Комітет з питань правосуддя рекомендує парламенту відхилити проект закону про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо підсудності та особливостей провадження по окремих категоріях адміністративних справ

27 травня 2010, 13:50

Publish

Законопроектом (реєстр. № 6247) передбачається внести зміни до статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС), якими розгляд адміністративних справ за участю обласної ради, Київської або Севастопольської міських рад віднести до компетенції окружних адміністративних судів. Також пропонується доповнити КАС України статтею 171-1, якою визначити особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, та внести зміни до частини першої статті 185 КАС, якими позбавити сторони, інших учасників процесу та осіб, які не брали участі у справі, права оскаржити в окремих випадках в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції.

Проаналізувавши законопроект, Комітет висловив низку зауважень до нього.

Зокрема, пропозиція щодо віднесення адміністративних справ, у яких однією із сторін є обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, до предметної підсудності окружних адміністративних судів, вважають народні депутати, приведе до створення колізії між різними положеннями статті 18 КАС.

На засіданні зазначалося, що згідно зі статтею 140 Конституції України "обласні ради, Київська і Севастопольська міські ради є органами місцевого самоврядування, а предметна підсудність адміністративних справ, сторонами у яких є органи місцевого самоврядування, їх посадові чи службові особи, встановлена ст. 18 КАС і відповідно до її приписів вказані справи підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам". Водночас, наголошували парламентарії, у тексті частини 2 статті 18 КАС прямо зазначено, що окружним адміністративним судам не підсудні справи, "які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам". Відтак, вважають члени Комітету, в разі прийняття запропонованого проектом доповнення до ч. 2 ст. 18 КАС буде неможливо зрозуміти, які ж саме суди уповноважені розглядати відповідну категорію справ.

Пропозиція віднести адміністративні справи, стороною в яких є обласні ради чи Київська або Севастопольська міські ради, до підсудності окружних адміністративних судів, на думку народних депутатів, суперечить принципу доступності населення до адміністративного судочинства, оскільки у вказаних містах та областях створено тільки по одному окружному адміністративному суду, доступність населення до яких ускладнена не тільки відстанню до них, але й завантаженістю суддів.

Члени Комітету акцентували увагу й на тому, що проектом пропонується зміни, згідно з якими рішення місцевого загального суду як адміністративного суду у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності є остаточним і оскарженню не підлягає.

Народні депутати наголосили, що частиною третьою статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства визначено забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом. Стаття 12 Закону "Про судоустрій України" встановлює, що учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, передбачених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення. При цьому, право на оскарження судових рішень є одним з основних положень адміністративного процесу. Отже, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження судових рішень є принципом адміністративного судочинства, що спрямований на забезпечення законності та обґрунтованості судових рішень (стаття 7 КАС). Відповідно до статті 13 КАС особам, які беруть участь у справі, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, забезпечується право на апеляційне та касаційне оскарження рішень адміністративного суду у випадках та порядку, встановлених цим Кодексом.

Тому, вважають парламентарії, частина друга запропонованої редакції статті 171-1 КАС України, якою пропонується обмежити право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення, суперечить зазначеним нормам Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства та Закону "Про судоустрій України", оскільки рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності пов´язане з обмеженням її прав і свобод, а тому вона повинна мати право принаймні на апеляційне оскарження відповідного рішення суду.