Марія Мезенцева: Обговорення питання про створення трибуналу за злочин агресії проти України буде одним із пріоритетів наступні шість місяців у Раді Європи

Прес-служба Апарату Верховної Ради України
21 травня 2024, 19:38

 

Наприкінці цього тижня українська делегація в ПАРЄ візьме участь у спеціальній нараді у Вільнюсі, адже Литва наступні 6 місяців головуватиме в Раді Європи, тобто буде формувати порядок денний. І питання про створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії росії проти України вже заявлене як один із пріоритетів обговорення.

Про це розповіла народна депутатка, заступниця Голови Комітету з питань інтеграції України з ЄС, голова делегації України в ПАРЄ Марія Мезенцева.

«Питання про створення трибуналу щодо злочину агресії росії однозначно буде серед пріоритетів разом із питаннями про повернення незаконно вивезених росією українських дітей, а також компенсації за завдані збитки за рахунок заморожених активів рф. Наразі для створення трибуналу потрібна просто політична воля, а юридично все може бути зроблено за 72 години. Написати засадничий документ, який погодять представники країн, що долучаться до платформи, дуже легко, адже проти України був скоєний публічний злочин», зазначила парламентарій.

За її словами, на початку травня своїм рішенням про підтримку ідеї створення спеціального трибуналу Рада Європи фактично погодилася стати майданчиком для договору між Україною і Радою Європи, до якого потім може доєднатися будь-який уряд будь-якої держави.

«Робоча група на рівні урядів більш як 40 країн світу зараз працює над юридичним формулюванням. Ідеться про правильний юридичний міжнародний легітимний механізм для створення спеціального суду, який розглядатиме індивідуальну відповідальність за злочин агресії рф проти нашої держави, після чого були скоєні інші злочини», наголосила народна депутатка.

Вона додала, що під час Глобального саміту миру у Швейцарії Україна також хоче активного обговорення та просування за пунктом №7 «Формули миру», що стосується відновлення справедливості. рф має бути притягнута до відповідальності за всі порушення міжнародного права в Україні або проти неї, включаючи агресію, якою порушено Статут ООН.