Комітет з питань правової політики рекомендує парламенту відхилити низку проектів постанов про звільнення суддів Конституційного Суду України

21 червня 2010, 12:27

Publish

На засіданні Комітету було розглянуто проекти про звільнення суддів Конституційного Суду Овчаренка В.А., Маркуш М.А., Ткачука П.М., Головіна А.С., Колоса М.І. (реєстр. №№6298, 6297, 6296, 6295, 6294).

В супровідних документах до проектів зазначається, що 6 квітня ц.р. Конституційний Суд всупереч Конституції України постановив Рішення у справі за конституційним поданням 68 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення положень частини шостої статті 83 Конституції України, частини четвертої статті 59 Регламенту Верховної Ради стосовно можливості безпосередньої участі окремих народних депутатів у формуванні коаліції депутатських фракцій, яким дозволив депутатам індивідуально входити до складу коаліції депутатських фракцій у парламенті.

На думку автора проектів, народного депутата Р.Зварича, під час прийняття рішення "судді Конституційного Суду, які голосували за Рішення № 11-рп/ 2010 від 6 квітня 2010 року свідомо порушили складену ними присягу судді КС, нечесно і несумлінно виконавши високі обов'язки судді КС та не забезпечили верховенство Конституції України, а тому, відповідно до пункту 26 частини першої статті 85, пункту 5 частини п´ятої статті 126 та статті 149 Конституції України повинні бути звільнені з посади судді Конституційного Суду України у зв´язку з порушенням присяги".

Під час обговорення члени Комітету наголошували, що статтею 149, пунктом 5 частини п‘ятої статті 126 Конституції України визначено, що суддя КС звільняється з посади органом, що його обрав або призначив у разі порушення суддею присяги.

Ці конституційні приписи реалізуються в нормах частини першої (пунктах четвертому, п‘ятому) та частини другої статті 23 Закону "Про Конституційний Суд України", якими передбачено, що Верховна Рада ухвалює рішення про припинення повноважень судді КС у разі порушення ним присяги або вимог щодо несумісності.

Отже, вважають народні депутати, для прийняття рішення про звільнення з посади суддів Овчаренка В.А., Маркуш М.А., Ткачука П.М., Головіна А.С., Колоса М.І. необхідно провести перевірку викладених у проектах висновків і обґрунтувань.

На думку членів Комітету, запропоноване у проектах постанов обґрунтування не містить конкретної інформації про порушення суддями обов`язків, передбачених у статті 6 Закону "Про статус суддів".

На засіданні зазначалося також, що згідно частини другої статті 28 Закону "Про Конституційний Суд України", судді КС не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у КС та на його колегіях, за винятком відповідальності за образу чи наклеп при розгляді справ, прийнятті рішень та дачі висновків Конституційним Судом.

Крім того, наголошували парламентарії, відповідно до частини шостої статті 14 Закону "Про судоустрій України", суддям забезпечується свобода неупередженого вирішення судових справ відповідно до їх внутрішнього переконання, що ґрунтується на вимогах закону.

Комітет вважає, що для проведення повної та об`єктивної перевірки фактів, викладених у проектах постанов, необхідно дослідити матеріали справи за конституційним поданням 68 народних депутатів щодо офіційного тлумачення положень частини шостої статті 83 Конституції України, частини четвертої статті 59 Регламенту Верховної Ради стосовно можливості безпосередньої участі окремих народних депутатів у формуванні коаліції депутатських фракцій.

Крім того, Комітет не має можливості підтвердити чи спростувати факт, наведений у проектах постанов, про результати голосування суддів Овчаренка В.А., Маркуш М.А., Ткачука П.М., Головіна А.С., Колоса М.І. на закритому засіданні КС, оскільки Регламент Конституційного Суду визначив, що його рішення та висновки у конкретних справах приймаються на закритих засіданнях, тому результати голосування суддів не підлягають публічному розголошенню.

Комітет вважає, що не володіє достатніми повноваженнями щодо проведення ґрунтовної перевірки для з`ясування обставин та фактів, які можуть свідчити про наявність у діях суддів Конституційного Суду ознак порушення ними присяги.

Водночас, Комітет звертає увагу парламентаріїв на те, що Законом "Про Регламент Верховної Ради України" передбачено, що звернення до Верховної Ради про звільнення з посади судді КС подається Конституційним Судом.