26 жовтня 2011, 16:37
Законопроектом (реєстр. №8706) пропонується внести зміни до статей 25, 52, 79, 91, 106 та 121-2 Господарського процесуального кодексу, які спрямовані на усунення перешкод для швидкого та своєчасного розгляду справи господарськими судами.
Під час обговорення народні депутати висловили низку зауважень до законопроекту. Зокрема, зазначалося, що запропоновані зміни до статті 25 Кодексу закріплюють можливості процесуального правонаступництва для всіх учасників процесу, передбачивши, що у разі вибуття одного з учасників процесу, господарський суд здійснює заміну цього учасника його правонаступником. Однак, народні депутати наголошували, що це питання вже достатньо врегульовано у Кодексі. Крім того така пропозиція, на думку членів Комітету, не є прийнятною, оскільки цим збільшується коло осіб, що мають право на правонаступництво, яке можливе лише у випадках коли права та обов‘язки сторони спору переходять до іншої особи.
Члени Комітету наголошували, що доповнення до статті 52 Кодексу стосовно зупинення перебігу процесуальних строків у випадку надіслання справи до апеляційної чи касаційної інстанції, не узгоджуються зі статтею 79, якою вже визначені підстави для зупинення провадження у справі, а строки розгляду справ в судах відповідних інстанцій визначені розділами XII-XII-I Кодексу. Крім того, такі зміни призведуть до офіційного збільшення строку розгляду справи.
Також парламентарії наголошували, що відповідні доповнення до статей 91 та 106 Кодексу положеннями про повернення судом апеляційної скарги на "неіснуюче рішення", "неіснуючу ухвалу" не можуть бути підтримані, оскільки вводяться необгрунтовані нові терміни, а питання оскарження рішення, по якому була прийнята постанова апеляційним судом, вже врегульоване у статті 94, якою визначено вимоги до форми і змісту апеляційної скарги, а у статті 97 встановлені підстави для повернення апеляційної скарги. Водночас, чинна редакція статті 106 передбачає, що подання апеляційної скарги на ухвалу місцевого господарського суду не перешкоджає продовженню розгляду справи цим судом.
На думку членів Комітету, запропоновані доповнення до статті 121-2 Господарського процесуального кодексу положеннями про підстави повернення скарг на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби не є суттєвими, оскільки питання прийняття таких скарг вирішується судом за загальними правилами, встановленими для позовних заяв, а статті 62, 63 Кодексу визначають перелік підстав для відмови у прийнятті позовної заяви до провадження та повернення її заявникові.
Крім того, на засіданні зазначалося й про те, що з огляду на зауваження та пропозиції Міністерства юстиції, а також Верховного Суду України, за результатами розгляду у першому читанні поданий проект доцільно повернути на доопрацювання.