Підписано меморандум між Парламентською спецкомісією та оборонними асоціаціями для стимулювання інвестицій в ОПК

Прес-служба Апарату Верховної Ради України
11 жовтня 2024, 18:46

 

Оборонні асоціації, що представляють понад 400 підприємств ОПК та депутати, що входять до Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України по захисту прав інвесторів підписали меморандум про співпрацю в якій визначили кроки необхідні для розвитку сфери.

Меморандум було підписано під час прес-конференції, яка відбулася в Києві 11 жовтня 2024 року за участі народних депутатів Галини Янченко, Олександра Ковальчука та представників асоціацій - Ігор Фоменко - “ФРУ Дефенс”, Сергій Висоцький - “NAUDI”, Лариса Татаринцева - “Ліга оборонних підприємств” та Катерина Михалко - “Технологічні сили України”.

“Український оборонний сектор зріс в 6 разів з початку війни. На сьогодні, це один з секторів економіки, який розвивається найшвидше, лише з початку року мені відомо про приватні міжнародні інвестиції в сектор в розмірі 15 мільйонів доларів. Проте є багато факторів що обмежують як кількість інвестицій так розвиток сектору в цілому.

Саме для вирішення цих питань ми створили робочу групу з питань ОПК, щоб усунути ці перешкоди працюючи спільно з виробниками - реальним сектором економіки.”, - зазначила народна депутатка Галина Янченко.

В підписаному меморандумі зазначено, що всі будуть спільно працювати над вирішенням трьох великих напрямків:

Удосконалення умов державних закупівель:

Покращення доступу до фінансових інструментів:

Регулювання експортної діяльності.

Народна депутатка повідомила, що стосується “Удосконалення умов державних закупівель”, то вже розроблено пропозиції змін до профільних постанов Кабінету Міністрів і сьогодні буде направлено групове депутатське звернення на Прем’єр-міністра України Денис Шмигаля щодо того, що саме потрібно переглянути в регуляторних рамках.

Народний депутат України Олександр Ковальчук наголосив на критичній важливості державної підтримки галузі. Зокрема забезпечення доступу до пільгового кредитування для підприємств оборонно-промислового комплексу.

"Вже наступного тижня ми запланували серію зустрічей з представниками банківського сектору, Міністерств стратегічної промисловості та фінансів. Вже внесено пропозицію до проекту бюджету 2025 щодо виділення 2,5 мільярдів гривень для розширення дії Президентської програми "5-7-9%" для потреб підприємств ОПК. Це надзвичайно важливий крок, враховуючи, що наразі 85% підприємств галузі розглядають можливість або вже частково перенесли своє виробництво за кордон. Наше завдання - створити умови, які змінять цю тенденцію та стимулюватимуть розвиток виробництва в Україні", - підкреслив Олександр Ковальчук.

Щодо третього пункту меморандуму, то представники асоціацій розповіли, що наразі значна частина підприємств сфери ОПК працює на 40-50% через відсутність достатньої кількості замовлень з боку держави. Потужності дозволяють виробляти значно більше, тож питання контрольованого експорту - це той інструмент, що дасть можливість планувати роботу в довгостроковій перспективі та використовувати потужності на повну.

“Як приклад, є в нашій асоціації підприємство, що може виробити понад 2000 вантажівок, але виробило цьогоріч 700, а більше шасі ми не стали завозити, бо впевненості, що держава це купить не маємо. Ніхто не говорить про те, що одразу вся зброя буде продана. Є можливість робити більше, в першу чергу задовільнивши потреби українського війська. Та й в плані контролю - це не так просто - експортувати. Є відповідні органи - процес укладання контрактів - тож контрольований експорт - це про можливості за рік, а часом і два”, - зазначив Генеральний директор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов, який представляв на прес-конференції  кластер “ФРУ Дефенс”, до якої входить понад 150 підприємств ОПК.

Довідково: На сьогодні потенційні потужності українського ОПК становлять 20 мільярдів доларів, а в бюджеті 2024 року на закупівлю озброєння передбачено 6 мільярдів (як на внутрішні, так і на міжнародні закупівлі).

Запис трансляції прес-конференції: https://www.facebook.com/share/v/vZzhMyBKEXsuip1Z/