Комітет з питань правосуддя рекомендує парламенту направити на доопрацювання проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо уніфікації окремих положень стосовно поняття "треті особи")

Інформаційне управління
01 червня 2012, 15:57

Законопроект (реєстр. №10342) спрямований на уніфікацію положень процесуальних кодексів стосовно поняття третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги, та удосконалення термінології відповідно до філологічної чистоти української мови.

Члени Комітету зазначали, що проектом передбачається внесення редакційних змін до статті 53 Кодексу адміністративного судочинства для філологічної чистоти української мови. Крім того пропонується внести зміни до статті 34 Цивільного процесуального кодексу та статті 26 Господарського процесуального кодексу щодо третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору.

Під час обговорення народні депутати висловили зауваження до законопроекту. Зокрема, парламентарії наголошували, що відповідно до чинної редакції частини першої статті 53 КАС передбачається, що треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, вступають у справу, пред'явивши позов до сторін, тобто одночасно як до позивача, так і відповідача. Проте у більшості випадків зазначена третя сторона має певні вимоги лише до відповідача або позивача у справі і не має їх до іншої сторони спору. Таким чином, на думку народних депутатів, більш доцільним є уточнення у частині першій цієї статті того, що третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, може вступити у справу, подавши позов до однієї чи обох сторін. Саме тому, члени Комітету пропонують зберегти у частинах перших статті 34 ЦПК та статті 26 ГПК положення про те, що третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, вступає у справу, подавши позов до однієї чи обох сторін.

Крім того, члени Комітету зазначали, що змінами до частини першої статті 53 КАС пропонується слова "пред'явивши адміністративний позов" замінити словами "після подання позову". Так, перше речення частини першої статті 53 КАС у редакції із запропонованими змінами передбачатиме, що треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу у будь-який час до закінчення судового розгляду після подання позову до сторін. Водночас, перше речення статті 53 КАС у редакції із запропонованими змінами суперечитиме частині першій статті 104 КАС, якою встановлено, що позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції. Таким чином, із системного аналізу статей 53 та 104 КАС випливає, що треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу у будь-який час до закінчення судового розгляду, пред'явивши позов до сторін шляхом подання позовної заяви до суду, що є логічним та процесуально закономірним.

Щодо запропонованого у проекті уточнення того, що третя особа має право вступити у справу після подання позову, зазначалось, що у відповідному положенні чинної редакції частин першої статей 53 КАС, 34 ЦПК, 26 ГПК визначається спосіб вступу третьої особи до справи, а не час такого вступу. Тому, на думку експертів Головного науково-експертного управління Верховної Ради, у змінах до статей 53 КАС, 34 ЦПК, 26 ГПК слова "після подання" слід замінити на "шляхом подання".