12 липня 2011, 16:53
Законопроектом (реєстр. №7386) пропонується внести доповнення до частин 2, 3 статті 36, частини 2 статті 127 Цивільного процесуального кодексу, згідно з якими третій особі, яка залучається до справи, мають надаватися копії позовної заяви та доданих до неї документів, а також уточнити зміст пункту 4 частини 1 статті 205 щодо визначення укладення мирової угоди підставою для закриття провадження у справі.
Члени Комітету
наголошували, що проект спрямований на забезпечення прав третіх осіб на повне
ознайомлення із змістом позову та всіма матеріалами на яких ґрунтується позов
та усунення неузгодженостей між статтями кодексу з приводу повідомлення третіх
осіб та закриття справи у зв'язку з укладенням мирової угоди сторонами.
Під час обговорення народні депутати висловили низку зауважень до законопроекту. Зокрема, зазначалося, що запропоновані зміни про усунення розбіжностей між статтею 127 і статтею 120 Цивільного процесуального кодексу, згідно з якими позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, що забезпечує права третіх осіб на ознайомлення зі змістом позову. Водночас вбачається, що логічним було б доповнити статтю 36 Цивільного процесуального кодексу положенням про порядок залучення до участі у справі третьої особи за ініціативою суду, оскільки стаття 35 цього кодексу встановлює, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог, можуть бути залучені до участі у справі за ініціативою суду.
Тому, вважають парламентарії, потребує доповнення і стаття 119 Цивільного процесуального кодексу, яка регулює форму і зміст позовної заяви щодо імені (найменування) третіх осіб, які залучаються до справи.
Також народні депутати наголошували, що відповідно до статті 175 Цивільного процесуального кодексу суд повинен перевірити умови мирової угоди на предмет дотримання її вимогам закону. На думку членів Комітету, запропоновані зміни до пункту 4 частини 1 статті 205 Цивільного процесуального кодексу скасовують обов'язковий порядок визнання мирової угоди судом при закритті провадження у справі на підставі укладення сторонами цієї угоди, що може мати негативні правові наслідки в разі порушення прав, свобод або інтересів інших осіб.
Крім того, на засіданні зазначалося й про те, що з огляду на зауваження та пропозиції Верховного Суду України, а також відповідно до висновку Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради, за результатами розгляду у першому читанні поданий проект доцільно повернути на доопрацювання.