Пленарне засідання 8 квітня 2005 року

08 квітня 2005, 15:58

У П'ЯТНИЦЮ, 8 КВІТНЯ, ЗАВЕРШИВСЯ ЧЕРГОВИЙ ПЛЕНАРНИЙ ТИЖДЕНЬ СЬОМОЇ СЕСIЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ ЧЕТВЕРТОГО СКЛИКАННЯ.

Голова Верховної Ради України Володимир Литвин на початку ранкового засідання поінформував про зміни у складі депутатських фракцій і груп, зокрема про вихід народного депутата Віктора Тимошенка з фракції "Регіони України" і його входження до фракції НПУ.

Головуючий поінформував про результати роботи Верховної Ради на пленарному засіданні 7 квітня. Розглянуто всього дев'ять питань порядку денного, 15 проектів постанов. За результатами розгляду прийнято 15 постанов, а також заслухано інформацію Генерального прокурора, міністра внутрішніх справ та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини стосовно обставин затримання голови Донецької обласної ради Бориса Колеснікова.

Про результати таємного голосування по виборах членів Конституційного Суду України, яке відбулося 7 квітня, поінформував голова Лічильної комісії Валерій Мішура. На підставі результатів таємного голосування Лічильна комісія встановила: кількість народних депутатів, повноваження яких визнані - 447, кількість народних депутатів, які одержали бюлетені для таємного голосування – 109. Відповідно до статей 85 та 147 Конституції України, статті 7 Закону України про Конституційний суд України, статті 3.2.5 та глави 3.7 Регламенту Верховної Ради України Лічильна комісія вирішила вважати вибори щодо призначення на посаду судді Конституційного суду України такими, що не відбулися.

Потім головуючий оголосив депутатські запити. Із заявами, повідомленнями, внесенням пропозицій виступили народні депутати.

Дві фракції - Демократичні ініціативи" та "Демократична Україна" наполягли на оголошенні перерви. Народний депутат Володимир Воюш, який виступив від фракції СДПУ(о), зробив заяву про ситуацію, яка склалася навколо Національного академічного театру російської драми ім. Л.Українки "внаслідок переслідування колективу театру, яке виразилося у тому числі проведенням прокурорських перевірок". Єдиною причиною такої "пильної уваги" прокуратури до театру, фракція СДПУ(о) вважає політичну позицію колективу і його режисера Михайла Резніковича, які під час президентських виборів активно і відкрито підтримали кандидата на посаду Президента України Віктора Януковича.

Фракція вважає, що грубе втручання у справи культури сприяє дестабілізації і так достатньо напруженої обстановки у суспільстві.

Фракція висловила рішучий протест і засудила дії влади і звернулася з вимогою до Президента України негайно втрутитися у ситуацію, яка склалася.

Після цього народні депутати підтримали Постанову про встановлення меж м. Калуш Івано-Франківської області.

З інформацією про обставини затримання голови Донецької обласної ради Б.Колеснікова згідно з прийнятим 7 квітня рішенням Верховною Радою виступили Генеральний прокурор Святослав Піскун і міністр внутрішніх справ Юрій Луценко.

Генеральний прокурор повідомив, що 6 квітня було проведено ряд слідчих оперативних дій по цій справі слідчими, сумісною групою прокуратури та міністерства внутрішніх справ.

7 квітня Печерським районним судом міста Києва розпочато розгляд скарги захисника адвоката Федура в інтересах Колеснікова про визнання його затримання незаконним. Судом задоволено клопотання прокурора, який приймав участь у розгляді вказаної скарги про відкладення розгляду скарги, оскільки відповідно до статті 106 Кримінально-процесуального кодексу України така скарга має розглядатися суддею одночасно з поданням органу дізнання чи слідства про обрання запобіжного заходу відносно підозрюваного.

Станом на 7 квітня подання слідчого про обрання запобіжного заходу відносно Колеснікова до суду не надходило. Термін подачі слідчим такого подання спливає зранку 9 квітня. Інші матеріали кримінальної справи відносно Колеснікова станом на цей час не підлягають розголошенню, а інформація по справі з врахуванням вимог є таємницею слідства, і ця інформація є вичерпною.

Генеральний прокурор відповів на запитання народних депутатів, які, зокрема намагалися уточнити у нього: чи є ця справа політичною? На що С.Піскун відповів, що у цій справі є ознаки кримінального діяння. Згідно з цими ознаками, згідно статті Кримінально-процесуального кодексу слідчий або прокурор зобов'язаний вжити необхідних засобів. Слідство їх вживає. Якщо ці заходи будуть незаконні, зазначив Генеральний прокурор, то він миттєво відреагує. І неважливо буде це Колесніков, чи хтось інший.

С.Піскун попросив народних депутатів дати можливість правоохоронним органам розібратися. Якщо правоохоронні органи зробили помилку, вони цю помилку виправлять. "Ми намагаємося створити затриманому відповідні умови, які передбачені законом. Сьогодні є прямі на нього покази, які свідчать про те, що він нібито вчинив злочин. Ці покази підтверджені матеріалами кримінальної справи. Не відреагувати на це, не вчинити відповідних слідчих дій сьогодні не можна", - зазначив С.Піскун.

Народний депутат Олександр Мороз поцікавився у Генерального прокурора: предмет розгляду у суді - це дотримання процедури, передбаченої Кримінально-Процесуальним кодексом чи це аналіз підстав арешту чи затримання Колеснікова? І Чи немає підстав для зміни міри запобіжного заходу?

С.Піскун відповів, що з боку прокуратури порушень немає згідно Кримінально-процесуального кодексу. Якщо будуть виявлені які-небудь порушення з боку МВС, прокуратура миттєво відреагує. Генеральний прокурор наголосив: "те, що відбувається в суді, це справа суду, суд приймає рішення. Якщо суд прийме рішення звільнити або заарештувати, він має на це право. Суд оцінює докази, які йому подаються. Ми - сторона в процесі, така сама, як і адвокат, підзахисний".

Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко повідомив, що Колесніков затриманий 6 квітня о 12 годині 30 хвилин. Про затримання Колеснікова була негайно повідомлена його дружина о 13 годині. Захисник, визваний о 13 годині через дружину Колеснікова та його знайомого Шакурова, адвокат прибув, поблукавши по міністерствам після 17 години. В 17.36 хвилин почався в його присутності допит пана Колеснікова і закінчився в 17.50. Жодних порушень міністр тут не вбачає.

Ю.Луценко також зазначив, що вчорашній Печерський суд був порушенням норми 106 статті КПК, абсолютно прямим і вичерпним порушенням. Саме тому слідчий не підкоряється ні міністру МВС, нікому іншому, він особисто приймає рішення, і в нього є 72 години для того, щоб звернутися до суду, який має дати йому дозвіл на затримання або відкинути його.

Міністр також детально відповів на запитання народних депутатів, які стосувалися цієї справи.

Юрій Луценко нагадав, що справу розслідує Генеральна прокуратура України. Головне управління слідства МВС виконує окремі доручення. А він не збирається ховатися за чиюсь спину чи когось покривати. Всі слідчі дії міліція буде виконувати за дорученнями прокуратури, і якщо буде будь-яке порушення, люди будуть відповідати. Але якщо буде слідством або судом встановлено, що пан Колесніков є законослухняний громадянин і він був незаконно звинувачений в порушенні статті, тоді міністр перед ним особисто вибачиться, а всі, хто не фахово діяв в ході слідства, будуть покарані.

Головуючий нагадав, що комітетам з питань правової політики, з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією і з прав людини та національних меншин учора було дано доручення вивчити це питання і проінформувати народних депутатів.

Від комітетів виступив народний депутат Іван Вернидубов. Він доповів, що формально з суто юридичної, а не з політичної точки зору, треба говорити і давати оцінку таким юридичним фактам: підстави затримання Колеснікова вказані в статті шостій КПК України. Вона чітко визначає підстави для затримання особи. Жодної з них не дотримано, немає в наявності в протоколі. Слідчий в протоколі затримання підозрюваного як підставу затримання вказав, що очевидці, в тому числі потерпілі прямо вказали на особу, яка вчинила злочин.

До мотивів затримання слідчий виніс: припинення злочину, попередження можливості сховання від слідства і суду, третє - позбавлення можливої перешкоди встановлення істини в кримінальній справі. Проте, жодного факту чи конкретних відомостей, що могло б підтвердити такі мотиви затримання, слідчий не вказав.

Таким чином, є всі підстави у робочої групи стверджувати, що при затриманні Колеснікова було грубо порушено кримінально-процесуальне законодавство України.

Після виступу Генерального прокурора, міністра внутрішніх справ і представника від комітетів народні депутати вимагали також надати слово для виступу Уповноваженому з прав людини Ніні Карпачовій. Рішення про її виступ підтримали 244 депутати.

Ніна Карпачова зазначила, що затримання Колеснікова є грубим порушенням норм міжнародного законодавства, оскільки за міжнародним законодавством будь-яку людину можна затримувати до 48 годин. Це міжнародна норма. Україна приєдналася до цих стандартів, і вони стали частиною нашого законодавства.

Н.Карпачова також зазначила, що надягання наручників є однією з ознак катування. Для того є чіткі підстави в українському законодавстві.

Порушенням, за словами Н.Карпачової, є й те, що не було виконано норму закону, згідно з якими працівники міліції мали викликати адвоката з моменту затримання особи.

Н.Карпачова, закінчуючи свій виступ, наголосила, що було порушено право, процесуальні права затриманого, було порушено право затриманого на прямий і безперешкодний доступ до суду.

Уповноважений з прав людини також відповіла на запитання народних депутатів щодо цієї і інших резонансних справ. Н.Карпачова резюмувала, що на прикладі цієї та інших справ вона намагалася привернути увагу всього суспільства до того, що арешт, який було застосовано, було застосовано незаконно. І на резонансній справі показати всьому суспільству, як не повинно чинитися в нашій державі.

Підбиваючи підсумки обговорення питання, Голова Верховної Ради Володимир Литвин наголосив, що "чим більше ми говоримо про цю і інші проблеми, тим далі ми віддаляємося від істини... Два дні розмов нічого не дали. Нам потрібна істина. Згадайте попередній період, коли вимагали об'єктивності одні, а інші байдуже дивилися, сьогодні все помінялося навпаки. Одні задоволено потирають долоні, інші вимагають істини".

В.Литвин, згадавши про порушені кримінальні справи, зазначив: "Те, що вчора було криміналом - сьогодні стало законом. Те, що вчора було законом - стало криміналом. Виникає питання: в якому суспільстві ми живемо? Ми принижуємо сьогодні оцим усім Україну, принижуємо себе. Водночас не маємо об'єктивної і вичерпної інформації. Всі щось недомовляють. Я думаю нам треба не стільки говорити про особи, а про процеси, які відбуваються сьогодні в Україні".

Голова Верховної Ради нагадав також про ще одну проблему – прослуховування. "Я це покажу на особистому прикладі, документально покажу це все. Я питаю: в якій державі ми живемо, коли дозволяють собі от таке по відношенню до Голови Верховної Ради, "не першої і не другої людини" в цій державі. Я ще раз хочу сказати те, що продовжується, це політична розправа, я маю на увазі про прослуховування, слідкування і таке інше".

Володимир Литвин звернувся до народних депутатів треба "не просто обурюватися, якщо є позиція Верховної Ради і об'єктивна позиція, то треба виходити на якісь рішення, на якісь пропозиції". "Де проекти постанов?", - запитав В.Литвин. "Ось сьогодні говорять про щось, а нічого ж немає, бо без конкретного виходу з цієї розмови два дні - це випускання пари. То не потрібно тоді компрометувати Верховну Раду, якщо немає вагомих підстав якихось запропонувати рішення".

Народні депутати в кінці засідання виступили із заявами, повідомленнями у розділі "Різне".

На цьому пленарне засідання завершилося.

12 квітня у Верховній Раді відбудеться День Уряду з порядком денним: "19-ті роковини Чорнобильської катастрофи. Стан виконання законодавства України щодо комплексного вирішення питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи".

13 квітня відбудуться парламентські слухання: "Перспективи створення громадського телерадіомовлення в Україні".

13-15 квітня народні депутати працюють у комітетах, фракціях і групах.