Комітет з питань правосуддя рекомендує парламенту прийняти за основу проект закону "Про судоустрій і статус суддів"

03 червня 2010, 10:45

Publish

На засіданні Комітету зазначалося, що законопроект спрямований на визначення правових засад судоустрою і статусу суддів в Україні. Члени Комітету наголошували, що метою прийняття закону є: реформування системи судочинства  відповідно до міжнародних стандартів; підвищення ролі суду та статусу судді у суспільстві; забезпечення незалежності суддів від впливу, у тому числі в системі правосуддя; спрощення процедури доступу до суду для кожного громадянина.

З метою вдосконалення системи судів загальної юрисдикції законопроектом (реєстр. №6450), зокрема, передбачається створення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, який нарівні з Вищим адміністративним судом та Вищим господарським судом функціонуватиме як суд касаційної інстанції.

Водночас за Верховним Судом залишатимуться повноваження щодо перегляду справ з підстав: неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло за собою ухвалення протилежних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах; встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.

Кількість суддів Верховного Суду передбачається зменшити до двадцяти - по п`ять суддів від кожної спеціалізованої юрисдикції (цивільної, кримінальної, господарської, адміністративної). Нинішнім суддям Верховного Суду створюються можливості для переходу до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ за спрощеною процедурою, а також для переходу до інших судів. При цьому, соціальні гарантії, встановлені для суддів Верховного Суду, зберігаються. Згідно із проектом, судді Верховного Суду, які виявлять бажання залишитися у Верховному Суді, залишаться в ньому, а вакантні посади не будуть заповнюватися, поки кількість суддів не зменшиться до двадцяти.

Законопроектом передбачається обов'язкове призначення членами Вищої ради юстиції суддів, обраних безстроково.

Також проектом пропонується вдосконалити та оптимізувати процедуру притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Так, на відміну від чинного законодавства, проектом передбачається право на звернення зі скаргою (заявою) на поведінку судді, яка може мати наслідком дисциплінарну відповідальність, кожного, кому відомі такі факти. Отже, вважають народні депутати, створюються можливості для кожного громадянина захистити себе від протиправних дій судді.

Крім того, передбачається ліквідувати територіальні кваліфікаційні комісії, а їх повноваження передати Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, що, на думку народних депутатів, оптимізує процедуру розгляду питань, пов´язаних із дисциплінарною відповідальністю.

Відповідно до законопроекту член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для розгляду конкретної справи визначатиметься за допомогою автоматизованої системи.

З метою підвищення ефективності роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів запроваджується адміністративна відповідальність за ненадання чи несвоєчасне надання відповіді на запит Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та її членів.

Законопроект для забезпечення незалежності судів у процесі їх фінансування з Державного бюджету України передбачає визначення Державної судової адміністрації як незалежного органу в системі правосуддя, керівництво якого призначається та звільняється Радою суддів України.