Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин рекомендує парламенту прийняти за основу законопроект про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо приведення у відповідність із Кодексом України про надра)

13 травня 2011, 14:10

Publish

Документом (реєстр. №8238) пропонується внести зміни до статті 150 Земельного кодексу, згідно з якими до особливо цінних земель, передбачених цією статтею, пропонується віднести "торфовища, що використовуються в якості земель сільськогосподарського призначення", замінивши формулювання "торфовища з глибиною залягання торфу більше одного метра та осушені незалежно від глибини" Передбачається також можливість вилучення цих земель для видобування торфу.

Крім цього, документ містить пропозицію звільнити від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва громадян та юридичних осіб у разі використання ними земельних ділянок для "видобування торфу за умови повернення земельних ділянок у стані, придатному для використання у суспільному виробництві". Народний депутат Катерина Ващук, однн з авторів законопроекту, наголосила, зокрема, що чинна редакція частини першої статті 208 Земельного кодексу передбачає звільнення від такого відшкодування при використанні земельних ділянок для видобування торфу за умови повернення земельних ділянок у "стані, придатному для попереднього використання". Враховуючи, що торфовища з глибиною залягання торфу до одного метра згідно з технологічними умовами не підлягають промисловій розробці і можуть використовуватися тільки як сільгоспугіддя, до особливо цінних земель віднесені всі торфовища в Україні. Це, за словами народних депутатів, унеможливило вилучення торфовищ та окремих, навіть невеликих торфоділянок для промислової розробки торфу, а сама торфовидобувна галузь функціонує поза законом.

На думку членів Комітету, через значні ускладнення порядку надання ділянок торфовищ для їх промислової розробки значна частина діючих торфодобувних підприємств працює з постійним дефіцитом виробничих потужностей для видобування торфу, що негативно впливає на їх виробничу та фінансово-господарську діяльність, на забезпечення населення цим дешевим та ефективним паливом. Водночас, наголошувалося під час обговорення, складається катастрофічна економічна ситуація з використанням осушених торфовищ, загальна площа яких в сільськогосподарському та лісогосподарському користуванні становить біля 300 тис. га, що становить майже третину від загальної кількості площі торфовищ України. Під промисловим видобутком торфу зайнято менше одного відсотка від загальної площі торфовищ.

Народні депутати також підкреслили, що осушені торфовища в сільськогосподарському виробництві використовується неефективно або взагалі не використовується, заростають бур´янами, кущами, а гідротехнічні споруди, осушувальні канали, насосні станції, мости через канали та шлюзи руйнуються або зруйновані, у зв´язку з чим із року в рік зростає загроза торф´яних пожеж, які носять надзвичайно небезпечний характер, адже вогонь перекидається на населені пункти, ліси, посіви сільгоспкультур, промислові об´єкти, залізниці та інші споруди.

За словами членів Комітету, реалізація положень законопроекту дозволить вирішити окреслені проблеми галузі.