19 березня 2026, 10:17
Суд у Варшаві ухвалив рішення про екстрадицію до України російського археолога Олександра Бутягіна, співробітника Державного Ермітажу, якого підозрюють у незаконних розкопках і вивезенні культурних цінностей з тимчасово окупованого Криму.
Про це повідомила заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.
За даними слідства, російський археолог працював у районі Керчі без дозволу України після окупації півострова, фактично сприяючи розграбуванню української культурної спадщини.
«російські «науковці» роками діяли з відчуттям повної безкарності — розкопували, вивозили артефакти і паралельно легітимізували це на міжнародних майданчиках. Так більше не буде», — заявила заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики.
Євгенія Кравчук наголосила, що це рішення є чітким сигналом: відповідальність за злочини на окупованих територіях неминуча.
«Це прецедент. Злочини проти української культурної спадщини отримають правову оцінку», — підкреслила вона.
Очікується, що після завершення процедур у Варшаві Олександра Бутягіна передадуть українській стороні.
Ця справа може стати переломним моментом у притягненні до відповідальності осіб, причетних до культурного грабунку на окупованих територіях.
«Я продовжуватиму працювати над цією темою на міжнародному рівні, зокрема в ПАРЄ», — наголосила Євгенія Кравчук.