного руйнування цих галузей.

У листі на ім'я Президента України народні депутати повідомляють, що зроблений ними детальний аналіз проекту закону про Державний бюджет України на 2004 рік, свідчить про кризовий стан та відсутність перспектив фінансування освіти і науки, ігнорування з боку органів виконавчої влади відповідного законодавства України.

Члени Комітету звертають увагу, що у проекті закону про Державний бюджет України на 2004 рік, прийнятому Верховною Радою України в першому читанні, видатки на освіту і науку становлять відповідно 4,57 % та 0,33 % від ВВП замість передбачених чинним законодавством 8 % і 1,7 % відповідно.

Комітет вважає, що пріоритетними завданнями бюджету на 2004 рік в частині фінансування освіти і науки мають бути:

- безумовне забезпечення відновлення з 1 січня 2004 року співвідношень у посадових окладах працівників бюджетних установ освіти і науки, виходячи із встановленої на 2004 рік мінімальної заробітної плати 237 гривень на місяць та пропонуватимуть підвищити з 1 вересня 2004 року посадові оклади працівників освіти на 20%, що дозволить забезпечити подвоєння заробітної плати освітян у порівнянні з початком 2003 р. (на ці цілі потрібно 1737,0 млн. грн.);

- недопущення оподаткування податком на додану вартість, податком на прибуток підприємств, плати за землю підприємств, установ і закладів освіти і науки;

- забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у навчальних закладах. Додатково на ці цілі потрібно 12292,8 тис. грн.;

- виділення необхідних бюджетних ресурсів на ключові завдання модернізації освіти: забезпечення підручниками (додатково потрібно ще 25 млн. грн.), комп'ютеризації освіти, створення індустрії технічних засобів навчання.

- надання всебічної підтримки Національній академії наук України шляхом підвищення заробітної плати працівників НАНУ, матеріально-технічного забезпечення НДДКР, фінансування Державного фонду фундаментальних досліджень, наукових та науково-технічних програм, забезпечення ефективної діяльності технопарків тощо. На ці цілі необхідно виділити 160 млн. грн.